... wiadomość ta spadła jak grom

80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego

Konferencja naukowa online "... wiadomość ta spadła jak grom.  80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego"

Źródło: Muzeum POLIN

16 listopada 1940 roku u wylotów ulic prowadzących do utworzonej przez Niemców "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej" stanęły uzbrojone straże. Ta symboliczna data wyznacza utworzenie największego getta w okupowanej Europie. 80. rocznica tego wydarzenia stała się przyczynkiem do zorganizowania konferencji naukowej.

Celem konferencji jest przyjrzenie się uwarunkowaniom związanym z powstaniem getta warszawskiego. Omówione zostaną zmieniające się niemieckie plany i działania, dylematy ludności żydowskiej oraz postrzeganie gettoizacji przez Żydów i ich polskie otoczenie. Poruszona zostanie również mało znana historia nieżydowskich Polaków, którzy znaleźli się w getcie.

W konferencji wezmą udział naukowcy z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum POLIN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegóły dotyczące konferencji znajdują się w załączonym programie.

Organizatorami konferencji są Muzeum POLIN wraz z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Żydowskim Uniwersytetem Historycznym oraz Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Patronem konferencji jest Instytut Polski w Tel Awiwie.

Konferencja naukowa ".. wiadomość ta spadła jak grom 80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego" jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Więcej: