USA: rabin Bemporad pozytywnie ocenia oświadczenie Watykanu

Rabin Jack Bemporad

KAI, 2008-04-08 09:41

Jeden z czołowych rabinów USA, Jack Bemporad, „z zadowoleniem” przyjął Deklarację Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, odpowiadająca na zastrzeżenia środowisk żydowskich do nowej wersji wielkopiątkowej modlitwy za żydów w mszale przedsoborowym. „To sprecyzowanie jest ważne i służy rozwianiu wątpliwości” - stwierdził były rabin USA.

W opinii rabina Bemporada papież Benedykt XVI „chce uczynić wszystko co możliwe, aby poprawić dialog katolicko-żydowski”. Natomiast naczelny rabin Rzymu, Riccardo di Segni uważa, że dokument watykański jest jeszcze niewystarczająco jasny. „Chcielibyśmy w tym oświadczeniu przeczytać, że Kościół nie modli się o nawrócenie żydów, albo że przynajmniej przesuwa to swoje życzenie na koniec czasów i pozostawia wyłącznej decyzji Boga”, stwierdził rabin Rzymu.

Stanowisko rabina Bemporada uważane jest za szczególnie istotne w aspekcie zbliżającej się wizyty Benedykta XVI w USA. Bemporad jako dziecko musiał uciekać z Włoch, studiował w USA i w 1959 r. został rabinem. Obecnie jest m.in. profesorem studiów międzyreligijnych na dominikańskim uniwersytecie Angelicum w Rzymie. W ostatnich latach uchodził za jednego z prekursorów dialogu żydowsko-chrześcijańskiego w USA, gdzie jest dyrektorem "Center for Interreligious Understanding" (CIU). Był m.in. przewodniczącym Komitetu ds. międzyreligijnych przy „Konferencji Synagog Ameryki”.

W 1990 r. Bemporad uczestniczył w rozwiązaniu konfliktu wokół klasztoru karmelitanek na terenie hitlerowskiego obozu Auschwitz. W 1992 r. przygotowywał nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Izraelem, a w 2003 r. uczestniczył w organizacji podróży „multireligijnej delegacji” pod kierownictwem ówczesnego arcybiskupa Waszyngtonu, kard. Theodore E. McCarricka w Iranie. Z ówczesnym prezydentem Iranu Mohammadem Khatamim oraz innymi czołowymi politykami Iranu delegacja dyskutowała m.in. nad sprawami antysemityzmu oraz tolerancji religijnej.

ts / Rzym