Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers

Dzięki przyjaźni udało się zmienić łąkę w wyjątkowe miejsce pamięci.

Ludzie nie liczby - Czarny Dunajec, cmentarz żydowski

Słońce oświetla pomnik dając nadzieję, że „nigdy więcej" nie będzie tylko frazesem.

Źródło: Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers - Organizacja non profit

25.10.2020. Czarny Dunajec

2020-10-29-ludzie-nie-liczby-grono.jpg

DZIĘKUJEMY ❤️‼️ ???? Wierzymy w moc współpracy i wspólnego poświęcenia dla ofiar. Współpracujemy z ludźmi różnych poglądów, przekonań, wierzeń to co nas łączy to cel. Każdego dnia prac oddawaliśmy cząstkę siebie dla tych, o których nie ma kto pamiętać. Dzięki przyjaźni udało się zmienić łąkę w wyjątkowe miejsce pamięci. Dzięki Państwa wsparciu i aktywności wspólnie zrealizowaliśmy:

  • 3 pomniki. Pomnik centralny z 494 imionami i nazwiskami ofiar oraz dwa pomniki na zbiorowych grobach (białe macewy)
  • Odszukaliśmy i zabezpieczyliśmy 4 zbiorowe groby.
  • Odnaleźliśmy poza cmentarzem macewy, które poddane zostały renowacji.
  • Zbudowaliśmy lapidarium w miejscu odkrycia ruin domu przedpogrzebowego z pomnikiem menora pamięci.
  • Ogrodziliśmy cmentarz wspólnie z fundacją Rodziny Nissenbaumów
  • Zbudowaliśmy ścieżki z kamienia piaskowca
  • Zainstalowaliśmy system monitoringu
  • Teren cmentarza został oświetlony
  • Zorganizowaliśmy pierwszy spacer śladami Żydów Czarnego Dunajca, zwiedzanie synagogi.

Całość prac kosztowała 125 tys złotych + ogrodzenie z bramą. Ruszaliśmy od zera ????. To wszystko było możliwe dzięki wspaniałym osobom. Darczyńcom fundacji Centrum osobom wspierającym nasze zbiórki, famili LNL ❤️ dziękujemy ???? To wszystko zrobiliśmy wspólnie dziękujemy za zaufanie ????❤️ Na fotce ekipa LNL : od lewej Anna Staszel Michał Szaflarski Wojtek Glowacz, Karolina Głowacz, Dariusz Popiela, Jagna Bukowska-Ziółko, Rut Kurkiewicz-Grocholska, Szymon Grocholski, Ida Grocholska, @Wojtek Szumowski, Małgorzata Głowacz,, Grzegorz Głowacz, Karolina Panz, Wojciech Panz brakuje na fotce Marta Mazik, Ania Hornowska, Przemek Jaskierski.

Projekt realizowany przez Fundację Centrum www.centrumfundacja.pl

Złoci darczyńcy: Howard Unger, Michał Rusiecki

Srebrni darczyńcy: Jadzia Popiela, Magdalena Goralczyk, Avi Susskind.

Oraz ponad 150 osób z kraju i ze świata❤️????

Projekt dofinansowany przez: Forum For Dialogue , Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce , Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie Partnerzy: Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy , Fundacja Zapomniane ,Sądecki sztetl

25.10.2020. Czarny Dunajec

Bo życia nie przywrócimy. Czasu nie cofniemy. Ale mamy moc i siłę decydowania o tym co tu i teraz. Można odwracać głowę, zatykać uszy i zwalać obowiązek pamięci na innych. Można jednak działać i przywracać pamięć dla ofiar ale także dla nas, dla przyszłych pokoleń. Ktoś powie to lokalnie, za mało! Odpowiemy: Kropla drąży skałę. Byli Państwo częścią zmian w tym miejscu jak i w dwóch poprzednich. Dziękujemy jako zespół LNL za Państwa wsparcie. Uczyniliśmy z łąki miejsce pamięci, cmentarz i podobnie zaszły zmiany w sercach wielu mieszkańców i osób zaangażowanych. Było to możliwe działając solidarnie, razem dla Ludzi, nie liczb. Słońce oświetla pomnik dając nadzieję, że „nigdy więcej" nie będzie tylko frazesem.

