Pamięć (kronika)

Tablica upamiętniająca pogrom w Kielcach. Fot. Jakub Szafrański

16/07/2024

Tokarska-Bakir: Wciąż tkwimy w logice czystki etnicznej [rozmowa]

Wciąż nie możemy uwolnić się od myślenia nacjonalistycznego, w którym „zabijał” równa się: „walczył o niepodległość”. Tomasz Żukowski rozmawia z prof. Joanną Tokarską-Bakir.
Wykonawcami czystki etnicznej są zawsze klasy niższe, robotnicy i chłopi. Ale hasło do czynu rzucają elity i klasa średnia. Średni szczebel wykonawców to formacje mundurowe – kryją się nawzajem i mają poczucie bezkarności. Krytyka Polityczna lipiec 2023.

81. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II

12/07/2024

81. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II

2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości w 81. rocznicę tego wydarzenia.

(Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl)

11/07/2024

83. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem. Oficjalne obchody pod pomnikiem ofiar, gdy obok skrajna prawica planuje nowy pomnik

Gdy jest tak smutno, wtedy już nie ma słów. Jedyną rzecz, którą my mamy, to jest modlitwa - mówił rabin Michael Schudrich przy okazji rocznicy zbrodni dokonanej na Żydach przez polskich sąsiadów w Jedwabnem. Na polu - 30 metrów dalej - środowiska prawicowe podważały udział Polaków w tej zbrodni.
Obchody 83. rocznicy mordu w środę (10 lipca) zorganizowano tradycyjnie pod jedwabieńskim pomnikiem upamiętniającym ofiary tej zbrodni. Nie było oficjalnych przemówień, a pamięć pomordowanych uczczono modlitwą. Na obchody zapraszali naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Pomnik „Menora” w Kielcach. Fot. PAP/P. Polak

02/07/2024

78. ROCZNICA POGROMU KIELECKIEGO

- Kielecki cmentarz żydowski (al. Na Stadion) godz. 14.00 - żydowsko-chrześcijańska modlitwa w intencji ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku, a także o pokój na całym świecie.
- Zapalenie zniczy, złożenie kamieni, godz. 16.00, kamienica przy ul. Planty 7
- Maesz Pamięci

Miesięcznik "Memoria" Nr 81 (06/2024)

29/06/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 81 (06/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Marsz Pamięci 22 lipca 2024

28/06/2024

Marsz Pamięci

W tym roku już po raz trzynasty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci, podczas którego upamiętnimy ofiary Wielkiej Akcji Likwidacyjnej w getcie warszawskim w 82. rocznicę jej rozpoczęcia.

PAMIĘĆ NIEDOKOŃCZONA. DZIEDZICTWO ŻYDOWSKIE I ZAGŁADA W GALICJI WSCHODNIEJ

26/06/2024

PAMIĘĆ NIEDOKOŃCZONA. DZIEDZICTWO ŻYDOWSKIE I ZAGŁADA W GALICJI WSCHODNIEJ

Wystawa, której autorem i kuratorem jest Jason Francisco, w szczególny sposób uzupełnia wystawę główną Żydowskiego Muzeum Galicja zatytułowaną „Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” autorstwa Chrisa Schwarza i Jonathana Webbera. Wystawa wpisuje się w dalekosiężny plan Żydowskiego Muzeum Galicja, jakim jest rozszerzenie wnikliwego i odważnego spojrzenia na żydowskie dziedzictwo na całą historyczną Galicję, także jej wschodnią część należącą dziś do Ukrainy.

„Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”

26/06/2024

„Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”

Oryginalna wystawa „Śladami Pamięci” powstała jako wynik wielotnich badań połączonych z drobiazgową dokumentacją fotograficzną, za które odpowiedzialni byli profesor Jonathan Webber oraz fotograf Chris Schwarz. Webber przyjechał do polski po raz pierwszy pod koniec lat 80tych na zaproszenie Instytutu Sociologii UJ, i rozpoczął proces dokumentacji zachowanych śladów żydowskiego dziedzictwa, rozrzuconych po całym terenie południowej Polski.

Przestrzeń Obrazu: „Po co tam jedziesz?” Halina Birenbaum

26/06/2024

Przestrzeń Obrazu: „Po co tam jedziesz?”

Życiową misją pisarki stało się dawanie świadectwa. W kolejnej z wielu wizyt w Polsce Halinie Birenbaum towarzyszyła w Auschwitz i na spotkaniach z czytelnikami kamera. Pierwszy raz – niechętnie – przyjechał z nią też syn Yakov Gilad, znany izraelski autor piosenek. Miał wreszcie okazję, żeby lepiej zrozumieć traumę przez całe życie prześladującą matkę. Ponad 90-letnia bohaterka ze swadą opowiada o koszmarnych doświadczeniach dzieciństwa i trudnej, ale niezachwianej miłości do Polski.