Polska Rada Chrześcijan i Żydów i obraz przedstawiający rzekome męczeństwo katolickich dzieci w Sandomierzu wskutek mordu rytualnego

Tabliczka o treści, którą zgłosiła wiele lat temu Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Obraz Karola de Prevot w katolickiej katedrze w Sandomierzu, przedstawiający rzekomy żydowski „mord rytualny” (fragment)

Obraz Karola de Prevot w katolickiej katedrze w Sandomierzu, przedstawiający rzekomy żydowski „mord rytualny” (fragment)

Sandomierz - 16 stycznia 2014 r., ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu

Odsłonięcie obrazu przedstawiającego rzekomy mord rytualny wraz z komentarzem zgłoszonym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

Odsłonięcie w katedrze sandomierskiej obrazu przedstawiającego rzekome męczeństwo katolickich dzieci w Sandomierzu wskutek mordu rytualnego wraz z umieszczoną tabliczką z napisem, który zgłosiła wiele lat temu Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Z okazji ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, doszło wreszcie do odsłonięcia w katedrze sandomierskiej obrazu przedstawiającego rzekome męczeństwo katolickich dzieci w Sandomierzu wskutek mordu rytualnego wraz z umieszczoną tabliczką o treści (niestety, tylko po polsku):

"Obraz ten przedstawia rzekomy mord rytualny, który miałby być dokonany przez sandomierskich Żydów w celu dodania krwi dziecka chrześcijańskiego do macy używanej w czasie Paschy. Wydarzenie to nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca, gdyż prawa judaizmu zabraniają spożywania krwi. Żydzi nie mogli dokonywać i nie dokonali mordów rytualnych. Z powodu podobnych oskarżeń byli często prześladowani i mordowani, jak to wydarzyło się również w Sandomierzu. Począwszy od XIII wieku papieże zabraniali rozpowszechniania tego rodzaju fałszywych zarzutów i bronili Żydów przed nimi."

Taką właśnie propozycję napisu zgłosiła wiele lat temu Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Więcej: