Paryska awantura (24 II - 12 III 2019)

I nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię

Zagłada

Paryska awantura - kalendarium

  • Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN
    W związku z licznymi atakami na badaczy Zagłady oraz niezależność badań naukowych w naszej dziedzinie, które pojawiły się w ostatnim czasie w niektórych mediach, także co bardzo zasmuca - publicznych (TVPInfo, Wiadomości TVP1) czujemy się w obowiązku zabrać głos.
  • Nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię.
    Czy Polacy mordowali Żydów? "Wymowa liczb jest nieubłagana", ale wojenna rzeczywistość to nie "pedagogika wstydu". Badania dotyczą trzeciej fazy Holokaustu, począwszy od 1943 roku, gdy getta były już zlikwidowane, ich mieszkańcy wywiezieni do obozów zagłady. Nieliczni Żydzi, którym udało się zbiec z transportów i obozów lub przeżyć egzekucje i wydobyć się z masowych grobów, wracali do rodzinnych wsi i miasteczek, szukając u sąsiadów pomocy.
  • Oświadczenie ŻIH w sprawie wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych do TVN
    Z wielkim zaniepokojeniem odnotowaliśmy w gronie pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego, szczególnie członków Działu Naukowego zajmujących się dziejami Zagłady polskich Żydów i stosunkami polsko-żydowskimi w czasie okupacji niemieckiej, wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych 23 lutego do „Salonu Dziennikarskiego” prowadzonego w TVP INFO przez redaktora Jacka Karnowskiego. Podobne wypowiedzi powtórzono w innych programach, w tym również w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP.
  • Jeśli Polska za założenie polityki zagranicznej uznała udowodnienie wszystkim, że jest niewinna, to ma problem
    W wyścigu niewiniątek prowadzi Rosja. To jej strategia, jej pole walki. Warszawa nie ma szans z Kremlem tej grze – mówi słynny historyk Timothy Snyder w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem /magazyn.WP.pl/. Wydawnictwo ZNAK oraz Muzeum POLIN zapraszają na wyjątkowe spotkanie: "HISTORIA JUTRA — spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach internetu". Udział wezmą Timothy Snyder, Norman Davies, Natalia Hatalska i Agnieszka Holland. 6 marca 2019.
  • Francja wzywa polskie władze.
    Konferencja ws. Holokaustu. Francja wzywa polskie władze do odcięcia się od incydentów. /Interia.pl/ - Colloque sur la Shoah a Paris: la France proteste aupres de la Pologne /Le Figaro.fr/. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Francji Frederique Vidal /fot. LUDOVIC MARIN/AFP /AFP/
  • Odpowiedzi na borszurę
    Oświadczenie wobec ataków medialnych na książkę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski", jej autorów oraz próby podważania wiarygodności naukowej Centrum Badań nad Zagładą Żydów. - W ostatnich dniach Centrum Badań nad Zagładą Żydów rozpoczęło na swojej stronie internetowej sukcesywne publikowanie odpowiedzi autorów tomów Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski na zastrzeżenia i zarzuty podniesione w publikacjach pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.
  • Jarosław Gowin odpowiada na list francuskiej minister:
    Wicepremier Jarosław Gowin twierdzi, że na paryskiej konferencji o badaniach nad Holocaustem, którą zakłócili przedstawiciele Polonii, nie doszło do antysemickich incydentów.
  • Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN wobec antysemickich ataków na konferencji w Paryżu (23 kwietnia 2019)
    Rada Naukowa Instytutu Slawistyki PAN na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2019 r. podjęła uchwałę, w której wyraziła swoje stanowisko wobec antysemickich i rasistowskich ataków na uczonych w trakcie konferencji: „Nowa polska szkoła badań historycznych nad zagładą”, zorganizowanej przez École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu w dniach 21 i 22 lutego 2019 r.

Nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię - kalendarium