Najważniejsze wydarzenia, okoliczności i kontekst dialogu chrześcijańsko-żydowskiego - 2007

Kalendarium

Kalendarium

 • 7 - 9 grudnia 2007. Adwentowe rekolekcje. Rekolekcje u progu Auschwitz. "Wspólnie oczekujemy Mesjasza".
  "W ostatnich latach w rekolekcjach Adwentowych towarzyszyła nam często duchowo Edyta Stein. Ponieważ w rocznicę jej śmierci 9 sierpnia organizowane są rekolekcje poświęcone jej osobie, chcielibyśmy w Adwencie spróbować pójść krok dalej w kierunku dialogu i refleksji chrześcijańsko - żydowskiej.
  Adwent to czas oczekiwania na przyjście mesjasza. Może się wydawać, że właśnie to - stosunek do mesjasza - dzieli Żydów i chrześcijan, ale z drugiej strony łączy nas nadzieja oczekiwania i ufność, że Bóg nie zapomni o nas. Stąd tytuł Wspólnie oczekujemy Mesjasza.
  "Szanowne Panie i Szanowni Panowie. Tak naprawdę mamy wiele wspólnego ze sobą. Wszyscy oczekujemy na Mesjasza. Wy wierzycie, że już przyszedł, znowu odszedł i kiedyś powróci. Ja wierzę, że dotąd jeszcze nie przyszedł, ale że nadejdzie. Dlatego czynię Państwu pewną propozycję: pozwólcie, że będziemy razem oczekiwać. A kiedy On przybędzie, zapytamy Go po prostu: czy byłeś tu już raz? A wtedy, żywię taką nadzieję, że będę stał blisko Niego i będę szeptał mu do ucha: nie odpowiadaj". Martin Buber
  Do przygotowania rekolekcji włączyły się Siostry Matki Bożej Syjonu z Krakowa, których szczególnym charyzmatem jest dialog chrześcijańsko - żydowski. Cieszymy się bardzo, że także Pan Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zechciał się z nami dzielić w ramach tych katolickich rekolekcji.
  Zachęcamy więc do udziału!
  Rekolekcje prowadzą Siostry Matki Bożej z Syjonu i Ks. Manfred Deselaers Rozpoczęcie: piątek godz. 19.00 Zakończenie: niedziela godz. 13.00 Całościowy koszt pobytu 60,- PLN dla studentów, 100,- dla dorosłych." /za: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu/
 • 30 listopada 2007 r. "Ten Inny w pamięci zbiorowej"
  Konferencja z cyklu "Dialog dla przyszłości", Sala Bordowa Hotelu Basztowego w Sandomierzu, godz. 10 00. Lokalna Grupa Działania LOT "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej", Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Sandomierzu, Klasztor O.O. Dominikanów w Sandomierzu zapraszają.
 • 28.11.2007, środa, godz. 12.00
  Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 2. piętro, sala 256. Austriackie Forum Kultury w Warszawie i Katedra Erazma z Rotterdamu Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na dyskusję panelową w ramach debat PANSTWO BOŻE pt. "Ziemia obiecana - Żydzi pomiędzy Izraelem i Europą" Pięć paneli dyskusyjnych na temat relacji religia - państwo.
 • 10 listopada 2007
  Warszawa, ulica Freta 10 - drugie spotkanie z cyklu Areopag na Freta zatytułowane: "Judaizm i chrześcijaństwo. Różne drogi do jednego Boga", Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie we współpracy z Forum Św. Wojciecha i Klubem Inteligencji Katolickiej.
  Spotkanie miało na celu ukazanie podobieństw i różnic w duchowości żydowskiej i chrześcijańskiej, oraz podejmowanych form dialogu.
  Panel poprzedził koncert awangardowego zespołu klezmerskiego Gaamera. Dyskusji towarzyszyła wystawa zdjęć Tomka Kaczora zatytułowana "Chasydzi".
  Przybyli: prof. Stanisław Krajewski, ks. Grzegorz Michalczyk, Miriam Gonczarska z synagogi ortodoksyjnej, Marek Jeżowski z synagogi reformowanej, Katarzyna Pereira, Michał Bilewicz, Piotr Cywiński. Moderatorami spotkania były Maria Jernajczyk (KAI) i Barbara Sułek-Kowalska (UW). Dyskusja miała charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Program spotkania.
 • 16 października 2007
  Rabin Irving Greenberg otrzymał honorowy tytuł "Człowiek Pojednania 2007" przyznawany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce
  "Czego nauczyłem się od chrześcijan" - wystąpienie Laureata).
