Pamięć (kronika)

Instytut Pileckiego - logo

14/07/2023

Zawołani po imieniu

„Zawołani po imieniu” to Polacy, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady. Ich losy przez lata nie miały szansy wybrzmieć w pamięci zbiorowej, rzadko wspominano o nich w polskich i międzynarodowych dyskusjach o historii. Dokumenty i świadectwa pozostawały nieznane i rozproszone w archiwach, ślady materialne stopniowo ulegały zniszczeniu. Dziś dopiero pamięć o bohaterach, utrwalona w przekazach rodzin i wspólnot lokalnych, dociera do wszystkich i staje się naszą wspólną sprawą.

80. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II - baner

13/07/2023

80. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II

2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem, i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości w 80. rocznicę tego wydarzenia.

„Po Zagładzie" - okładka

13/07/2023

„Po Zagładzie"

Ta książka jest też dla mnie bardzo osobista. Jest jakoś o mnie, bo jest o ludziach, pośród których się wychowywałam, porusza sprawy dla nich i dla mnie ważne. Niełatwo mi było znaleźć właściwy język, by ją napisać – zależało mi bowiem, żeby było jasne, że temat mnie jakoś dotyczy, ale to też miała być książka naukowa, spełniająca właściwe rygory – a zatem napisana z dystansem. Ta książka dojrzewała we mnie i ja dojrzewałam wraz z nią…

82. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem

11/07/2023

82. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem

Obchody 82. rocznicy mordu w poniedziałek (10 lipca) zorganizowano tradycyjnie pod jedwabieńskim pomnikiem upamiętniającym ofiary tej zbrodni. Nie było oficjalnych przemówień, a pamięć pomordowanych uczczono modlitwą. Na obchody zapraszali naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Przy pomniku rabin Schudrich wspomniał tylko krótko: - Nie jesteśmy tutaj na dyskusjach historycznych, jesteśmy tutaj, aby modlić się i żałować razem.

10/07/2023

Jedwabne - imiona

Tak wyglądała w 1940 roku społeczność Żydów w niewielkim miasteczku Jedwabne, koło Łomży. 10 lipca 1941 roku większość z nich została zamordowana przez swoich polskich sąsiadów. Wojnę przeżyło około 10 spośród 1500 jedwabieńskich Żydów.

Marsz Pamięci 2023

07/07/2023

Marsz Pamięci 2023 poświęcony oporowi cywilnemu w getcie

W piątek 21 lipca o godzinie 18:00, wspólnie wyruszymy z Umschlagplatz trasą "od śmierci do życia", oddając hołd ofiarom wielkiej akcji deportacyjnej z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince, gdzie w 1942 roku z rąk nazistów zginęło blisko 300 tysięcy Żydów.
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Plaszów - Pamięć/Zachor

06/07/2023

PAMIĘĆ / ZACHOR

Co roku w pierwszą niedzielę sierpnia mieszkańcy Krakowa spotykają się, aby upamiętnić więźniów KL Plaszow, opowiedzieć historię ich słowami.
Fragmenty relacji, cytaty, urywki wspomnień odczytane przez uczestników pozwolą na opowiedzenie historii miejsca.

Akcja plakatowej w sprawie pierwszego transportu do Auschwitz

06/07/2023

Pierwszy transport do Auschwitz i pierwszy transport do Treblinki

List Ewy Łuczyńskiej członkini żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith Polin, córki więźniarki Auschwitz (Wandy Lewickiej, nr obozowy 70449) do Instytutu Strat Wojennych, autora akcji plakatowej w sprawie pierwszego transportu do Auschwitz
Jako córka więźniarki tegoż obozu (Wanda Lewicka, nr obozowy 70449) doceniam Państwa akcję. Jako członkini żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith Polin mam nadzieję, że zechcą Państwo w ten sam sposób uczcić 81 rocznicę pierwszego transportu warszawskich - i nie tylko warszawskich - Żydów do również niemieckiego obozu zagłady w Treblince (Treblinka 2).