Pamięć (kronika)

Miesięcznik "Memoria" Nr 71 (08/2023)

31/08/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 71 (08/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - logo

31/08/2023

BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW Z MARKOWEJ: NIEZBĘDNE INFORMACJE HISTORYCZNE

W niniejszym artykule przygotowaliśmy najważniejsze informacje historyczne, w tym wybór opracowań tematycznych Muzeum POLIN o postawach Polaków wobec Żydów podczas okupacji niemieckiej (1939–1945), które pozwalają lepiej poznać tragiczną historię rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów – Goldmanów (Szallów). Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

SYNAGOGA W KĘPNIE. FOT. R. LEISEROWITZ

29/08/2023

Jewish or Common Heritage? (Dis-)appropriation of Synagogue Architecture in East-Central Europe since 1945

In postwar Europe, synagogue architecture was culturally categorized as an element of Jewish heritage that appeared to be isolated from the common heritage of a city or town – wherever a synagogue stood. At first, synagogues were not considered a shared but a distinct patrimony of a place. A shift in such a state of affairs could have been observed in the last three decades that witnessed a ‘rediscovery’ of synagogues.

Gwiazda Dawida

29/08/2023

Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Na łódzkim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. W ekumenicznej modlitwie udział wziął kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Debata „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja” - baner

28/08/2023

Debata „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja”

Zapraszamy studentów, edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych na wyjątkową debatę pt. „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja”. Wydarzenie odbędzie się 1 września, w dniu symbolicznie zbiegającym się z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Spotkanie będzie okazją do refleksji nad przeszłością oraz do zgłębienia tematu znaczenia pamięci i edukacji historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem roli miejsc pamięci, muzeów i mediów.
Zagłębiając się w historię, wcale nie zajmujemy się przeszłością z czarno-białych zdjęć. Zajmujemy się tym, co tu i teraz, jednocześnie zastanawiając się jak skutecznie działać dla lepszej przyszłości.
Uniweersytet SWPS w Warszawie

KANON LITERATURY WSPOMNIENIOWEJ ŻYDÓW POLSKICH

23/08/2023

KANON LITERATURY WSPOMNIENIOWEJ ŻYDÓW POLSKICH

18 II 2019 w Muzeum Etnograficznym odbyła się inauguracja serii Żydzi. Polska. Autobiografia, połączona z otwarciem wystawy: „Od Golema do kankana – Ludwig Kalisch i żydowskie wspomnienia oraz z promocją pierwszego tomu serii: Ludwig Kalish „Obrazki z moich lat chłopięcych” w przekładzie Marcina Błaszkowskiego. Uniwersytet Wrocławski, Katedra Judaistyki

Seria wydawnicza: Żydzi. Polska. Autobiografia

22/08/2023

Kim była Paulina Wengeroff?

Kobiecy żydowski głos z przełomu wieków. Wspomnienia Pauliny Wengeroff na tle bogatej pamiętnikarskiej tradycji żydowskiej.
KANON LITERATURY WSPOMNIENIOWEJ ŻYDÓW POLSKICH, seria wydawnicza: Żydzi, Polska, Autobiografia