  Laudację wygłosił Zbigniew Nosowski . Wykłady publiczne rabina Irvinga Greenberga podczas jego wizyty w Polsce:
  • Poniedziałek, 15 października 2007 - godz. 11.30: wykład na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (w auli muzykologii) ­[Żydzi i chrześcijanie wobec zmartwychwstania](pliki/2007-10-16-wystapienie rabina Irvinga Greenberga(1).mp3)
  • Wtorek, 16 października 2007 - godz. 16.00: Uniwersytet Warszawski, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32 Pluralizm przymierzy. O wzajemnych relacjach judaizmu, chrześcijaństwa i innych religii Irving Greenberg jest ortodoksyjnym rabinem, a ponadto uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda. Nauczał historii w Yeshiva University, utworzył Wydział Studiów Żydowskich w City College w City University of New York, przez wiele lat był przewodniczącym CLAL - Ogólnoamerykańskiego Centrum Edukacji Żydowskiej. W latach 2000-2002 był przewodniczącym Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Rabin Greenberg jest znany jako autor refleksji o roli Holokaustu, jako teolog chrześcijaństwa i relacji żydowsko-chrześcijańskich, praktyk dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem (od lat 1960-tych) oraz teoretyk pluralizmu religijnego. Jest autorem i współautorem wielu książek, m.in. For the Sake of Heaven and Earth. The New Encounter Between Judaism and Christianity oraz The Jewish Way: Living the Holidays. Jego przodkowie pochodzą z Łomży. Rabin był kilka razy w Polsce, wygłaszając odczyty, m.in. w trakcie tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego.
   11 października br. rabin Greenberg i jego żona Blu Greenberg wygłaszali referaty podczas sympozjum teologicznego z okazji święta Wspólna Radość Tory, organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
   W niedzielę 14 października państwo Greenbergowie odwiedzili rodzinne strony rabina. Irving Greenberg wygłosił wykład w łomżyńskim Wyższym Seminarium Duchownym.
 • 11 października 2007: Sympozjum teologiczne oraz modlitewne spotkanie chrześcijan i Żydów: Wspólna Radość Tory. Kościół św. Andrzeja Boboli, Warszawa, ul. Rakowiecka 61, czwartek godz. 16. Patronat: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy, abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.
  Komentarze do słów Tory:
 • 26 sierpnia 2007
  Uroczystości upamiętniające 65. rocznicę zagłady ludności żydowskiej w Kielcach. Niemcy zamordowali 2000 ludzi na ulicach miasta w dniach 19-23 sierpnia 1942 roku, a w następnych dniach około 18 000 już w Treblince. Ponieważ nie ma w Kielcach żadnego godnego upamiętnienia tej zbrodni, Bogdan Białek ufundował - wraz z Markiem Maciągowskim - pomnik autorstwa Marka Ceduły, przedstawiający menorę zapadającą się w mur. Rzeźba wielkości 8 na 5 metrów stanęła w centrum Kielc, na granicy byłego getta. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 26 sierpnia o 18.30.
 • 19 sierpnia 2007
  Marsz pamięci i modlitwy z okazji 65. rocznicy likwidacji otwockiego getta.
  Zobacz: Informacja Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz: zaproszenie Prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
  W tegorocznym otwockim marszu pamięci i modlitwy wziął udział naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.
  Po zakończeniu marszu pamięci i modlitwy w Otwockim Centrum Kultury - inauguracja wystawy "Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów..." Sebastiana Rakowskiego i Tomasza Brzostka. _Patrz:strona internetowa projektu_
 • 7 sierpnia 2007
  Kardynał, Żyd, syn emigranta Śmierć kardynała Jean-Marie Aarona Lustigera jest symbolicznym końcem pewnej epoki w dziejach dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Ten wybitny katolicki hierarcha, który sam siebie określał słowami: "kardynał, Żyd i syn emigranta", stał się jednym z najważniejszych uczestników procesu budowania porozumienia między wyznawcami judaizmu a katolikami. Tomasz P. Terlikowski, Lustiger - kardynał, Żyd, syn emigranta, "Rzeczpospolita" nr 183, 7 sierpnia 2007 r.
 • 7 sierpnia 2007
  65. rocznica śmierci Edyty Stein - świętej Teresy Benedykty od Krzyża w niemieckim obozie AuschwitzII-Birkenau. Uroczysta msza święta, którą w kaplicy oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych odprawili biskupi: Manfred Melzer z Koloni oraz Janusz Zimniak z Bielska-Białej, była kulminacyjnym punktem obchodów.
