Najważniejsze wydarzenia i okoliczności dialogu (2017)

Kalendarium

Kalendarium

Rok 2017 - Rok Reformacji

 1. Obchody 500 lecia Reformacji.

 2. "Ścieżki pokoju" - PATHS OF PEACE: Religions and cultures in dialogue, 10-12 IX 2017, Münster and Osnabrück, Community of Sant'Egidio

 3. David Rosen "Economy and Social Justice"

 4. "Czy czarne jest czarne?... czyli, czy przesłanie ks. Musiała jest dziś aktualne." W debacie 5 XII 2017. [ (relacja multimedialna)](Face Book: wiez.info/videos/10155144649648339/) Udział wzięli: abp. Grzegorz Ryś, prof. Stanisław Krajewski, red. Adam Michnik, red. Janusz Poniewierski. Moderacja: Magdalena Czyż. Warszawa, Dom Arcybiskupów Warszawskich, 19:00.
  16 listopada 1997 roku - 20 lat temu - "Tygodnik Powszechny" opublikowałartykuł "Czarne jest czarne" ks. Stanisława Musiała. Więcej:

 5. "Żydownik Powszechny".

 6. 6 VIII i 9 VIII 2017. "Judaizm i światowe religie"

  -

  konferencja dla uczczenia 60. urodzin rabina Alona Goshen-Gottsteina, laureata tytułu Człowiek Pojednania PRChiŻ, założyciela Elijah Interfaith Institute w Jerozolimie. Więcej - blog Alona Goshen-Gottsteina

 7. 30 VII 2017. 70. rocznica konferencji w Seelisbergu. (30 VII - 5 VIII 1947.)

  ICCJ inicjuje obchody, zapraszając do udziału:

 8. 2-5 VII 2017. Bonn. - Doroczna konferencja ICCJ

  "Reforming, Rereading, Renewing. Martin Luther and 500 Years of Tradition and Reform in Judaism and Christianity."

  "Reforma, Reinterpretacja, Odnowa: Martin Luther, 500 lat Tradycji i Reformy w Judaizmie i Chrześcijaństwie.""

  Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza wszystkich zainteresowanych dialogiem chrześcijańsko - żydowskim aby przyłączyć się do wspólnych debat i dyskusji podczas konferencji.

  Rejestracja uczestników:

 9. 18/05/2017 Fundamentalizm - Czy fundamentalizm jest zagrożeniem dla pokoju światowego? Dlaczego fundamentalizm znajduje tak wielu wyznawców i zwolenników? Co świat robi by się fundamentalizm nie rozprzestrzeniał i nie zagarniał kolejnych dziedzin naszego życia? Jaki jest związek fundamentalizmu z terroryzmem?

Gościem Haliny Bortnowskiej, Stanisława Krajewskiego i Andrzeja Saramowicza będzie tym razem prof. Andrzej Rzepliński, sędzia i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Główną ideą cyklu "Między religiami" jest omawianie współczesnych problemów w odniesieniu do judaizmu, chrześcijaństwa i islamu w ich wzajemnym kontakcie, a także dialogu międzyreligijnego.

 1. 24 IV 2017.Coroczne modlitewne spotkanie Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania. Program: . 23 IV 2017,Warszawa.

  Aktualności:

 2. 13/03/2017 Gender - Jak jest rola kobiet i mężczyzn w rozmaitych tradycjach religijnych? Jakie są ich zadania, do czego są zobowiązani, do czego są "powołani", jak religie odnoszą się do zagadnienia gender w swoim nauczaniu? Te fascynujące kwestie będą przedmiotem dyskusji podczas kolejnej dyskusji w cyklu "Między religiami".

Celem tych spotkań jest omawianie współczesnych problemów w odniesieniu do judaizmu, chrześcijaństwa i islamu w ich wzajemnym kontakcie, a także dialogu międzyreligijnego. Poprzez spotkania, dyskusje i seminaria uczestnicy dotychczas poznawali i redefiniowali swoje wyobrażenia, pogłębiali wiedzę, szukali odpowiedzi na trudne pytania.

Cykl prowadzą: Halina Bortnowska, Stanisław Krajewski i Andrzej Saramowicz.

Temat gender będą omawiali z gościem - prof. Moniką Płatek z Uniwersytetu warszawskiego, prawniczką i feministką.

 1. 15 stycznia 2017. Otwarcie wystawy "Abraham i Franciszek" w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.

 2. 2017. Studia podyplomowe na temat relacji chrześcijańsko - żydowskich.

  Kraków Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza nauczycieli, katechetów, osoby zainteresowane dialogiem chrześcijańsko - żydowskim i polsko - żydowskim oraz judaizmem na interdyscyplinarne studia podyplomowe na temat relacji chrześcijańsko - żydowskich.

  W programie studiów m.in.

  • Koegzystencja chrześcijan i Żydów od starożytności do czasów współczesnych
  • Antysemityzm. Geneza, przebieg i konsekwencja Zagłady
  • Dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski

  Dodatkowe informacje:

  Zobacz więcej w Kronice: