Franciszk o Torze

Rabini proszą o wyjaśnienie

W reakcji na papieską katechezę /11-08-2021/

Kard. Kurt Koch

Na stronie od 2021-09-10

03/09/2021 r.

Kard. Koch odpowiada rabinom krytykującym wypowiedź papieża

Dwaj wysokiej rangi rabini, którzy w sierpniu skrytykowali wypowiedź papieża Franciszka na temat Tory otrzymali oficjalną odpowiedź z Watykanu. Zawarł ją w wysłanych do nich listach przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem kard. Kurt Koch.
Wyjaśnił, że chrześcijanie są przekonani, iż „Jezus Chrystus jest nową drogą zbawienia”. Jednakże „nie oznacza to, że Tora jest umniejszona albo że nie jest już drogą zbawienia dla żydów”. – W swej katechezie Ojciec Święty w ogóle nie wspomniał o współczesnym judaizmie. Zajął się refleksją nad teologią św. Pawła w jej historycznym kontekście konkretnej epoki – dodał kardynał, podkreślając, że „fakt, iż Tora ma kluczowe znaczenie dla współczesnego judaizmu” nie został tu „w żaden sposób zakwestionowany”.

Fragment godła Stolicy Apostolskiej

Na stronie od 2021-08-31

31/08/2021 r.

Odpowiedź na zarzuty wobec katechezy papieża

„Żydzi i chrześcijanie uznają, że samo prawo zewnętrzne nie może nas przemienić bez oczyszczającego i przemieniającego działania Boga (Ez 36, 25-27), który dla nas zaczął już uobecniać się w swoim Mesjaszu (Ga 2, 20-21)” – stwierdził na łamach „L’Osservatore Romano” abp Victor Manuel Fernandez. Arcybiskup La Platy i były rektor Uniwersytetu Katolickiego Argentyny jest od dawna bliskim współpracownikiem Papieża Franciszka.
Hierarcha odpowiada pośrednio na zarzuty Naczelnego Rabinatu Izraela w odniesieniu do papieskiej katechezy z 11 sierpnia, na temat relacji między Prawem Mojżeszowym a łaską Bożą. Przewodniczący Komisji Naczelnego Rabinatu Izraela ds. Dialogu ze Stolicą Apostolską, rabin Rasson Arousi powiedział, że papieskie komentarze wydają się sugerować, iż prawo żydowskie przestało być aktualne.
KAI/Wiara.pl

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-08-30

30/08/2021 r.

Chrześcijaństwo nie jest sektą judaizmu

Wyrwane z kontekstu sformułowanie ze środowej papieskiej katechezy z 11 sierpnia brzmi jak mało pochlebna ocena praktyk wyznawców judaizmu - Małgorzata Kordowicz, rabinka

Obmycie rąk

Na stronie od 2021-08-29

29/08/2021 r.

Problem prawdziwej „nieczystości” człowieka nie dotyczy zewnętrznych rytów

"To prawdziwe nieszczęście człowieka, gdy powołując się na obronę religijnych tradycji i wartości, w praktyce odrzuca w swym życiu Słowo Boże, postępując niegodziwie, żyjąc w pogardzie dla innych, czy głosząc nienawiść." - Z komentarza do Ewangelii ks. Grzegorza Michalczyka.

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

ICCJ Backgrounder on Paul's Letter to the Galatians. 27.08.2021.

On the occasion of some irritations and concerns caused by a series of lessons given by Pope Francis on Paul's Letter to the Galatians, the ICCJ Executive Board asked its Honorary President, Dr Philip A. Cunningham, to provide some background on the Letter to the Galatians and the Pope's recent catecheses.
"Christians have an obligation to remember that their words affect the living Jewish community of today. Whether they intend to or not, they will promote either respect or disdain for Jewish spiritual lives and traditions when discussing almost any aspect of Christian faith." - Dr Philip A. Cunningham

Fot. AFP/EAST NEWS

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Po wypowiedzi papieża rabini pytają o przyszłość stosunków katolicko-żydowskich

Ich niezadowolenie wywołały słowa Ojca Świętego z katechezy podczas środowej audiencji ogólnej 11 sierpnia o tym, iż zawarte w Torze setki różnych nakazów i zakazów „nie dają życia” i nie są w stanie wypełnić obietnic Bożych. „Ci, którzy szukają życia, muszą patrzeć na obietnicę i jej urzeczywistnienie w Chrystusie.” – powiedział papież. /KAI/