Apele i Oświadczenia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Z logo PRChiŻ

19/11/2015 r.

Apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 19 XI 2015 w sprawie narastającej w Polsce fali ksenofobii i nienawiści nie tylko wobec uchodźców

O zajęcie stanowiska i przeciwstawienie się narastającej w Polsce fali ksenofobii i nienawiści nie tylko wobec uchodźców, którzy mają znaleźć u nas schronienie, ale i wobec wszystkich, którzy są "inni". "Pragnęlibyśmy razem z politykami i innymi instytucjami podjąć wspólną pracę nad uspokajaniem nastrojów społecznych i wspieraniem tych postaw, które z szacunkiem traktują wszelką inność. "

Logo PRChiŻ

11/09/2015 r.

Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie uchodźców z 11 IX 2015.

"Europa zdaje właśnie egzamin. Testowi poddani są wszyscy Europejczycy - w tym chrześcijanie i Żydzi w Polsce. Nasze kraje szturmują uchodźcy. Nasza postawa wobec nich mówi i o naszej moralności, i o naszej odpowiedzialności, i o naszej solidarności. I o tym, jak odczytujemy przesłanie naszych tradycji religijnych." (...) "Za kilka lat okaże się, czym jesteśmy my i jaka jest nasza religijność."

Obraz Karola de Prevot w katolickiej katedrze w Sandomierzu, przedstawiający rzekomy żydowski „mord rytualny” (fragment)

16/01/2014 r.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów i obraz przedstawiający rzekome męczeństwo katolickich dzieci w Sandomierzu wskutek mordu rytualnego

Z okazji ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, doszło wreszcie do odsłonięcia w katedrze sandomierskiej obrazu przedstawiającego rzekome męczeństwo katolickich dzieci w Sandomierzu wskutek mordu rytualnego wraz z umieszczoną tabliczką o treści, którą zgłosiła wiele lat wcześniej Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Fragment logo PRChiŻ

04/09/2011 r.

Apel o formowanie sumień z 4 IX 2011

"W przededniu kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej Podlasie stało sięświadkiem szeregu kryminalnych incydentów skierowanych w mniejszości narodowe w Polsce. Na synagodze w Białymstoku ktoś umieścił napisy o treści faszystowskiej. Zniszczono mienie w Centrum Muzułmańskim w Białymstoku i zamalowano napisy w języku litewskim w gminie Puńsk. Podpalono drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego, a wreszcie sprofanowano obelżywymi faszystowskimi napisami oraz swastyką pomnik ofiar - Żydów spalonych żywcem przez ich polskich sąsiadów w Jedwabnem, w czasie ostatniej wojny...."