V Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się piąta edycja Szkoły Letniej dla Nauczycieli - Nauczanie o Holokauście.

Program jest wspólnym przedsięwzięciem polskich i zagranicznych instytucji: Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, Illinois, USA oraz Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Sponsorem V Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście jest Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany.

Oferta skierowana jest do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się tematyką Holokaustu. W V Szkole Letniej Nauczanie o Holokauście wezmie udział 60 osób. Zaproszeni wykładowcy, wybitni nauczyciele akademiccy oraz eksperci z Polski, USA oraz Izraela podzielą się z uczestnikami Programu swą wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać.

Misją Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście jest budowanie sprawiedliwego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa poprzez włączenie nauczania o Holokauście do polskiego systemu szkolnictwa. Wspólna polsko-amerykańska inicjatywa edukacyjna jest tym bardziej aktualna i potrzebna w chwili, gdy coraz częściej stajemy się świadkami odradzania się haseł nacjonalistycznych, a nawet wręcz rasistowskich.

W ramach piątej edycji Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście odbędą się wykłady, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje panelowe i sesje pytań do ekspertów. Jeden dzień uczestnicy Szkoły spędzą w Oświęcimiu, gdzie będą mogli wybrać jeden z trzech wariantów wizyt studyjnych w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau, wezmą udział w sesjach naukowych w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, odwiedzą Żydowskie Centrum Edukacyjne w Oświęcimiu. W programie Szkoły Letniej jest również miejsce na wizytę w Muzeum Galicja oraz zwiedzanie krakowskiego Kazimierza.

Miejsce sesji: Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Jodłowa 13, Kraków

Ogłoszenie listy uczestników: 7 czerwca Informacja i zapisy: tel. (+48) 607 097 604; (+48) 608 05 53 57 e-mail: cbh@uj.edu.pl katarzyna.meron@gmail.com karolina.anna.pawlik@gmail.com /za newsletterem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działającego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau./