Kim jesteśmy

Polska Rada Chrześcijan i Żydów - fragment logo

Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ).

Nasze świadectwo

Nasza historia

Apele i oświadczenia Rady

13 XI 2018. List Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów do abp dr hab. Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego i ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w sprawie aktywności wykładowej ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej Żydów i judaizmu. 16 XI 2018. Oświadczenie archidiecezji lubelskiej i KUL w sprawie ks. prof. Tadeusza Guza. Wypowiedzi ks. prof. Guza - niedopuszczalne. /KAI/ Lektura uzupełniająca: Grzech antysemityzmu. Polska Rada Chrześcijan i Żydów wyraża uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jesteśmy z nim solidarni w obliczu pojawiających się wezwań do odwołania go z tej funkcji..... (z 15 III 2018.)

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wśród sygnatariuszy "Oświadczenia organizacji i osób działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego" - "...nie rozdzielajcie nas."

Oświadczenie Zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów z dnia 30 I 2018. w sprawie nowelizacji ustawy o IPN "Uważamy, że lepiej by było, żeby tej ustawy w proponowanym kształcie nie było"

Apel Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zajęcie stanowiska w sprawie narastającej fali ksenofobii i nienawiści nie tylko w stosunku do uchodźców, którzy mają znaleźć u nas schronienie, ale i wobec wszystkich, którzy są "inni", z dnia 19 XI 2015.

Europa zdaje właśnie egzamin. Oświadczenie z 11 IX 2015. w sprawie uchodźców.

Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów dotyczące księdza Wojciecha Lemańskiego: z 13 VII 2013.

Apel Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów o formowanie sumień z 4 IX 2011.

Niektóre z inicjatyw podejmowanych przez PRChiŻ:

Wydanie w 1998 roku publikacji "Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach". Skierowana jest ona zwłaszcza do katechetów, uczniów szkół średnich, a także wszystkich zainteresowanych dialogiem chrześcijańsko-żydowskim, powstała jako odpowiedź na potrzebę otwarcia się na dziedzictwo Żydów i ich religijne doświadczenie,

Nadawanie co roku tytułu Człowiek Pojednania osobom szczególnie zasłużonym na rzecz pojednania i dialogu chrześcijańsko- żydowskiego w Polsce, Polska Rada Chrześcijan i Żydów wybrała laureata honorowej nagrody "Człowiek Pojednania" za rok 2017. Jest nim berliński rabin i nauczyciel akademicki Walter Homolka. Rabin Walter Homolka (ur. 1964) jest profesorem współczesnej żydowskiej filozofii religii, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu międzyreligijnego, na Uniwersytecie Poczdamskim. Od września 2002. jest rektorem poczdamskiego Kolegium im. Abrahama Geigera - pierwszego od czasu Zagłady seminarium kształcącego w Niemczech rabinów. Od wielu lat należy do grupy roboczej "Żydzi i Chrześcijanie" przy Centralnym Komitecie Niemieckich Katolików i do Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Brandenburgii. Jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Unii Judaizmu Postępowego.

Nadawanie co roku honorowej nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka Ustanowiła ją Polska Rada Chrześcijan i Żydów, by upamiętnić osobę tragicznie zmarłego duchownego, byłego wiceprzewodniczącego Rady. Barbara Sułek - Kowalska, sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy", jedna z założycielek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów wyjaśnia, o co chodzi w dialogu chrześcijańsko - żydowskim i przybliża postać ks. Romana Indrzejczyka. (Salve TV) Ks. Andrzej Żuraw uhonorowany nagrodą im. ks. Indrzejczyka za rok 2018. przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Proboszcza greckokatolickiej parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Komańczy doceniono za wkład w dialog i pojednanie chrześcijańsko-żydowskie. /KAI 28 XII 2018./ Więcej:

"Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów" naprzemiennie - raz w kościele katolickim a raz w synagodze. Od 2018 w nowej formule - wokół Psalmów.

