Arie Lerner

Arie Lerner

Arie Lerner był Honorowym Członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i gorącym orędownikiem zbliżenia Polaków i Żydów. Był również - jako jedyny polski Żyd - członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Więźniów Syjonu.

Wspominany na zawsze będzie jako szlachetny człowiek, inicjator wyjątkowego spotkania modlitewnego, które połączyło symbole - pomnik Bohaterów Getta i pomnik Powstania Warszawskiego.

Lerner urodził się w 1918 roku. Po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę wyjechał w głąb ZSRR; całą wojnę przeżył na Syberii. Na przełomie lat 40. i 50. był zastępcą konsula w poselstwie izraelskim w Warszawie. Pod koniec 1952 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego PRL pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela, USA i Francji. Dwa lata spędził w więzieniu na Mokotowie. W pierwszej instancji wytoczony przeciwko niemu proces zakończył się wyrokiem skazującym na 10 lat pozbawienia wolności. Po apelacji i ponownym rozpatrzeniu sprawy - już po śmierci Stalina, która przyniosła pewną liberalizację totalitarnego systemu - prokurator odstąpił od oskarżenia.

Wyszedłszy z więzienia, Lerner wyemigrował do Izraela. Do Polski wrócił po przełomowym roku 1989. Przez pewien czas pracował w ambasadzie izraelskiej, zajmował się też nauczaniem języka hebrajskiego. Ostatnie lata życia spędził na emeryturze.

W 2000 r. Grzegorz Linkowski nakręcił o losach Ariego Lernera film dokumentalny pt. "Polski Więzień Syjonu".. Do obejrzenia tu:

za Forum Zydzi - Chrześcijanie - Muzułmanie