Pamięć (kronika)

Niemiecki afisz z marca 1944 roku informujący o skazaniu na karę śmierci m.in. Michała Stasiuka, za pomoc Żydom określonym jako 'elementy wrogie Rzeszy'.  Fot. Archiwum Akt Nowych

29/11/2022

Żydzi z "Bunkra" żyli pod rynkiem. Michał Stasiuk zginął, bo im pomagał

Kiedy w czasie Holokaustu Żydzi szukali schronienia w labiryncie piwnic rzeszowskiego rynku, jego dom stał się miejscem kontaktu i przerzutu do "Bunkra". Był opiekunem ukrywających się ludzi. - Okazało się, że rodzinna legenda znalazła potwierdzenie w dokumentach - mówi nam Kamil Kopera, odkrywca tej historii. We wtorek w Rzeszowie Instytut Pileckiego upamiętnił Michała Stasiuka, zamordowanego za pomoc kilkudziesięciorgu Żydom.
Konstanty Gebert

27/11/2022

Konstanty Gebert Laureatem. Wręczenie Nagrody im. Beaty Pawlak 2022

Konstanty Gebert, Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło
Z nominowanymi do Nagrody rozmawialiśmy o tym, jak rozumieją swoją rolę w opisywaniu pogrążającego się w przemocy świata. Skąd czerpią do niej siły? Jak znajdują tematy? Czy próba nawiązania dialogu i zrozumienia Innego są elementem dziennikarskiego warsztatu również wtedy, gdy zmierzyć się przychodzi z przemocą, wojną czy czystką etniczną? Czy ich książki są wyrazem nadziei czy formą buntu? Fundacja im. Sefana Batorego.

Antysemityzm

23/11/2022

Korzenie Holokaustu: wykłady dr. Macieja Kozłowskiego

Dr Maciej Kozłowski opowiada:
- o dwóch ideach, które naziści wykorzystali jako uzasadnienie Zagłady. Pierwsza z nich to antysemityzm, a druga eugenika;
- jak ukształtowała się dyktatura Hitlera w Niemczech;
- jak kształtowała się antyżydowska polityka NSDAP w latach 1933-1939;
- gdyby nie wojna wywołana przez Hitlera, masowa eksterminacja Żydów nie byłaby możliwa;
- kiedy zaczęła się Zagłada;
- o przebiegu ostatniej fazy Zagłady, w trakcie której Niemcy w zorganizowany sposób wymordowali większość europejskich Żydów.

Forum Dialogu. Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką. Plakat.

15/11/2022

Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką

Spotkanie, rozmawa o tym, jak przedstawianie judaizmu wygląda na lekcjach katechezy w polskich szkołach i jaki obraz Żydów kształtują podręczniki.
Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Ks. Manfred Deselaers

15/11/2022

Auschwitz – Was war das? Wofür steht es symbolisch? Wo war Gott?

Dr. Manfred Deselaers versucht in sieben Gesprächen mit Robert Rauhut u.a. auf folgende Fragen zu antworten: Wo war Gott in Auschwitz? Und wo war der Mensch an diesem Ort des Schreckens? Aus welcher Perspektive schauen Polen, Deutsche und Juden auf Auschwitz? Und was zeichnet einen authentischen Dialog in Wahrheit und Liebe heute aus? Wie ist Vergebung möglich? Die Heiligen Maximilian Kolbe und Edith Stein dienen dabei als Wegweiser für uns.
7 Folgen = 7 Wochen. Jede Sendung wird innerhalb der Woche wiederholt: Mo 20.15, Di 10 Uhr, Mi 17 Uhr, Sa 19.30 Uhr - und anschließend in der Mediathek.

Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich - fragment okładki

15/11/2022

„Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”

Zdążymy i na Chanukę, i na Boże Narodzenie! Już 6 grudnia ukaże się „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”, praca zbiorowa pod redakcją Edyty Gawron i Michała Galasa z Instytutu Judaistyki UJ – tysiąc lat koegzystencji i osobności na ponad sześciuset stronach.

Synagoga w Orli

15/11/2022

Synagoga w Orli – miejsce spotkania

Jak przekształcić zapomniane miejsce kultu z podlaskiej wsi w ośrodek, którego artystyczny program przybliża różnorodne tradycje religijne – od judaizmu, przez wschodnie chrześcijaństwo, po buddyzm?

Wystawa - „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918" - plakat

13/11/2022

„Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918"

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.