Terlikowski: Wyparcie seksualności wypacza życie duchowe

Tomasz Terlikowski, wrzesień 2019. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Tomasz Terlikowski, wrzesień 2019. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Źródło: "Więź"

O erotyce, cielesności i mistyce seksualnej, w świetle ostatnich raportów na temat przestępstw i nadużyć seksualnych w Kościele, rozmawiają w podcaście „Pomiędzy” Tomasz Terlikowski i Sebastian Duda.

Dla uzupełnienia: do przeczytania i wysłuchania. (red. prchiz.pl)

O erotyce, cielesności i mistyce seksualnej w judaizmie:

I w świetle ostatnich raportów na temat przestępstw i nadużyć seksualnych

Więź. Podcasty nieoczywiste · Erotyka, mistyka, nadużycia. Z Tomaszem Terlikowskim rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 9 Podcast dostępny także na Spotify i popularnych platformach

Opis odcinka
W jaki sposób chrześcijańska mistyka łączy się z erotyką? Czy chrześcijańska teologia moralna w odniesieniu do seksualności może służyć za skuteczną weryfikację doświadczeń mistycznych, w których występuje silny komponent erotyczny (ostatecznie są tradycje pozachrześcijańskie, w którym mistyka łączona jest integralnie z seksualnością, np. tantryzm). Dlaczego w kierownictwie duchowym w Kościele – i to najpewniej od wieków – dochodziło do przekroczeń, które ostatecznie skutkowały wielką krzywdą i cierpieniem (choć mistyczne doświadczenia, które miały prowadzić do wejścia na tzw. wyższy poziom duchowy służyła za usprawiedliwianie takich przekroczeń)?
Dlaczego i w jaki sposób mistyka seksualna prowadząca do wykorzystania osób była reprodukowana w różnych wspólnotach kościelnych? Czy raporty z ostatniego czasu na temat wykorzystywania seksualnego w kontekście doświadczeń mistycznych doprowadzą do rewizji rozumienia cielesności i seksualności w chrześcijaństwie?
Czy mamy do czynienia z punktem zwrotnym? Tomasza Terlikowskiego pyta o to Sebastian Duda w nowym odcinku podcastu „Pomiędzy”. Więź. Podcasty nieoczywiste | Możecie nas wesprzeć dobrowolną wpłatą na http://www.podcasty.wiez.pl

Według Sebastiana Dudy, gospodarza podcastu „Pomiędzy”, problem wykorzystywania seksualnego w niektórych wspólnotach chrześcijańskich ma charakter systemowy: – Wykorzystywanie seksualne w ramach kierownictwa duchowego, pewnych praktyk modlitewnych i sakramentalnych, a także dążenia do doświadczenia mistycznego, odbywało się w wielu miejscach w Kościele. Myślę o sprawach Pawła M, Jeana Vaniera, braci Philippe i ich naśladowców. Wszyscy oni stwierdzili, że przestają ich obowiązywać normy moralności chrześcijańskiej w odniesieniu do seksualności. Albo uznawali, że wrócili do sytuacji pierwszych rodziców sprzed upadku, albo że tak to będzie wyglądać w rzeczywistości chwalebnej. Powszechność tego zjawiska sugeruje, że to systemowy problem katolicyzmu.

– Przypadki Jeana Vaniera czy braci Philippe sugerują, że wyparta seksualność poprzedziła formację duchową, którą oni przeszli, a następnie proponowali innym – zauważa Tomasz Terlikowski. Zdaniem filozofa i publicysty „pytanie o związek między wypartą seksualnością a deformacja duchowości dotyczy nie tylko głębokiego wypaczenia życia moralnego, jakim jest przemoc, także ta emocjonalna i duchowa. Ono ma zastosowanie także do sytuacji, gdy do przemocy nie dochodzi, ale wykrzywiony obraz seksualności może wpływać na zaburzenie formacji duchowej”.

Urodzinowa promocja „Więzi” Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj także:

BB