Współpraca w przygotowaniu corocznego **Dnia Judaizmuw Kościele Katolickim.** XIX Dzień Judaizmu, Warszawa, kościół środowisk twórczych. Modlitwa wiernych i tradycyjne przywoływanie imion zamordowanych żydowskich mieszkańców okolicy.

Coroczna wspólna modlitwa z okazji żydowskiego święta Simchat Tora (Radość Tory). Wspólna Radość Tory, 2015. Warszawa, kościół środowisk twórczych.

Wspólne seminaria Haliny Bortnowskiej i Stanisława Krajewskiego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: z cyklu "Uwierzyć w Muzeum?" Rozmawiamy o sprawach ważnych na ziemi i w niebie w nawiązaniu do fragmentów Tory. oraz wspólnie z Andrzejem Saramowiczem, Założycielem Polskiej Fundacjii Sufich im. Dżealaddina Rumiego, z cyklu "Miedzy religiami" - dyskusje na wybrane tematy, posiłkując się tekstami z Biblii Hebrajskiej, Nowego Testamentu oraz Koranu.

Upamiętnieniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów ( *)

Coroczne modlitewne spotkania Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania w Getcie. Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego 2013.

Otwock corocznie 19. sierpnia: "Z tego miejsca 19 sierpnia 1942 niemieccy okupanci wywieźli do obozu zagłady w Treblince około 8 tysięcy mieszkańców naszego miasta. Żaden dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak ten"

Modlitewne spotkanie w Treblince organizowane przez ks. Wojciecha Lemańskiego na terenie obozu zagłady Treblinka, Wspólna modlitwa psalmami w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00..

Nadajemy co roku tytułu CZŁOWIEK POJEDNANIA osobom szczególnie

zasłużonym na rzecz pojednania i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce.

Dotychczasowi laureaci: 1992 - prof. Stephan Schreiner (Niemcy) i rabin Byron Sherwin (USA), 1993 - Sir Sigmund Sternberg (Anglia), 1994 - ks. prof. John Pawlikowski (USA), 1995 - siostra Dominika Zaleska (Szwajcaria), 1996 - rabin James Rudin (USA), 1997 - siostra Marie-Therese Huguet (Francja), 1998 - rabin Michael Schudrich (USA i Polska), 1999 - pani Tova Ben Tzwi (Izrael), 2000 - ks. Manfred Deselaers (Niemcy i Polska) Przemówienie wygłoszone podczas uroczystości , 2001 - Halina Birenbaum (Izrael) 2015 - spotkanie w muzeum POLIN, 2002 - Jan Nowak-Jeziorański (USA i Polska) Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia tytułu. 2003 - Jerzy Kluger (Włochy), laudacja wygłoszona przez ks. Michała Czajkowskiego 2004 - ks. prof. Hanspeter Heinz (Niemcy) laudacja wygłoszona przez Stanisława Krajewskiego , 2005 - rabin Michael Signer (USA) laudacja wygłoszona przez ks. Romana Indrzejczyka, 2006 - siostra Anne-Denise Rinckwald NDS (Francja i Polska) [Podziękowanie Laureatki.](s_ Anne Denise Rinckwald NDShebr) Laudacja- Stanisław Krajewski. 2007 - rabin Irving Greenberg (USA), "Czego nauczyłem się od chrześcijan" - wystąpienie Laureata. Laudacja - Zbigniew Nosowski. 2009 - rabin Alon Goshen-Gottstein (Izrael), Laudacja - ks Wiesław Dawidowski. 2010 - ks. prof. Tomasz Halik (Czechy), Laudacja - Stanisław Krajewski. 2011 - prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler. Josef Halevi Horowitz Weiler jest autorem słynnej książki "Chrześcijańska Europa. Konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość?" (1998). Doradca obrad Konwentu przygotowującego europejski Traktat Konstytucyjny. Uroczystość: uhonorowania prof. Weilera i jego wykład "Religious Freedom, National Identity and Human Rights: Europe's Sonderweg" Rozmowa z ks. Ireneuszem Wołoszczukiem (KAI Strasburg) "chcą, by religia była sprawą prywatną", 2012 - Ksiądz Superintendent Friedrich Magirius z Lipska. Laudacja (Stanisław Krajewski, współprzewodniczący PRChiZ) 2013 - rabin Boaz Pash

