Pamięć (kronika)

Sztetl Mszana Dolna - wydarzenie, baner

20/10/2023

Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej

Spotkamy się w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, by podsumować projekt edukacyjny o cmentarzu żydowskim. Czeka nas wernisaż wystawy fotograficznej - pokłosia warsztatów z Agnieszką Traczewską, jej opowieść o świecie żydowskiej ortodoksji, promocja 2. edycji monografii o cmentarzu żydowskim, poprawionej i poszerzonej o dodatkowe rozdziały - uczestnicy dostaną bezpłatne egzemplarze oraz folder wystawy, zapraszamy!

Portret Bogdana Wojdowskiego. Fragment ilustracji Katarzyny Modzelewskiej

18/10/2023

„Chidusz” 3/2023: "Judaizm jako los" Bogdana Wojdowskiego

W JESIENNYM „CHIDUSZU” – NIGDY DOTĄD NIEWYDANY – WIELKI ESEJ BOGDANA WOJDOWSKIEGO JUDAIZM JAKO LOS. PO TRZECH DEKADACH OD POWSTANIA TEN WYBITNY TEKST WYDAJE SIĘ BYĆ BARDZIEJ AKTUALNY NIŻ KIEDYKOLWIEK WCZEŚNIEJ. 97. NUMER „CHIDUSZU” – WYDANY W 10 ROCZNICĘ POWSTANIA NASZEGO PISMA – POŚWIĘCILIŚMY CZĘŚCIOWO TEMU NIESŁUSZNIE ZAPOMNIANEMU PISARZOWI

Artur Markowicz Rosz chodesz / Kidusz lewana, zbiory ŻIH

17/10/2023

Żydzi w multiwersum języka polskiego | konferencja

Zakład Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringlebluma organizują konferencję zatytułowaną „Żydzi w multiwersum języka polskiego”. Jej celem ma być prześledzenie sposobów, w jakich słowa „Żyd”, „Żydzi”, „żydowskość” obecne są w najszerzej rozumianej polszczyźnie.

Roman Wielomski, Projekt plakatu z okazji piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim: „Oni walczyli za nasz honor i wolność", 1948, zbiory ŻIH

13/10/2023

Zbrojny i cywilny opór polskich Żydów w epoce Holokaustu | Konferencja naukowa

Konferencja będzie poświęcona najnowszym badań dotyczącym różnych form zbrojnego i cywilnego oporu Żydów przeciwko hitlerowskiemu ludobójstwu – zarówno powstaniom i ruchu oporu w gettach oraz w obozach, jak też udziałowi Żydów w regularnych formacjach zbrojnych i oddziałach partyzanckich. Odrębnym badanym zagadnieniem będą formy oporu cywilnego.

Tory kolejowe prowadzące do byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, obecnie Muzeum i Miejsca Pamięci, oddziale Państwowego Muzeum na Majdanku. Fot. PAP/W. Jargiło

13/10/2023

80 lat temu wybuchł bunt żydowskich więźniów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze

80 lat temu, 14 października 1943 r., w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt. Podczas walki oraz na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów, ponad 300 udało się uciec. Wielu z nich zostało jednak schwytanych przez Niemców w czasie pościgu i zamordowanych. Wojnę przeżyło 53 uciekinierów z Sobiboru.

Pontifi Gregorianacia Universita

12/10/2023

NEW DOCUMENTS FROM THE PONTIFICATE OF POPE PIUS XII

In March 2020, Pope Francis opened millions of documents pertaining to the Pontificate of Pope Pius XII (1939-1958). It will take decades of scrutiny and analysis to ascertain the full significance of these archives estimated to be at least 16 million pages, but some important discoveries have been made and must be shared to the wider public. These documents can be approached from the point of view of a variety of historical and theological questions.

Menora

09/10/2023

Nili Amit: Powstanie państwa Izrael

Nili Amit – ukończyła Wydział Literatury Angielskiej i Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Wykłada w Collegium Civitas i Instytucie Historycznym UW na temat współczesnego Izraela. Opublikowała autobiograficzną książkę „A miałam być księżniczką z bajki…”

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

04/10/2023

Synowie jednego Ojca - Żydzi i Chrześcijanie

„Izrael i Kościół łączą szukanie i pełnienie woli Bożej. Tylko przez wiarę popartą świadectwem miłości i dobrych czynów wchodzimy wspólnie do Królestwa Bożego" – pisze w komentarzu do Ewangelii 1 października dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Moi Ver - wystawa, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica

03/10/2023

W latach 30. Moi Ver wykonał w sumie ponad 1500 fotografii tradycyjnej społeczności żydowskiej

Wystawa, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.