Pamięć (kronika)

Państwowe Muzeum na Majdanku, teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady, fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

30/06/2022

Śladami Żydów na Lubelszczyźnie. Relacja z wyjazdu studyjnego ŻIH

Żydowski Instytut Historyczny: w dniach 13-15 czerwca 2022 roku pracownicy ŻIH udali się na wyjazd studyjny na Lubelszczyznę. Obejrzeliśmy poświęconą pamięci Żydów z Lublina wystawę w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, rekonstrukcję synagogi z Wołpy w Biłgoraju, zajrzeliśmy na żydowskie cmentarze w Chełmie i Lublinie, poszliśmy na stację, skąd wywożono Żydów z Zamościa. Najważniejszymi punktami były odwiedziny w byłym obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Majdanek oraz byłych obozach zagłady Sobibór i Bełżec.

Dyrektor ŻIH Monika Krawczyk i dr Bartosz Borys z Działu Edukacji podczas prezentacji w Instytucie Polskim w Tel-Awiwie

27/06/2022

Jak mówić o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy?

Relacja z seminarium edukacyjnego w Izraelu
Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Instytutem Polskim w Tel Awiwie oraz Moreshet Anielevich Memorial – Centre for Holocaust Education and Research zorganizował w dniach 27 czerwca – 1 lipca 2022 r. seminarium edukacyjne w Izraelu.

Co łączy chrześcijaństwo i judaizm - plakat spotkania

22/06/2022

Co łączy chrześcijaństwo i judaizm

„Religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”, nauczał Jan Paweł II.
Kolejne spotkanie edukacyjne w Miejskiej Bibliotece

„Zdane tylko na siebie”. Warszawa, schronisko dla uchodźców z Żuromina, kwiecień 1940 roku. Zdjęcie wywołane w warszawskim zakładzie „Foto-Forbert”, zbiory Yad Vashem.

20/06/2022

Historia Żydów z Żuromina. Światowy Dzień Uchodźcy

Ludzi rozebranych do naga zmusza się do tańczenia lub pędzi się ich przez ulice, a kiedy kończy się już ten akt męki, każe się wszystkim, przy akompaniamencie bicia, wsiąść na specjalnie przygotowane wozy. Odbywa się to przy wtórze krzyku i płaczu dzieci, kobiet i mężczyzn z jednej strony i gry orkiestry zagłuszającej krzyki z drugiej strony. Strzelają w górę, wznosząc jednocześnie triumfalne okrzyki – koniec z Żydami – i każą jechać do najbliższego miasteczka, do Sierpca, do pociągu.

Anna Bikont

19/06/2022

31. FKŻ: CENA MILCZENIA

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

"Zapisz jako..." - program zapisywania pamiątek życia żydowskiego na ziemiach polskich

19/06/2022

Program "Zapisz jako..." Żydowskiego Instytutu Historycznego

Żydowski Instytut Historyczny: Często jedynie stare fotografie przypominają, że w danym mieście lub miasteczku żyła społeczność żydowska. Zapraszamy do udziału w programie „Zapisz jako…” Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, w ramach którego poszukujemy zdjęć, dokumentów, pocztówek będących śladami żydowskiej przeszłości.

O Korczaku inaczej - seminarium on-line - plakat

19/06/2022

O Korczaku inaczej

spotkanie z dr hab. Martą Rakoczy, która opowie o Januszu Korczaku jako filozofie kultury. Początek wydarzenia online 22 czerwca o 19:00.

Jacek Leociak

19/06/2022

31. FKŻ: ZAPIS DOŚWIADCZENIA ZAGŁADY I „PERSPEKTYWA JUTRA” (PL/EN)

W tym kontekście rozważam pewne fragmenty wybranych świadectw Zagłady pisanych tam i wtedy. Szukam w tych zapisach czegoś, co można określić „perspektywą jutra”. Zastanawiam się, jak w czasie wyniszczenia Żydów, ogołoconym z przeszłości i przyszłości, zatopionym w otchłani ekstremalnego teraz, objawić się może horyzont „jutra”, rozumianego zarówno dosłownie — jako dzień następny, jak i metaforycznie — jako dalsza lub bliższa przyszłość. Jacek Leociak.

Powojenne poszukiwanie sprawiedliwości - świadectwa w relacjach i Księgach pamięci - seminarium, plakat

19/06/2022

Powojenne poszukiwanie sprawiedliwości - świadectwa w relacjach i Księgach pamięci

Wykład zaprezentuje pierwsze wyniki kwerendy powojennych świadectw, dotyczących pozasądowego poszukiwania sprawiedliwości przez ocalałych z Zagłady. Relacje te pokazują, jak wojenna narracja dotycząca dążenia do zemsty kontynuowana była w pierwszych latach powojennych i jakie możliwości dochodzenia sprawiedliwości mieli ocalali Żydzi.

Forum Dialogu - logo

16/06/2022

Religijne znaczenie pamięci o Auschwitz

Spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem, niemieckim księdzem i wiceprezesem Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Porozmawiamy roli dialogu w jego w wieloletniej pracy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie religijne znaczenie pamięci o Auschwitz.
Spotkanie odbędzie się 21 czerwca (wtorek) o godzinie 19.00 na platformie Zoom.