Pamięć (kronika)

Fot. K. Bielawski_Muzuem Historii Żydów Polskich POLIN

11/07/2021

Debata: Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek

Latem 1941 r. bezpośrednio po niemieckim ataku na Związek Sowiecki przez zaplecze frontu wschodniego przetoczyła się fala pogromów i mordów Żydów. Brała w nich udział miejscowa ludność, nierzadko z niemieckiej inspiracji. Fala pogromowa objęła tereny wcześniej okupowane przez Sowietów – od państw bałtyckich po Ukrainę i Besarabię. Wybitni badacze tematu biorący udział w dyskusji omówią przebieg ówczesnych wydarzeń oraz spróbują spojrzeć z perspektywy porównawczej na dzisiejsze rozliczenia z przeszłością. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Anna Bikont, autorka książki "My z Jedwabnego"

10/07/2021

Bikont: Nie odpowiadamy za mord w Jedwabnem. Odpowiadamy za to, co z nim dziś robimy

— Za każdym razem, gdy pracuje się nad tym, co działo się między Polakami a Żydami w czasie Holokaustu, coś puka od spodu i okazuje się, że było gorzej, niż ktokolwiek sobie na początku wyobrażał. Większość ukrywających się po likwidacji gett Żydów zginęła z donosów lub wprost z rąk Polaków. Obojętność nie była jeszcze taka zła, częste były gorsze postawy - mówi Anna Bikont, dziennikarka, autorka jednej z najważniejszych polskich książek XXI w. "My z Jedwabnego".

ipn tv

08/07/2021

Czas okupacji i zniewolenia. Żydzi i Polacy w obliczu totalitaryzmów

Problematyka szeroko rozumianych stosunków polsko-żydowskich w dobie nowożytnej i najnowszej budzi już od dawna niesłabnące zainteresowanie zarówno zawodowych historyków, jak i osób pasjonujących się przeszłością naszego kraju. Publikacjom opracowań naukowych, artykułów i edycjom źródeł o najróżniejszym charakterze, towarzyszą – często nacechowane silnymi emocjami - dyskusje, toczone nie tylko w uniwersyteckich aulach, ale także za pośrednictwem prasy, telewizji i Internetu. Szczególne miejsce w nich zajmują dwa tragiczne wydarzenia – masowy mord na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego w 1941 r. i pogrom kielecki w roku 1946.

Yossi Klein Halevi

08/07/2021

Yossi Klein Halevi "Potrzebujemy terapii"

Po pierwsze, na pewno nie wszyscy Izraelczycy myślą tak samo jak politycy. W 2019 roku napisałem artykuł „Kocham Polskę”, który został opublikowany w „The Times of Israel”. To była moja reakcja na wypowiedzi byłego szefa izraelskiej dyplomacji, Jisra’ela Kaca, o polskim antysemityzmie „wyssanym z mlekiem matki”. Mój artykuł miał naprawdę ogromną poczytność.

Chroniąc pamięć

27/06/2021

Chroniąc Pamięć

Dwudziesta czwarta doroczna ceremonia uhonorowania Polaków zasłużonych w ratowaniu żydowskiego dziedzictwa.
Żydowskie Muzeum Galicja na 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Pomiędzy milczeniem a propagandą. Ewolucja narracji o sprawiedliwych w powojennej Polsce

28/05/2021

Pomiędzy milczeniem a propagandą

Obraz Sprawiedliwych jako bohaterskich, wyjątkowych postaci, które dokonały heroicznego czynu działając wbrew swemu otoczeniu, musiał ustąpić innej narracji: o całym narodzie sprawiedliwych, którzy mimo własnego cierpienia i opresji pod niemiecką okupacją masowo i bezinteresownie spieszyli z pomocą. Żydowskie Muzeum Galicja

(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich

26/04/2021

Pomiędzy Auschwitz a Oświęcimiem. Sprzeczne opowieści o Polsce

Geograficznie Oświęcim, Oshpitzin i Auschwitz to to samo miejsce na mapie. Jednak na poziomie wiedzy, opinii i powszechnych wyobrażeń, jakie przywołują te nazwy, odległość wydaje się ogromna. Dyskusja w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021

Obchody 78. rocznicy pogromu Żydów w Jedwabnem (AGNIESZKA SADOWSKA)

06/04/2021

Prawica szykuje wielkie oczyszczanie Polaków za zbrodnię w Jedwabnem

Środowiska prawicowe szykują swoje "prawdziwe historie" o mordzie Żydów w Jedwabnem. Za finansowe wsparcie tego projektu można będzie zjeść kolację w Łomży z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który nieraz domagał się wznowienia ekshumacji w Jedwabnem, podobnie jak inni przedstawiciele polskich środowisk prawicowych.

"Dale jest noc" - okładka

18/02/2021

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" - B. Engelking, J.Grabowski, Panz (You Tube)

Jak Żydzi walczyli o życie w czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jaka była postawa Polaków wobec ukrywających się współobywateli pochodzenia żydowskiego opisuje książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". Dyskusja na temat książki będącej podsumowaniem wieloletnich badań odbyła się podczas spotkania z cyklu "Czytelnia POLIN" w Muzeum Historii Żydów Polskich.

(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich - plakat, fragment

04/02/2021

(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich

Projekt to cykl dyskusji, oraz powiązanych z nimi materiałów edukacyjnych, poprzez które chcemy przeciwdziałać stereotypom, dementować półprawdy i tzw. fake-news, powtarzane w mediach podczas ostatnich kryzysów w relacjach polsko-żydowskich. Projekt, angażujący wybitnych ekspertów i ekspertki, jest też próbą nauczania o skomplikowanej polsko-żydowskiej historii poprzez przekazanie opinii publicznej rzetelnej wiedzy.