77. rocznica pogromu kieleckiego

77. rocznica pogromu kieleckiego

Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na obchody 77. rocznicy pogromu kieleckiego, które odbędą się we wtorek, 4 lipca.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 na cmentarzu żydowskim w Kielcach. Przy grobie ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku odbędzie się międzyreligijna modlitwa w intencji zamordowanych, oraz o pokój w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.

O godz. 17.00 wyruszy Marsz Pamięci spod pomnika Menora przy alei IX Wieków Kielc, który zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9 – miejscu zbrodni. Zostaną tam zapalone znicze przy tabliczkach z nazwiskami ofiar pogromu, a na zakończenie uroczystości odczytana zostanie modlitwa papieża Jana Pawła II z prośbą o wybaczenie grzechów Kościoła wobec ludu Izraela.

Wcześniej, w piątek 30 czerwca, o godz. 17.00, odbędzie się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 specjalny pokaz filmu „Przy Planty 7/9”. Dokument w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera otrzymał wiele prestiżowych nagród. Film opowiada o pogromie kieleckim oraz o kilkunastoletnim wysiłku wykonanym przez Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i jego przyjaciół w Kielcach na rzecz dialogu i pojednania. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

W niedzielę, 9 lipca, o godz. 11.30 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 w Kielcach odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego, oraz o pokój i pojednanie.

4 lipca 1946 roku wzburzony tłum, podżegany insynuacjami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców – osoby, które przeżyły Holocaust i powróciły do Kielc. Ani komunistyczne władze miasta, ani współobywatele, nie zareagowali. W brutalny sposób zamordowano ponad 42 Żydów, 80 zostało rannych. Po tym pogromie rozpoczął się exodus polskich Żydów, wielu z nich udało się do Ziemi Izraela

Węcej do przeczytania