 • 60-ta rocznica utworzenia muzeum Auschwitz-Birkenau:
  Międzynarodowa konferencja naukowa, a także wystawy i okolicznościowa publikacja uświetnią w lipcu obchody 60. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W konferencji "Pamięć - Świadomość - Odpowiedzialność" wezmą udział polskie i międzynarodowe autorytety w dziedzinie badań nad Holokaustem i ludobójstwem oraz jego skutkami. Debata ma być próbą pogłębionej refleksji nad przyszłymi kierunkami działań Muzeum Auschwitz w kontekście wyzwań i zagrożeń współczesnego świata. (za stroną PMAB i stroną Forum - ZNAK)
 • ROCZNICA POGROMU W KIELCACH:
  Jak co roku 4 lipca - w rocznicę pogromu kieleckiego - ruszył Marsz Pamięci i Modlitwy o 16.00 spod domu przy ulicy Planty 7/9 w Kielcach na cmentarz żydowski. Organizatorzy zapowiedzieli jednocześnie na 26 sierpnia uroczystości upamiętniające 65. rocznicę zagłady ludności żydowskiej w Kielcach. Niemcy zamordowali 2000 ludzi na ulicach miasta w dniach 19-23 sierpnia 1942 roku, a w następnych dniach około 18 000 już w Treblince. Ponieważ nie ma w Kielcach żadnego godnego upamiętnienia tej zbrodni, Bogdan Białek ufundował - wraz z Markiem Maciągowskim - pomnik autorstwa Marka Ceduły, przedstawiający menorę zapadającą się w mur. Rzeźba wielkości 8 na 5 metrów stanie w centrum Kielc, na granicy byłego getta.
 • Zakończył się 17. Festiwal Kultury Żydowskiej
  Tłumy widzów słuchały muzyki i bawiły się w sobotę wieczorem na ulicy Szerokiej w Krakowie podczas koncertu finałowego 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej, zatytułowanego "Szalom na Szerokiej". Jak przypomniał dyrektor festiwalu Janusz Makuch, finałowy koncert tradycyjnie już był poświęcony "błogosławionej pamięci wszystkich Żydów, dla których przez wieki Kazimierz był bezpiecznym domem". "Pokój - Szalom to główna idea koncertu na Szerokiej. Pokojowe przesłanie wysyłają w świat występujący na scenie artyści i zgromadzona publicznoś" - podkreślił Makuch. (za PAP i stroną Forum - ZNAK)
 • 25-27 czerwca 2007
  Międzynarodowa konferencja (w języku angielskim) "Abraham Joshua Heschel. Philosophy and inter-religious dialogue: between Poland and America" miała miejsce na UW, w Sali Brudzińskiego, w dniach 25-27 czerwca 2007. (Program konferencji)
  Konferencję zorganizował Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego przy udziale Żydowskiego Seminarium Teologicznego w Nowym Jorku, gdzie Heschel wykładał przez ostatnie dziesięciolecia swego życia, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, gdzie Heschel pracował w latach 1938-39, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu w Poczdamie;
  konferencja korzystała też ze wsparcia Fundacji Fritza Thyssena.
  Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był prof. UW dr hab. Stanisław Krajewski.
  Na konferencję przybyło kilku spośród najwybitniejszych znawców dzieła i życia Heschla z Ameryki, Izraela, Europy.
  Tematyka: filozofia religii i dialogu międzyreligijnego, Heschel a Polska, inne tematy związane z jego życiem i twórczością.
  Konferencja uczciła osobę sławnego teologa, filozofa religii, działacza społecznego i "proroka" dialogu międzyreligijnego urodzonego sto lat temu w Warszawie.
  Abraham Joshua Heschel urodzony w rodzinie chasydzkiej, uzyskał doktorat Niemczech, a od 1940 roku do śmierci w 1972 nauczał w USA.
