76. ROCZNICA POGROMU KIELECKIEGO: program

76. ROCZNICA POGROMU KIELECKIEGO: program

Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach

Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego ma zaszczyt zaprosić do udziału (4 VII 2022) w spotkaniu modlitewnym nad grobem ofiar pogromu kieleckiego 4 lipca 1946 roku oraz uroczystości rocznicy tej zbrodni, będących wezwaniem do pokoju dla Ukrainy, Polski i świata.

Obserwuj na FB

Godz. 14.00 Cmentarz żydowski, al. Na Stadion
Spotkanie modlitewne nad grobem kieleckich ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku, a także w intencji pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.

Godz. 16.00 Marsz Pamięci na trasie: Pomnik Menora (al. IX Wieków Kielc) – Memoriał Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi – kamienica przy ul. Planty 7/9

Godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Kielcach, dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1
Koncert żydowskiej muzyki kameralnej w wykonaniu Neala Brostoffa (USA), Marka Jeżowskiego, Dominika Płocińskiego, Ludmiły Jeżowskiej.

Czytaj więcej:

…nienawiść, której siła oszałamia i zmusza do refleksji… Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 roku

Autor: dr Ewa Koźmińska-Frejlak, Żydowski Instytut Historyczny

"Niezależnie od tego, kim jest bity - trzeba z nim być"

POGROM KIELECKI
Janusz Kędracki, Gazeta Wyborcza, Kielce, 04.07.2022.

- Źródła tej zbrodni są w ludzkim sercu i umyśle. Ci ludzie zginęli z powodu chorych serc i zatrutych umysłów - mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, nad mogiłą zamordowanych 76 lat temu w pogromie kieleckim Żydów.

Zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego obchody 76. rocznicy pogromu kieleckiego rozpoczęło spotkanie modlitewne przy grobie zamordowanych Żydów na cmentarzu na Pakoszu. Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, duchowni Kościołów katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-reformowanego, Muzułmańskiego Związku Religijnego, wspólnot buddyjskich i sikhów w Polsce modlili się także o pokój w Ukrainie, Europie i na świecie.

Oby wszyscy byli wolni od cierpienia
  • Stanęliśmy tutaj w obronie prawdy, prawa i naszych wartości. Lekceważenie ludzkiego życia nie jest czymś normalnym, a agresja zasługuje na potępienie - mówił Bogdan Białek.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich nawiązując do wojny w Ukrainie, stwierdził, że wprawdzie okoliczności są inne od tych, których doświadczyli Żydzi, ale to "ten sam mord, ta sama niesprawiedliwość".

Lama Rinczen, główny lama Centrum Buddyjskiego w Grabniku, zwrócił uwagę, że nie reagujemy odpowiednio na to, jak się traktuje uchodźców usiłujących przekroczyć granicę z Białorusią. Nazwał to "niezdolnością akceptowania innych". I cytował buddyjską modlitwę: "Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia. Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia".

Niepokoi cisza zwykłych ludzi

O godz. 16 pod pomnikiem Menora rozpoczął się Marsz Pamięci. Przemawiający tam prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek cytował słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie: "Niezależnie od tego, kim jest bity - trzeba z nim być. Trzeba dać mieszkanie bitemu, trzeba go schować w piwnicy. Trzeba się tego nie bać i trzeba być przeciwko tym, którzy biją".

CZYTAJ TEŻ:To był pierwszy pogrom Żydów w Kielcach. Bili kijami i bagnetami, w teatrze i na ulicy

  • Dlaczego tak niewielu Żydów zostało zostało uratowanych przez mieszkańców Kielc, którzy nie brali udziału w pogromie? - pytał Białek. Do jego słów nawiązał Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Najbardziej niepokoi cisza tych zwykłych ludzi. Naród żydowski tej ciszy chyba się najbardziej przeraził - mówił. I przypomniał, że w ciągu kilku tygodni po pogromie kieleckim wyjechało z Polski 50-60 tys. Żydów.
Pogrom symbolem, co mogą zrobić źli ludzie
  • Pogrom, który wydarzył się w Kielcach, stał się symbolem tego, co źli ludzie są w stanie zrobić swoim sąsiadom. Kielce nie były jedynym takim miejscem - powiedział Jaakow Liwne, nowy ambasador Izraela w Polsce, który po raz pierwszy brał udział w obchodach rocznicy pogromu.

Kilkudziesięciu uczestników Marszu Pamięci spod pomnika Menora przeszło pod Memoriał Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi, a następnie pod kamienicę przy ul. Planty 7/9, gdzie 4 lipca 1946 r. kielczanie, wojskowi i milicjanci zamordowali 42 przebywających w niej Żydów. Odczytane zostały ich nazwiska, przy tabliczkach na chodniku zapłonęły znicze.

Kogo czci świętokrzyska "S"?

Bogdan Białek zwrócił uwagę, że świętokrzyska "Solidarność" co roku składa pod tablicą pamiątkową wieniec z napisem "Ofiarom prowokacji UB". Stwierdził, że sprawdzał, co znaczy wyrażenie "ofiara prowokacji" w słownikach i okazało się, że to "ten, który dał się sprowokować".

CZYTAJ TEŻ: Zbrodnia w lesie siekierzyńskim. Żołnierze AK wyprowadzili Żydów z lasu i rozstrzelali

Pytał też o to znanego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka i ten to samo stwierdził. - To kogo czci świętokrzyska "Solidarność"? Kogo chce upamiętniać? - pytał prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

--------------------------------

Czytaj Więcej:

Z obchodów w latach poprzednich: