Włochy: Żydzi podzieleni w sprawie bojkotu dnia dialogu

Rabin Giuseppe Laras

/Z Radia Watykańskiego/

Decyzja rady rabinackiej we Włoszech o wycofaniu się z obchodów Dnia Dialogu z Judaizmem nie znalazła jednoznacznego poparcia środowiska żydowskiego w tym kraju.

Wydanie Corriere della Sera z 26 listopada publikuje list otwarty dwóch żydowskich działaczy, którzy odcinają się od tej decyzji. Są to Guido Guastalla, asystent ds. kultury wspólnoty żydowskiej z Livorno, oraz prof. Giorgio Israel z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza. Wyrażają oni „zdecydowany sprzeciw wobec prób narzucania decyzji o zerwaniu dialogu” i zobowiązują się do „kontynuowania go zarówno z grupami duchownych i świeckich, jak i ze strukturami związanymi z władzami Kościoła”. „Biorąc pod uwagę światowy kryzys etyczny oraz zagrożenie islamskim fundamentalizmem, dialog i przyjaźń żydowsko-chrześcijańska są zbyt ważne, by myśleć o ich przerwaniu czy osłabieniu poprzez zmienianie reguł czy dobieranie sobie rozmówców” – napisali żydowscy działacze.

Rezygnację z udziału w Dniu Dialogu z Judaizmem ogłosił przewodniczący zgromadzenia włoskich rabinów Giuseppe Laras, uzasadniając tę decyzję sprawą nowej wielkopiątkowej modlitwy za żydów w mszale trydenckim. Skłoniło to organizatorów dnia – Konferencję Episkopatu Włoch – do modyfikacji programu obchodów, choć jak zaznaczono przy tej okazji, nie zmienia to opinii Kościoła o potrzebie pogłębionej refleksji nad wzajemnymi relacjami.

_tc/ cds, adnkr