  Komitet naukowy konferencji: Tadeusz Gadacz (IFiS PAN), Ewa Geller (UW), Neil Gillman (Jewish Theological Seminary), Arthur Green (Hebrew College), Karl Erich Grözinger (Universität Potsdam), Susannah Heschel (Dartmouth College), Edward K. Kaplan (Brandeis University), Harold Kasimow (Grinnell College), Stanislaw Krajewski (UW), Michael Marmur (Hebrew Union College, Jerusalem), Alan Mittelman (Jewish Theological Seminary), David Novak (University of Toronto), Jerzy Ochmann (UJ), David G. Roskies (Jewish Theological Seminary), Stefan Schreiner (Universität Tübingen), Michael Signer (University of Notre Dame), Byron Sherwin (Spertus Institute of Jewish Studies, Chicago), Waldemar Szczerbiński (UAM)
  Komitet organizacyjny: Monika Elliott, Stanisław Krajewski (przewodniczący), Adam Lipszyc, Jakub Mach, Teresa Śmiechowska
 • Przywrócenie Mszy Piusa VI a dialog katolicko-żydowski:
  "Na Wielkanoc Grupa Dyskusyjna „Żydzi i Chrześcijanie" Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich opublikowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że wraz z przywróceniem Mszy Piusa V dojdzie do „trwałego przerwania dialogu katolicko-żydowskiego, który tak obiecująco rozpoczął się na Soborze Watykańskim II. (...) Mamy nadzieję, że Benedykt XVI nie dopuści, by do tego doszło". 31 marca w podobnym duchu w liście do kard. Kaspera pisał - w imieniu Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów - jej prezydent ks. John Pawlikowski." / Józef Majewski, "Porzućcie swoje bałwany. Nadchodzi kryzys w relacjach katolicko-żydowskich?", Tygodnik Powszechny Nr 18, 6 maja 2007/ Porównaj: WIELKOPIĄTKOWA MODLITWA ZA ŻYDÓW W MSZALE RZYMSKIM (/prchiz) oraz: Philip A. Cunningham, The 1962 Roman Missal and Catholic-Jewish Relations. (International Council of Christians and Jews: Documentation, news, commentary, and analyses of current issues and events in Jewish-Christian relations. August 8, 2007)
 • 01.05.2007
  Grupa 12 teologów prawosławnych z 5 Kościołów autokefalicznych (niezależnych) wezwała władze kościelne do przejrzenia ksiąg liturgicznych i usunięcia z nich tekstów antysemickich. Jerozolima / Moskwa, 01.05.2007
 • Pascha
  - w tym roku Kościoły katolickie, prawosławne i Kościoły Reformacji obchodziły Wielkanoc w tym samym terminie, odległym zaledwie o kilka dni od terminu głównego święta Żydów - Pesach.
 • Tegoroczny Marsz Żywych
  16 kwietnia w Oświęcimiu około 6 tysięcy młodych Żydów z całego świata oraz ponad tysiąc Polaków wzięło udział w 16. Marszu Żywych. Uczestnicy Marszu przeszli Drogą Śmierci z KL Auschwitz I do KL Auschwitz II - Birkenau, by uczcić pamięć ofiar Holokaustu.
 • 15 kwietnia 2007
  Modlitwa Szlakiem Pomnikow Getta 15 kwietnia 2007 o godz. 16.00. jak co roku, spotkaliśmy sie pod Pomnikiem Bohaterow Getta.
 • 4 kwietnia 2007
  Żywotność przesądu o tzw. mordzie rytualnym 4 kwietnia 2007 w siedzibie Fundacji Batorego miało miejsce spotkanie: "Film Artura Żmijewskiego "Polak w szafie" jako głos w dyskusji o obrazach sandomierskich". Film powstał w związku z badaniami terenowymi dotyczącymi żywotności przesądu o tzw. mordzie rytualnym, prowadzonymi pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir w Sandomierzu i okolicach. Nota o badaniach i filmie Artura Żmijewskiego.
 • ZIEMIA ŚWIĘTA (lub JEROZOLMA) - NASZA WSPÓLNA OJCZYZNA
  Nic na to nie poradzimy - jesteśmy z tą ziemią związani. Dla wyznawców trzech religii jest to ziemia szczególna - nie da się od niej uciec, nie da się o niej zapomnieć. Dla wszystkich z nas jest to Ojczyzna, choć nie w ten sam sposób. [...] Proponujemy wiec wspólną refleksję nad wspólną Ojczyzną.
  Stefan Wilkanowicz
 • 7 marca 2007 TRIALOG DLA EUROPY
  "Chcemy budować Europę, w ktorej cenione będą wszystkie kultury oraz nastąpi powszechne uznanie podstawowych wartości zawartych w Dekalogu" Takie jest zakończenie "Deklaracji Europejskiej Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów" uchwalonej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów.
  Dyskusja, w trakcie której zastanawiano się nad trudnościami i nad praktycznymi sposobami rozwijania tego trialogu w naszym społeczeństwie, a także nad rozwojem miedzynarodowej wspólpracy miała miejsce w Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 7 marca 2007.
  Trialog dla Europy- Konferencja zorganizowana w Instytucie Politologii Akademii Pedagogicznej w Krakowie 7 marca 2007. Annales Academiae Paedagogicae CracoviensisFolia 46 Studia Politologica III (2007)

Zobacz więcej w Kronice: