USA: katolicy i Żydzi za tradycyjną definicją małżeństwa

Synagoga et Ecclesia

USA: katolicy i Żydzi za tradycyjną definicją małżeństwa

Katolicy i ortodoksyjni Żydzi w USA wydali wspólny dokument w obronie tradycyjnej definicji małżeństwa.

"Uznajemy, że wszyscy ludzie posiadają taką samą godność natury ludzkiej i mają prawo jej bronić. Nie usprawiedliwia to jednak tworzenia nowej definicji terminu, którego tradycyjne brzmienie jest kluczowe dla zaspokojenia podstawowego interesu społecznego" - stwierdzili członkowie grupy dialogu katolicko-żydowskiego. Opublikowany 3 września dokument zatytułowano "Stworzeni na obraz Boży".

Podpisali go bp William Murphy i rabin Fabian Schonfeld z Nowego Jorku, współprzewodniczący komisji dialogu z ortodoksyjnym judaizmem w USA. Katolicy i Żydzi przypominają biblijną koncepcję małżeństwa mężczyzny i kobiety, wskazując, że jego celem jest przekazywanie życia. Stwierdzają, że związki homoseksualne nie mogą w tej podstawowej funkcji jednakowo uczestniczyć.

"Ponieważ przyszłość każdego społeczeństwa zależy od jego zdolności do rozmnażania zgodnie z porządkiem naturalnym oraz od wychowywania młodych ludzi w stabilnym środowisku, na państwie spoczywa obowiązek ochrony tradycyjnego miejsca małżeństwa i rodziny dla dobra społeczeństwa" - czytamy w dokumencie. Sygnatariusze przyznają, że można się z nimi nie zgadzać, jako że w Stanach Zjednoczonych wiele środowisk dyskutuje nad znaczeniem małżeństwa. Wyrażają jednak nadzieję, że również ludzie spoza katolickiej i żydowskiej tradycji religijnej uznają, iż ich głos płynie "z prawdy samej natury ludzkiej, zgodnej zarówno z rozumem, jak i z życiem moralnym".

jp/ rv, cna, cns