Izrael w stanie wojny

Na stronie od 2023-10-13

07/10/2023 r.

Izrael w stanie wojny

W dniu, w którym żydowscy członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów obchodzili zakończenie święta Sukot lub świętowali Radość Tory, a chrześcijańscy członkowie Rady solidaryzowali się ze społecznością żydowską, Izrael został bestialsko zaatakowany ze Strefy Gazy. Sposób przeprowadzenia ataków przez Hamas świadczy o pogwałceniu wszystkich międzynarodowych standardów – prawa do życia, prawa do godności, prawa ludności cywilnej w konflikcie zbrojnym. Od tego czasu trwa wojna, w której cierpią setki tysięcy ludzi po obu stronach. Ponad dwieście osób zostało porwanych do strefy Gazy – wśród nich przyjaciel Polski Alex Dancyg z kibucu Nir Oz. Porwani służą jako żywe tarcze. Zresztą tak samo Hamas traktuje wszystkich mieszkańców Gazy. Trwa też wojna propagandowa. Na przykład przypisywanie Izraelowi zbombardowania palestyńskiego szpitala, który w rzeczywistości został zniszczony przez zbłąkaną rakietę wystrzeloną z Gazy, stało się bodźcem do oskarżania Izraela o celowe ostrzeliwanie cywilów.

Elijah Interfaith Institute - logo

Na stronie od 2023-10-12

12/10/2023 r.

Elijah Interfaith Institute Following the horrific events in Israel

Following the horrific events in Israel and the ongoing concern for human life, safety and peace, we are revisioning the planned webinar we had announced for this coming Thursday.
- Must Saints be Perfect - The Case of John Paul II and Polish Politics
- Thursday, 12th October at 5:00 pm Jerusalem time

Flaga Izraela w mroku

Na stronie od 2023-10-11

11/10/2023 r.

RESOURCES FOR TEACHING ABOUT ISRAEL IN CRISIS

This is an evolving collection of resources in response to the horrific violence in Israel in October, 2023.
We will update this space with resources educators may use to help learners engage with what is happening in age- and setting - appropriate ways.

Janusz Makuch do przyjaciół Festiwalu Kultury Żydowskie w Krakowiej, czyli również do nas

Na stronie od 2023-10-11

10/10/2023 r.

Janusz Makuch do przyjaciół Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, czyli również do nas

Moment bolesnej straty setek niewinnych ofiar stał się jednocześnie momentem zjednoczenia wszystkich Izraelczyków. Tu, na miejscu jestem tego świadkiem.
W tych dniach Izrael potrzebuje globalnego wsparcia. Potrzebuje wsparcia od każdego z nas. Wierzę, że każdy z Was, na swój sposób, wyraża solidarność z walczącym Izraelem.

Talking to Teens About Operation Iron Swords

Na stronie od 2023-10-11

11/10/2023 r.

Talking to Teens About Operation Iron Swords

Dzisiaj o 18:00 (czasu polskiego) odbędzie się godzinne seminarium na temat jak rozmawiać z nastolatkami o operacji Żelazne Miecze w Izraelu poprowadzony przez edukatorów z The Jewish Education Project. W języku angielskim.

ICCJ offices Maartin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2023-10-11

10/10/2023 r.

ICCJ-Statement: In Solidarity With Israel

A few days ago, on Shabbat morning and on the onset of Simchat Torah which was supposed to be a day of peace and joy, Israel experienced a savage terrorist attack on its territory, an attack that not only violates international law but also constitutes an assault on the inviolability of human dignity, and on the holiness of human life.

Budynek Muzeum POLIN, fot. Magda Starowieyska

Na stronie od 2023-10-10

10/10/2023 r.

Stanowisko Muzeum POLIN ws. wojny między Izraelem a Hamasem

Jako Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyrażamy wsparcie dla Izraelczyków oraz Żydów w diasporach – ze społecznością polskich Żydów na czele – których również dotknęły dramatyczne wydarzenia z 7 października. Jest dla nas bezdyskusyjne, że państwo żydowskie ma prawo do istnienia, a podważanie tego faktu jest przejawem antysemityzmu. Rosnąca fala przemocy skierowanej przeciwko Żydom w wielu częściach świata bardzo nas niepokoi. Muzeum POLIN będzie kontynuowało działania służące zwalczaniu postaw antysemickich.

Na stronie od 2023-10-10

10/10/2023 r.

Amos Oz: konflikt palestyńsko–izraelski

Konflikt pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami jest tragedią w słownikowym, najbardziej precyzyjnym znaczeniu tego słowa – to przeciwstawienie równorzędnych racji. A, jak uczy historia literatury, tragedie kończą się na dwa sposoby. Albo jak u Szekspira, gdzie scena pokryta jest trupami, a sprawiedliwość góruje gdzieś powyżej, albo jak u Czechowa, gdzie na koniec wszyscy są rozczarowani, pozbawieni iluzji i rozgoryczeni – ale żywi. Nie ma sensu szukać szczęśliwego zakończenia palestyńsko-izraelskiej tragedii, bo takiego nie będzie. Jesteśmy zaangażowani w walkę – mówi Oz – żeby tragedia palestyńsko-izraelska zakończyła się jak u Czechowa, a nie jak u Szekspira.

TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNEGO ŻYDÓW W POLSCE - logo

Na stronie od 2023-10-10

09/10/2023 r.

WSPÓLNE OŚWIADCZENIE ZWIĄZKU GMIN WYZNANIOWYCH ŻYDOWSKICH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ORAZ TOWARZYSTWA SPOŁECZNO-KULTURALNEGO ŻYDÓW W POLSCE

Izrael po raz kolejny został zaatakowany w żydowskie święto i Szabat. Na tereny izraelskich osiedli wdarli się palestyńscy terroryści Hamasu, którzy chodząc od domu do domu bezwzględnie mordowali cywilów. W tych trudnych chwilach łączymy się w bólu z rodzinami ofiar oraz deklarujemy poparcie dla władz Izraela, które mierzą się z tym atakiem. Potępiamy palestyńskich terrorystów oraz wszystkich tych, którzy udzielają im wsparcia, albo bezmyślnie próbują tłumaczyć nieludzkie akty terroru.

Menora

Na stronie od 2023-10-08

09/10/2023 r.

Modlitwy za Izraelczyków i Izrael

Modlitwy za Izraelczyków i Izrael odbędą się w Warszawie jutro, czyli w poniedziałek 9 października, o godzinie 17.00, w synagodze im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków, ul. Twarda 6.
Na modlitwę mogą przyjść wszyscy, którzy czują potrzebę bycia razem w tym tragicznym momencie dla Państwa Żydowskiego

Rakiety wystrzelone z terytorium Gazy

Na stronie od 2023-10-08

07/10/2023 r.

Mansour Abbas, lider arabskiej partii Ra’am, opublikował oświadczenie w języku hebrajskim:

Wzywam arabskich obywateli Izraela do powstrzymania się od wszelkiego rodzaju przemocy lub niszczenia własności publicznej i prywatnej i nie reagowania na pogłoski lub podżeganie mające na celu spowodowanie eskalacji w miastach arabskich lub poza nimi. Wzywam do jedności i wspólnego wsparcia i dania opieki rodzinom w miejscach, które są atakowane, zwłaszcza na Negewie

Jerusalem

Na stronie od 2023-10-07

07/10/2023 r.

Proście o pokój dla Jeruzalem

Proście o pokój dla Jeruzalem,
niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują!
Niech pokój będzie w twoich murach,
a bezpieczeństwo w twych pałacach!
Przez wzgląd na moich braci i przyjaciół
będę mówił: «Pokój w tobie!»
Przez wzgląd na dom Pana, Boga naszego,
będę się modlił o dobro dla ciebie. (z Ps. 122)