Rabin Boaz Pash - Człowiek Pojedniania 2013. ( Relacja filmowa: )

2014 - siostra Mary O'Sullivan RSM. Laudacja - Stanisław Krajewski. 3 marca 2015 podczas Szóstego Bliskiego Spotkania Chrześcijan i Żydów w synagodze im. Nożyków w Warszawie, inaugurującego obchody 25-lecia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz 50. rocznicę Deklaracji "Nostra aetate" siostra Mary O'Sullivan RSM. odebrała tytuł "Człowiek Pojednania" za rok 2014

Siostra Mary O'Sullivan RSM. Człowiek Pojedniania 2014.

2015 - rabin Abraham Skórka.

Rabin Abraham Skórka Człowiekiem Pojednania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. / "Spotkania w Dialogu"./

"Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność przewodniczącym i wszystkim członkom Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów za ten wielki zaszczyt. Kiedy napisałem o tym dziś do papieża Franciszka, odpisał, co następuje:"Odnośnie tego, co napisałeś mi dziś na temat Kielc, zawsze będę po stronie przebaczenia i pojednania. Otwarte rany to nic dobrego, i mogą prowadzić do dalszych zakażeń. Ale kiedy się zasklepią, zostają jedynie blizny, które, z czasem, stają się integralnš pozostałością w naszej historii. Dziękuję Ci za to, co robisz dla pojednania." Drodzy moi przyjaciele, Papież dziękuje Wam za wasze oddanie wartościom biblii, z przesłaniem miłości, sprawiedliwości i równości, nauczanych przez wszystkich Proroków, byście budowali nową rzeczywistość na tej ziemi." 2016 - prof. Andrea Riccardi,

[ ](Face Book: photo.php?fbid=1361150557266335&set=oa.1818189051541099&type=3&theater) założyciel Wspólnoty Sant'Egidio laureatem tytułu Człowiek Pojednania za 2016. nadawanego corocznie przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Uroczystość wręczenia w siedzibie arcybiskupa metropolity warszawskiego z udziałem gospodarza - kard. Kazimierza Nycza. Laureat wygłosił wykład "Europa bez murów - dziedzictwo Jana Pawła II". Laudację "Andrea Riccardi - człowiek wizji" wygłosił prof. Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. [/FB/](Face Book: events/734866733338888/?acontext={%22source%22:5,%22page_id_source%22:169426823338,%22action_history%22:[{%22surface%22:%22page%22,%22mechanism%22:%22main_list%22,%22extra_data%22:%22{\%22page_id\%22:169426823338,\%22tour_id\%22:null}%22}],%22has_source%22:true}) Zaproszenie: Plakat: [ Fotorelacja:](Face Book: photo.php?fbid=1361150557266335&set=oa.1818189051541099&type=3&theater)

2017 - rabin Walter Homolka,

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wybrała tegorocznego laureata honorowej nagrody "Człowiek Pojednania". Został nim berliński rabin i nauczyciel akademicki Walter Homolka - za wysiłki w nadawaniu nowych impulsów dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu, zwłaszcza w Niemczech i Polsce.

Rabin Homolka przyczynił się do rozbudzenia wśród młodzieży zainteresowania dialogiem żydowsko-chrześcijańskim - mówi prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący PRChiŻ.

Uroczystość wręczenia nagrody "Człowiek Pojednania" odbyła się w niedzielę, 10 czerwca, o godz. 18 w warszawskim kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym.

Zaproszenie: EN PL

[ strona główna PRChiŻ