Pamięć (kronika)

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

10/03/2024

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Sztuka oparta została na biblijnej Księdze Estery i związanej z nią historią króla Achaszwerosza, królowej Estery, Żyda Mordechaja oraz Hamana. W trakcie spotkania usłyszymy o genezie żydowskiego święta Purim i tradycjach z nim związanych.

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci - plakat

06/03/2024

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci

Na marginesie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie« 08/03/2024 r.
Spotkanie w ramach międzyuczelnianego seminarium poświęconemu badaniom nad duchowością żydowską, organizowane co miesiąc przez Żydowski Instytut Historyczny i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Seminarium prowadzą profesor Jan Doktór (ŻIH) i prof. Michał Galas (UJ), a ich gościem będzie prof. Jan Doktór z Żydowskiego Instytutu Historycznego

Mikrohistoria stosunków polsko-żydowskich – Tarnów 1918–1956  - plakat

05/03/2024

Mikrohistoria stosunków polsko-żydowskich – Tarnów 1918–1956

Dr Agnieszka Wierzcholska, autorka książki Wspomnienia i kamienie. Śmierć polsko-żydowskiego miasta Tarnów 1918-1956, opowie o życiu codziennym w polsko-żydowskim Tarnowie (w latach 1918–1956), gdzie przed wojną prawie połowę mieszkańców stanowili Żydzi.

Film: STREFA INTERESÓW

03/03/2024

Film: STREFA INTERESÓW

Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu.

IPJS - logo

01/03/2024

IPJS event series: ‘Ukrainian-Jewish Perspectives’. Bruno Schulz

Bruno Schulz is one of Europe’s greatest modernist prose writers, but he is also a cultural figure deeply embedded in the cultural context from which he emerged. He lived almost his entire life in Drohobych, a small town that is today in western Ukraine but was part of the Austro-Hungarian Empire when Schulz was born and in Poland when he became a writer.

Miesięcznik Memoria 77 (02.29.2024)

29/02/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 77 (02/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów  - logo

27/02/2024

Spotkanie o Izraelu

Temat wystąpienia:
Ziemia kryje pamięć. Cmentarz „polski” w Jaffie
Dr Adam Jankiewicz będzie mówił o tradycjach kulturowych i związkach Izraela z Polską. Temat wystąpienia: Ziemia kryje pamięć. Cmentarz „polski” w Jaffie

Na ilustracji: Józef (Icchak) Kowner, Modystki przy pracy, getto łódzkie. Zbiory ŻIH.

23/02/2024

Getto łódzkie oczami nastolatki – wspomnienia Ireny Libman

Getto łódzkie było najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. Utworzone w lutym 1940 r. zostało zlikwidowane dopiero późnym latem 1944 r. Pozostała po nim bardzo bogata dokumentacja: administracji żydowskiej i niemieckiej, a także dzienników, pamiętników, wspomnień, relacji i zdjęć. Dokumenty osobiste są najczęściej autorstwa mężczyzn, szczególnie tych z grup uprzywilejowanych – wykształconych pracowników gettowej administracji. Ich perspektywa jest więc specyficzna, a jednak w dużej mierze to ona ukształtowała naszą wiedzę i obraz getta.

„Piszę, żeby się wypłakać". O tekstach z getta łódzkiego

02/02/2024

„Piszę, żeby się wypłakać". O tekstach z getta łódzkiego

W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Aby przypomnieć łodzianom i skłonić ich do refleksji o trudnej historii miasta, Centrum Dialogu wraz z partnerami przygotowało cykl wykładów poświęconych funkcjonowaniu dzielnicy zamkniętej utworzonej przez Niemców w Łodzi w 1940 roku.
Wykład inauguracyjny 8 lutego o godz. 18:00 w Centrum Dialogu wygłosi prof. UŁ Krystyna Radziszewska, kulturoznawczyni i literaturoznawczyni.