U rzymskich katolików

Prowadzący podcasty „Więzi”, na górze od lewej: Zbigniew Nosowski, Jakub Halcewicz-Pleskaczewski i Bartosz Bartosik, na dole: Ewa Buczek i Sebastian Duda

Na stronie od 2022-05-10

10/05/2022 r.

„Więź” uruchamia pięć cykli podcastowych

„Więź” utożsamia się z ideami Kościoła otwartego na świat. Od blisko dziesięciu lat redakcja kwartalnika używa pojęcia „otwartej ortodoksji”. „Otwartość to obowiązek katolika, a nie opcja do wyboru. Być otwartym na innych to znaczy być ortodoksyjnym” – czytamy w ideowym manifeście środowiska „Więzi” z roku 2013.

Żbigniew Nosowski

Na stronie od 2022-05-05

04/05/2022 r.

Papież wreszcie mówi o Putinie

Nie od dziś wiadomo, że teksty czytać należy w całości, a nie na wyrywki. W Polsce dotychczas znajomość wywiadu papieża Franciszka dla „Corriere della Sera” sprowadza się głównie do zdania o „szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji”. Tyle że to wcale nie jest rozmowa o sprowokowaniu Rosjan do wojny przez Zachód.

Ks. Tomáš Halík podczas odbierania Nagrody im. ks. Tischnera, listopad 2021. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2022-05-05

08/05/2022 r.

Wiara niewierzących i niewiara wierzących

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś istotnego o wierze drugiego człowieka, musimy pominąć pytania o wiarę bądź brak wiary w Boga, o to, jakie ma poglądy na istnienie Boga, o przynależność do konkretnej religii czy wspólnoty. Interesujmy się tym, co odgrywa rolę Boga w jego życiu, jak wierzy, jak jego wiara żyje (w jego świecie wewnętrznym i w jego relacjach), jak się zmienia w ciągu jego życia i jak zmienia samo życie – oraz czy, jak i na ile zmienia świat, w którym żyje.

Papież Franciszek 29 marca 2022 udzielił audiencji w Watykanie przewodniczącemu Episkopatu Polski arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu. Fot. ANSA / Vatican Media Press Office handout/ Vatica

Na stronie od 2022-04-14

08/04/2022 r.

Szatańskie oblicze wojny

Abp Stanisław Gądecki - Wręczyłem Ojcu Świętemu opracowanie na temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. Barbara Sułek-Kowalska, Tygodnik TVP

Procesja z figurą Najświętszej Marii Panny w Fatimie. Fot. Reinaldo Rodrigues / Zuma Press / Forum

Na stronie od 2022-04-14

25/02/2022 r.

Polecenie NMP wypełnione. I niech zło zostanie pokonane

"Daleko nie wszyscy obserwatorzy i komentatorzy upatrywali w tym aktu religijnego, dla wielu jest to rodzaj demonstracji uprawianej w zastępstwie działań politycznych, dla innych, którzy żyją tak jakby Boga nie było, to coś na kształt przedstawienia, a dla zwolenników Rosji – zapewne akt „odwiecznej” wrogości. Dla ludzi wiary jednak wydarzenie ma wielki ciężar gatunkowy – Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, który dokonał się w piątek o 17.00." Barbara Sułek-Kowalska, Tygodnik TVP.

Mieszkający we Włoszech Ukraińcy zgromadzeni na placu św. Piotra w Watykanie w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański 6 marca 2022. Fot. Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Image

Na stronie od 2022-04-14

11/03/2022 r.

Kijów czeka na papieża

Czy papież Franciszek pojedzie do Kijowa? Czy zdecyduje się na taki akt wsparcia Ukrainy zaatakowanej przez Rosję i zarazem na takie orędzie nadziei i pokoju, jakim byłaby sama jego obecność w tym mieście? Barbara Sułek-Kowalska, Tygodnik TVP.

ks. Grzegorz Michalczyk

Na stronie od 2022-04-12

12/04/2022 r.

Ks. Michalczyk: Księża w tym roku powinni zaktualizować wielkopiatkową modlitwę

Poprawienie tłumaczenia wielkopiątkowej modlitwy to doskonała okazja duszpasterska do uświadomienia wiernym nauczania Kościoła o Żydach i judaizmie, tak często przypominanego przez ostatnich papieży (ze św. Janem Pawłem II na czele). Zapewne jako pierwsi powinniśmy sobie to nauczanie przypomnieć jednak my, księża. Także po to, by uporać się ze stereotypami i resentymentami wciąż jeszcze dającymi znać o sobie.