Pamięć (kronika)

"Dale jest noc" - okładka

18/02/2021

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" - B. Engelking, J.Grabowski, Panz (You Tube)

Jak Żydzi walczyli o życie w czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jaka była postawa Polaków wobec ukrywających się współobywateli pochodzenia żydowskiego opisuje książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". Dyskusja na temat książki będącej podsumowaniem wieloletnich badań odbyła się podczas spotkania z cyklu "Czytelnia POLIN" w Muzeum Historii Żydów Polskich.

(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich - plakat, fragment

04/02/2021

(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich

Projekt to cykl dyskusji, oraz powiązanych z nimi materiałów edukacyjnych, poprzez które chcemy przeciwdziałać stereotypom, dementować półprawdy i tzw. fake-news, powtarzane w mediach podczas ostatnich kryzysów w relacjach polsko-żydowskich. Projekt, angażujący wybitnych ekspertów i ekspertki, jest też próbą nauczania o skomplikowanej polsko-żydowskiej historii poprzez przekazanie opinii publicznej rzetelnej wiedzy.

"Nowa Nadzieja" - logo

03/02/2021

Jak dziś mówić o Zagładzie – seminarium z prof. Barbarą Engelking

Zagłada Żydów, która miała miejsce na terytorium Polski, w obecności Polaków, wciąż nie mieści się w historycznej świadomości wielu naszych rodaków. Centrum Badań pod przewodnictwem Engelking próbuje to zmienić. Publikowane opisy Holocaustu, dzienniki, świadectwa, mówienie i pisanie o Zagładzie z różnych perspektyw, przełamywanie schematów wokół Zagłady

Cmentarz żydowski w Brzesku

23/12/2020

Miejsca

Zabrania się przenoszenia zmarłych i kości ich z miejsca, w którym spoczywają. - Talmud Jerozolimski Moed Katan 2:4
אין מפנין את המת ואת העצמות
תלמוד ירושלמי מועד קטן פרק ב הלכה ד

Czarna księga

08/08/2020

Czarna księga

Pierwsze polskie wydanie jednego z najwcześniejszych dokumentów na temat zagłady Żydów w granicach ZSRR i w nazistowskich obozach na terenie okupowanej Polski.

Powstanie Warszawskie - odezwa Żydowskiej Organizacji Bojowej do Żydów.

01/08/2020

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie powstanie. Wśród walczących byli także Żydzi.

Chroniąc pamięć - kafelek

06/07/2020

Chroniąc pamięć

Muzeum Galicja - Co roku podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej odbywa się uroczystość wręczenia dyplomów Polakom chroniącym żydowskie dziedzictwo „Chroniąc pamięć”.