Wojna Rosji przeciwko Ukrainie

Więź -logo

Na stronie od 2024-06-10

07/06/2024 r.

Ostatni wielki XX-wiecznej teologii. Wciąż tak myślę – podcast Tomasza Terlikowskiego, odc. 10

Oto tematy tego wydania „Wciąż tak myślę”: orędzie Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy; papież prostuje swoje słowa nt. homoseksualistów w seminariach duchowych; dlaczego wypowiedzi kard. Pietro Parolina nie służą pokojowi na świecie; rozmowa z prof. Jerzym Sojką o jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów, zmarłym w środę Jürgenie Moltmannie; bohaterskie zachowanie prawosławnego księdza z Rosji; zachęta do lektury książki Marka Kity „Zostać w Kościele. Zostać Kościołem”, którą można kupić pod linkiem: bit.ly/Zostac-w-kosciele
Więź. Podcasty nieoczywiste.

Main Cathedral of the Russian Armed Forces. Image Credit: Odintsovo-Info

Na stronie od 2024-03-15

20/02/2024 r.

Open Letter: War in Ukraine and the Russian Church

We address your Excellencies, leaders of the major Christian Churches and confessions, to plead with you. We ask that you publicly address four acute problems that large-scale military conflicts in the modern world pose to all Christians:
- Using religion to justify violence
- Injustice
- Religious nationalism
- Outright lies emanating from church pulpits

Fot. Ks. Paweł Kłys

Na stronie od 2024-02-24

24/02/2024 r.

Rozpoczął się 12-godzinny maraton modlitewny o zwycięstwo Ukrainy

Dzisiaj, 24 lutego 2024 r., w dniu, w którym Ukraina obchodzi 2. rocznicę wojny na pełną skalę, Telewizja Żywe zainicjowała 12-godzinny maraton modlitewny. Odbywa się on w ramach Dnia Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój, ogłoszonego przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Modlitwa w drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę

Na stronie od 2024-02-23

24/02/2024 r.

Modlitwa w drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę

W komunikacie na stronie WKEE czytamy: „24 lutego 2024 roku przypada druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prawdopodobnie już ponad pół miliona ludzi straciło życie w tej wojnie. Przemoc, cierpienie i zniszczenie stały się częścią codziennego życia wielu ludzi. Jednak nam, jako ludziom i Kościołom, nie wolno się do tego przyzwyczajać!”
Sekretarz generalny WKEE ks. dr Mario Fischer przebywał w Ukrainie w styczniu 2024 roku i wyraził solidarność z Kościołem luterańskim w tym kraju.
Na konferencji pastorów w Odessie przygotowano modlitwę o pokój, zachęcając wszystkie Kościoły członkowskie WKEE do udziału w nabożeństwach i modlitwach o pokój w okolicy 24 lutego.

Різдвяне послання Предстоятеля автокефальної Української Православної Церкви

Na stronie od 2023-12-21

21/12/2023 r.

Різдвяне послання Предстоятеля автокефальної Української Православної Церкви

Воно і нині, як і два тисячоліття тому, закликає людей змінити своє життя земне, внутрішньо змінитися за закликом Євангелія, щоб оновитися для життя вічного. І воно утверджує в нас віру в те, що, яку б силу і могутність тимчасово не виявляло зло, Бог неодмінно переможе. Зло зазнає поразки. Світло віджене темряву. Смерть зникне, і навіть мертві – воскреснуть, бо Христос справді, воістину народився!
Ми молимося за наших братів та сестер, які відзначають ці святкові дні у неволі, на тимчасово окупованих російським ворогом українських землях. Згадаймо в молитві про наших військових і цивільних полонених, про заручників і несправедливо ув’язнених і попросімо в Господа для них захисту і швидшого звільнення.

prof. dr nauk Andrej Kurajew

Na stronie od 2023-11-23

23/11/2023 r.

Paweł Przeciszewski - wywiad z protodiakonem prof. dr nauk Andrejem Kurajewem, teologiem, duchownym-dysydentem

Wywiad z protodiakonem prof. dr nauk Andrejem Kurajewem, teologiem, duchownym-dysydentem, usuniętym ze stanu duchownego przez patriarchę moskiewskiego Cyryla. Zwrócił się on z prośbą o przyjęcie przez patriarchę ekumenicznego Bartłomieja do jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.
Na wiosnę bieżącego roku emigrował i zamieszkał w Pradze, gdzie prowadzi wykłady m.in. na miejscowym Uniwersytecie im. króla Karola IV.

JERZY KLINGER GENIUSZ ORTODOKSJI - konferencja, plakat, fragment

Na stronie od 2023-11-13

14/11/2023 r.

JERZY KLINGER GENIUSZ ORTODOKSJI

Wykład otwarty ks. prof. Cyrila Hovoruna (University College Stockholm, University in Los Angeles) „Релігійні війни Путіна” /Religijne wojny Putina/
Powitanie dziekan Wydziału „Artes Liberales” UW prof. Robert Sucharski
Po wykładzie odbędzie się debata naukowa z udziałem: ks. Andrieja Kurajewa (teolog prawosławny), bpa Michała Janochy (UW), prof. Hieronima Grali (UW), dr Grzegorza Kuprianowicza (historyk, prezes Towarzystwa Ukraińskiego), moderator Witali Michalczuk (UW).

Opowiedz się po stronie pokoju

Na stronie od 2023-10-26

27/10/2023 r.

Kraków: dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje

W obliczu tragicznych wiadomości z ostatnich tygodni, w poczuciu bezradności wobec przemocy, chcemy – jako wierzący – prosić Jedynego Boga o dar pokoju: na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje.
W Krakowie zapraszamy na ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które rozpocznie się o godz. 16.45 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty przy ul. Augustiańskiej 7. W intencji pokoju zostanie również odprawione tego dnia nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.