Dziękuję. D.P

2020-10-29-ludzie-nie-liczby-menora.jpg

Foto Wojtek Glowacz

Projekt realizowany przez Fundację Centrum www.centrumfundacja.pl

Projekt dofinansowany przez: Forum For Dialogue , Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce , Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie

Partnerzy: Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy , Fundacja Zapomniane ,Sądecki sztetl

20.10.2020. Czarny Dunajec

Na terenie cmentarza zainstalowaliśmy specjalne lampy oświetlające część cmentarza z bramą oraz lapidarium. Podświetlona jest także nasza studnia, z jej wnętrza słup światła podświetla menorę. Chcieliśmy podkreślić jak ważny jest to symbol i miejsce, w którym na nowo wznosi ramiona menora. Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedzieliśmy, że to studnia. Wraz z odkryciem studni w jej wnętrzu znaleźliśmy połamane macewy. Miejsce, które było symbolem zapomnienia i zniszczenia zmieniło się w miejsce pamięci. Udało nam się także wyposażyć cmentarz w system monitoringu. Bardzo nam zależało by to miejsce odmienić na dobre niespodziewaliśmy się, że po zmianach wieczorem może też być urokliwie ❤️.

2020-10-29-ludzie-nie-liczby.jpg

Za prace przy studni a właściwie w jej wnętrzu bardzo dziękuję Grzegorz Głowacz.

Za wspinanie się bardzo wysoko by zainstalować kamery i pomyśł podświetlenia menory dziękujemy Wojtek Glowacz i cała ekipa wielkie dzięki.

Foto: Jagna Bukowska-Ziółko

Projekt realizowany przez Fundację Centrum

Projekt dofinansowany przez: Forum For Dialogue Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie

Partnerzy: Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy , Fundacja Zapomniane , Sądecki sztetl

18.10.2020. Czarny Dunajec

2020-10-29-ludzie-nie-liczby-2019.jpg

Relacja wideo

W listopadzie 2019 roku byłem w Czarnym Dunajcu ruszając z projektem. Przez ten rok dokoanło się bardzo wiele na terenie cmentarza ale nie tylko tam. Tysiące kilometrów, godzin prac, dziesiątki ludzi, spotkań by zmienić łąkę w cmentarz dla „Ludzi, nie liczb" dla tych wszystkich, którzy mieli być nie tylko zamordowani ale i wymazani z historii i pamięci naszych miast i wsi. Zadać kolejny cios złu to cel, z którym wchodzę na zapomniany cmentarz bo to co my możemy dzisiaj to sprzeciwiać się nazistowskiej ideologii, która wtedy do tej niespotykanej tragedii doprowadziła.

To co pozwoliło nam zrealizować projekt to przyjaźń z niesamowitymi ludźmi, która pozwoliła przenosić góry. I choć ja nie „stela" to dzięki przyjaźni czuję się w Czarnym Dunajcu jak w domu. Dziękuję ekipo ❤️ za wspólny wysiłek, który się nie kończy i jeszcze nie jedno wyzwanie przed nami‼️ Potwierdziliście kochani moją teorię, że najlepszych ludzi spotyka się podczas prac na cmentarzu❗️

Zespól LNL Karolina Panz , Jagna Bukowska-Ziółko Anna Staszel Rut Kurkiewicz-Grocholska Ania Hornowska Marta Mazik Karolina Głowacz Małgorzata Głowacz Michał Szaflarski Wojtek Glowacz Grzegorz Głowacz Wojciech Szumowski Przemek Jaskierski oraz wszyscy zaangażowani w nasze prace.

Projekt realizowany przez Fundację Centrum www.centrumfundacja.pl

Projekt dofinansowany przez: Forum For Dialogue, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie.

Partnerzy: Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy , Fundacja Zapomniane , Sądecki sztetl