XXVI Dzień Judaizmu - podsumowanie

Dzień Judaizmu  - plakat

Świętowanie XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

/Materiał uzupełniany do 31 stycznia 2023/

Świętujemy XXVI już Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jego potrzeba wynika z rosnącego, jak mamy nadzieję, przekonania, że bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu. W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei. Orędzie chrześcijańskie staje się wówczas niezrozumiałe. (Z broszury ogólnopolskiej)

Zapowiedzi przed uroczystościami

Relacje do odsłuchania lub przeczytania:

XXVI Dzień Judaizmu w Siedlcach
Czytelnia POLIN: Rozmowa na temat książki pt. "Chrześcijanie wobec Żydów od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji" (18 stycznia 2023 r.).
XXVI Dzeń Judaizmu w stołecznym kościele środowisk twórczych.
XXVI Dzień Judaizmu w Poznaniu

"Łączą nas korzenie i lata wspólnej, czasami bardzo trudnej historii. Kultura chrześcijańska i judaistyczna w Polsce, a także w samym Poznaniu przenikały się od wieków. Teraz, już po raz dwudziesty piąty, będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Po to, by jak mówią organizatorzy tego wydarzenia budować mosty, a nie mury"

XXVI Dzień Judaizmu w Łodzi
XXVI Dzień Judaizmu w Łodzi u dominikanów "NA ZIELONEJ"
XXVI Dzień Judaizmu w Szczecinie
XXVI Dzień Judazimu w Lublinie
XXVI Dzień Judaizmu w Krakowie
XXVI Dzień Judaizmu w Kaliszu
  • Diecezja Kaliska wraz z Fundacją Znowu Razem zorganizowały konferencję połączoną z modlitwą słowami Księgi Wyjścia i Psalmami. W trakcie konferencji wygłoszono prelekcje: ks. Piotra Bałoniaka pt. „Posoborowe spojrzenie Kościoła katolickiego na judaizm” oraz p. dr. Sławomira Przygodzkiego pt. „Obecność społeczności żydowskiej w Kaliszu (XII-XX w.)” 17 stycznia br. o godz. 18.00 w auli Domu Pielgrzyma przy sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
XXVI Dzień Judaizmu w Sokółce
XXVI Dzień Judaizmu w Legnicy
  • Słowo biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego oraz modlitwa Kadisz, którą odmówił pan Ytzhak Naor (playmute 00:0008:14
  • Rozmowa z p. Anną Lazarek przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Legnicy (playmute 00:0004:27)

Jeszcze do przeczytania: