Najważniejsze wydarzenia, okoliczności i kontekst dialogu chrześcijańsko-żydowskiego - 2009

Kalendarium

Kalendarium

 • W listopadzie i grudniu 2009 r
  odbyły się dwa seminaria dla polskich edukatorów w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Wzięli w nich udział pracownicy i przewodnicy Muzeum oraz innych Miejsc Pamięci, a także nauczyciele, edukatorzy i trenerzy Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN) z całej Polski, jak również inne osoby, dla których poznanie izraelskiej perspektywy nauczania o Holokauście będzie przydatne w ich pracy w Polsce.
  Program seminarium I stopnia składał się głównie z wykładów i zajęć warsztatowych prowadzonych m.in. przez
  • prof. Izraela Gutmana,
  • dr. Daniela Uziela,
  • dr. Gideona Griefa,
  • dr. Simcha Epsteina oraz
  • Yarona Karola Beckera.
   Tematy wykładów były różnorodne:
  • Najważniejsze wydarzenia, okoliczności i kontekst dialogu chrześcijańsko-żydowskiego - 2009
  • Wkład polskich Żydów w tradycję i religię żydowską;
  • Różnorodność żydowskich tożsamości w Polsce w okresie międzywojennym,
  • Antysemityzm i ideologia nazistowska oraz Relacje polsko- żydowskie -
   to niektóre z nich. _/newsletter Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działającego w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau, Styczeń 2010 r.
 • Biuletyn ICCI o wydarzeniach pazdziernikowych
  W Lublinie (Wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - Collegium Norvidianum), Kielcach ( Szabaton wspólna modlitwa Chrześcijan i Żydów oraz dyskusje i wydarzenia artystyczne poświęconew tematyce żydowskiej) i Warszawie (modlitewne spotkanie chrześcijan i Żydów Wspólna Radość Tory - kościół św. Andrzeja Boboli), ktorych Polska Rada Chrześcijan i Żydów była współorganizatorem
 • 11 grudnia 2009 - Chanuka 5770.
  Chanuka zawsze rozpoczyna się 25 dnia miesiąca Kislew, w tym roku - 11 grudnia po zachodzie słońca. W tym roku dwa dni Chanuki wypadają w szabat - będzie to pierwszy i ostatni dzień Świąt. Zapalenie świec chanukowych powinno nastąpić około 15 minut przed zapaleniem świec szabasowych. "Święto świateł, czy też Święto światła. Dzień w którym wydarzył się cud. Jaki to cud? Oliwa z jednego dzbana oliwy, która powinna palić się przez jeden dzień, paliła się przez osiem dni. Jak obchodzimy to Święto? Palimy świeczki: w oknach, na podwórkach i w różnych, innych, widocznych miejscach." (Tomasz Krakowski, Chanuka - Jaki to cud? Czego to święto? Hag Chanuka Sameach!
 • Niedziela 29 XI 2009
  W Kościele katolickim i niektórych protestanckich rozpoczął się Adwent, a w Kościołach prawosławnych trwa (od 15.XI nowego stylu lub od 28.XI starego stylu) - Post Filipowy. Chrześcijanie okresem zadumy, pokuty i pogłębionej duchowości przygotowują się na przyjście Chrystusa, Zbawiciela, Mesjasza.
 • "Idziemy" nr 44:
  Polemika Zbigniewa Nosowskiego zastępcy przewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz ks. dr hab. Alfreda Wierzbickiego prof. KUL, dyrektora Instytutu Jana Pawła II KUL, członka Komitetu Episkopatu Polski d.s. dialogu z judaizmem. z tezami wywiadu ks. prof. Chrostowskiego w nr 43 "Idziemy", na temat określenia Jana Pawła II "nasi starsi bracia" w stosunku do Żydów. Odpowiedz ks. prof. Chrostowskiego, "Idziemy" 46.
 • W sobotę 31 pazdziernika
  Cały świat protestancki obchodził Święto Reformacji, upamiętniające wystąpienie ks. Marcina Lutra w Wittenberdze, które przyjęto uważać za początek całego ruchu reformacyjnego w Europie.
 • 16.X.2009
  "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm" - "Do Izraela jadę głównie ze względu na język, ale też szukałem takiego miejsca, gdzie mogę się zetknąć z judaizmem w myśl hasła: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm" - powiedział ks. dr Romuald Jakub Weksler-Waszkinel w rozmowie z KAI.
  Wieloletni wykładowca KUL, zaangażowany w dialog chrześcijańsko-judaistyczny i polsko-żydowski, wyjechał na dwa lata do Izraela. Pochodzący z rodziny żydowskiej kapłan wyraził radość, że jego pierwszy dzień pobytu w Izraelu - 16 pazdziernika - przypada w rocznicę wyboru Jana Pawła II. " (KAI) / ju., Lublin, 2009-10-16 strona 1 z 5
 • 14 - 18 października 2009 r.
  Wizyta rabinów z Izraela w Lublinie 2009, 14/10/2009. Jakie są istotne wyznaczniki tożsamości polskiej i żydowskiej? Dlaczego wizyta w Polsce wzmacnia w młodych Izraelczykach poczucie żydowskości? Które punkty dialogu katolicko-żydowskiego są najbardziej godne uwagi? – te i inne tematy pojawiły się podczas dyskusji prowadzonych w czasie dwudniowej wizyty grupy rabinów z Izraela w Lublinie. Spotkanie 14 i 15 października było pierwszym etapem podroży, która zakończy się 18 października w Warszawie.
 • 15-18 pazdziernika 2009 r.
  POLSKA RADA CHRZEŚCIJAN I ŻYDÓW zaprasza do udziału w wydarzeniach w Lublinie, Kielcach i Warszawie z udziałem gości Rady - przedstawicieli Międzyreligijnej Rady Koordynacyjnej w Izraelu. Program
  • 15 pazdziernika , godz. 17.00 Lublin Wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Collegium Norvidianum KUL, Aleje Racławickie 14, sala 208
 • 16-17 pazdziernika 2009 Szabaton.
  Kielce staną się miejscem wspólnej modlitwy Chrześcijan i Żydów, dyskusji i wydarzeń artystycznych poświęconych tematyce żydowskiej. Główni organizatorzy Prezydent Miasta Kielce oraz Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
 • 18 pazdziernika 2009
  Warszawa, godz. 16.00 Modlitewne spotkanie chrześcijan i Żydów Wspólna Radość Tory dolny kościół św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61
 • 2.X.2009 Zmarł Marek Edelman
 • 2.X.2009.
  Sukkot - Święto Szałasów (zwane też Świętem Kuczek), upamiętniające 40 lat wędrówki Izraelitów przez pustynię po wyjściu z Egiptu - zaczyna się w piątek 2 pazdziernika (Erew Sukkot) i potrwa do soboty 10 pazdziernika.
 • Rosz Haszana 5770 W piątek 18 września
  (według kalendarza gregoriańskiego) rozpocznie się według tradycji żydowskiej nowy rok, 5770 rok od stworzenia świata. Szana Towa U Metuka! W związku z zaczynającym się 18 września o zmierzchu żydowskim nowym rokiem (5770 w ich kalendarzu), Rosz Haszana, oraz przypadającym wkrótce potem Jom Kippur, czyli Dniem Pojednania, i Sukkot, Świętem Namiotów, Benedykt XVI wystosował list do rabina Rzymu, Riccardo Di Segniego.
  Papież zapewnił wspólnotę żydowską Wiecznego Miasta o swej pamięci i życzył, by wszyscy wyznawcy tej religii cieszyli się sprawiedliwością, zgodą i pokojem. Potwierdził też, że po wspomnianych świętach odwiedzi rzymskich żydów, spotkając się z nimi w synagodze.
  Przewiduje się to na jesień w tego roku. Będzie to już trzecia wizyta Benedykta XVI w synagodze. Żydowskie miejsca kultu odwiedził on w sierpniu 2005 r. w Kolonii, a kwietniu 2008 r. w Nowym Jorku. se/ csd
 • 9 września 2009
  Mormoni i Żydzi w dniach ostatnich - spotkanie na temat historii i współczesności stosunków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich z Judaizmem
 • 3 września 2009
 • Elijah Interfaith Institute zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowym sondażu międzywyznaniowym na temat przewodnictwa religijnego. Sondaż jest realizowany z inicjatywy Elijah Interfaith Institute, który gromadzi światowych liderów religijnych i uczonych, aby wspólnie zastanawiać się nad wyzwaniami współczesnego świata. Rada Światowych Liderów Religijnych przy Elijah Interfaith Institute zbierze się w październiku tego roku, aby dyskutować na temat "Przyszłości Przewodnictwa Religijnego".
 • 26 - 30 sierpnia 2009
  W imieniu pana Bogdana Białka zapraszamy do Bodzentyna w dniach 26 - 30 sierpnia na uroczystość rededykacji cmentarza żydowskiego w Bodzentynie.
  Uroczystość będzie prowadzona przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz Kantora Maynarda Gerbera. "....Po ogłoszeniu w kościele i zaproponowaniu uporządkowania tego miejsca, wiele osób, zwłaszcza młodzież włączyła się w to dzieło.
 • 20 sierpnia 2009. SPRAWIEDLIWY:
  7 grudnia 2008 r. Instytut Yad Vashem uznał pośmiertnie ks. Ludwika Wolskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Wręczenie medalu odbyło się 20 sierpnia 2009 r. w Otwocku. Medal z rąk ambasadora Izraela w Polsce, Zwi Rav-Nera, odebrała siostrzenica ks. Wolskiego, p. Teresa Teisseyre, która w czasie wojny mieszkała u swojego wujka na otwockiej plebanii.
  Uznając, że otwocka parafia była "pierwszą rodziną" ks. Wolskiego, pani Teisseyre postanowiła przekazać medal do parafii św. Wincentego á Paulo na ręce obecnego proboszcza, ks. Bogusława Kowalskiego.
 • 19 sierpnia 2009,
  Zapraszamy do udziału w obchodach 67. rocznicy likwidacji otwockiego getta - 19 sierpnia 2009, środa:
  • godz. 18.45, ul. Górna 6 odsłonięcie obelisku w miejscu dawnej synagogi godz.
  • 19.00, bocznica kolejowa, od strony ul. Górnej marsz pamięci i modlitwy zakończenie marszu przy kamieniu pamięci otwockich Żydów (ul. Reymonta)
  • ok. godz. 20.15, Klub "Smok", ul. Warszawska 11/13 wystawa fotograficzna "I wyruszył Jakub z Beer Szewy..."
   • Zdjęcia: Sylwia Strębska Komentarz: Anna Ciałowicz
   • Organizatorzy: Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Otwockie Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, P.H.U. "Stok" sp. z o.o., Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,
   • Patronat: Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak Przy okazji gratulujemy Sebastianowi Rakowskiemu, kierownikowi Muzeum Ziemi Otwockiej, który w lipcu br. odebrał w Krakowie dyplom uznania, przyznawany przez Ambasadę Izraela, honorujący Polaków zasłużonych w ratowaniu dziedzictwa żydowskiego. Wyróżnienie jak najbardziej zasłużone!!!
 • Jezus i judaizm.
  Tygodnik IDZIEMY nr 28. Z ks. prof. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem rozmawia Ryszard Montusiewicz. Ks. Romuald Jakub Weksler - Waszkinel (1943) urodził się w getcie w Starych Swięcianach koło Wilna. Uratowany jako niemowlę przez Piotra i Emilię Waszkinelów.
  W wieku 17 lat wstąpił do Warmińskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. W 1966 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Doktor filozofii na KUL i wieloletni wykładowca tej uczelni.
  Miał 35 lat, gdy dowiedział się o swoim żydowskim pochodzeniu. Rodzinę w Izraelu znalazł dzięki siostrze Klarze Jaroszyńskiej z Lasek, Sprawiedliwej wśród Narodów Swiata. Wtedy ks. Romuald Waszkinel do swojego nazwiska dodał także imię i nazwisko swojego żydowskiego ojca: Jakub Weksler.
  W tym roku, po długich staraniach, ks. Romuald Jakub Wksler-Waszkinel uzyskał zgodę władz Izraela na dwuletni przyjazd do tego kraju. Nie uzyskał jednak obywatelstwa tego kraju, ponieważ Izrael niezmiennie odmawia prawa alii, czyli "powrotu do kraju przodków" tym Żydom, którzy przeszli na chrześcijaństwo.
 • 23 lipca 2009
  ks.Wojciech Lemański i Leszek Tyboń udali się wspólnie z Panem Stefanem Małeckim do miejsca Zagłady w Treblince, gdzie pod pomnikiem złożyli wiązankę kwiatow i zapalili znicz od nas wszystkich; wspólnie modlili się w intencji Ofiar oraz wpisali do Księgi Pamiątkowej wyłożonej przez Muzeum.
 • 4 lipca 2009
  Premiera książki "Ludzie ludziom. Żydzi - Kielce - Pamięć". " ..."Ludzie ludziom..." to opowieść o tym, że, aby piętno zrzucić, nie warto przeszłości zaprzeczać, lecz o niej pamiętać i pamięć pielęgnować."
 • Zesłanie Ducha Świętego i Szawuot
  • 31 maja 2009 Zesłanie Ducha Świętego "dokonało się w dniu Żydowskiego Święta Tygodni, hebr. Hag Shavuot, gr. Pentekostes, czyli Pięćdziesiątnica. Apostołowie i uczniowie przybyli do Jerozolimy, by spełnić obowiązek świętowania wielkiego wydarzenia, jakim było darowanie Prawa na górze Synaj. Razem z Maryją trwali na modlitwie, aż Duch Święty został im dany..."
  • 28/29 maja 2009 W pięćdziesiąt dni po święcie Paschy wypada Szawuot.
 • 5-8 lipca 2009, Berlin
  - Konferencja ICCJ. Główny temat - ocena dialogu chrześcijańsko-żydowskiego dotychczas i jego przyszłość.

  por: Nowe tezy programowe dla rozmów chrześcijan i Żydów zaproponowane 11.03.2008 przez uczestników spotkania na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim przez Międzynarodową Radę Chrześcijan i Żydów (ICCJ), w celu zaprezentowania ich latem 2009 r. w Berlinie. Tezy mają uwzględniać znaczny postęp w dialogu chrześcijańsko-żydowskim, a także przemiany religijne, społeczne, kulturalne i polityczne ostatnich dziesięcioleci i zastąpić obowiązujące dotąd tzw. "tezy z Seelisbergu" z 1947r.

 • 19 maja 2009
  ks. Alfred Wierzbicki Pielgrzymka dialogu.
 • 17 maja 2009
 • Wall Street Journal: rabin broni Papieża. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ten Papież otacza głębokim szacunkiem judaizm i stanowczo opowiada się za bezpieczeństwem dla państwa Izrael - napisał w dzisiejszym wydaniu The Wall Street Journal rabin Yechiel Eckstein, założyciel Międzynarodowego Bractwa Żydów i Chrześcijan.
 • 15 maja 2009
 • Żydzi nigdy nie są do końca zadowoleni z tego, co mówi Watykan - uważa rabin Ron Kronish, dyrektor Międzyreligijnego Komitetu Koordynującego w Izraelu (ICCI), organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem chrześcijańsko-muzułmańsko-żydowskim w tym kraju. W rozmowie z KAI pozytywnie ocenił pielgrzymkę Benedykta XVI do Ziemi Świętej i słowa przez niego tam wypowiedziane. (za: KAI)
 • 15 maja 2009
  Benedykt XVI w Ziemi Świętej
 • 12 maja 2009 od 11.00 do 15.30
  Seminarium "Filozofia i teologia wobec Zagłady" w ramach nowego cyklu seminariów "Naukowe poznanie Holokaustu. Tematy, metody, granice", poświęconego pamięci profesor Marii Orwid. Żydowski Instytut Historyczny (ul.Tłomackie 3/5). W programie:
  • prof. Jan Woleński (UJ) "Rozumienie i wyjaśnianie Holokaustu";
  • prof. Roman Kubicki (UAM) "Między nauką a ironią. Czy możliwa jest scjentystyczna filozofia Holokaustu?";
  • prof. Jan Hudzik (UMCS) "Misterium pamięci. Rzecz o poświadczeniu Zagłady";
  • dr Adam Lipszyc (IFiS PAN) "Czarne objawienie. O wykorzystaniach pojęcia Zagłady u Fackenheima i Agambena";
  • prof. Karol Tarnowski (PAT) "Człowiek i Bóg w obliczu Holokaustu";
  • dr Sebastian Rejak "Finis theologiae". Poholokaustowy kryzys myślenia o Bogu";
  • prof. Stanisław Obirek (UŁ) "Chrześcijaństwo wobec Zagłady";
  • dr Anna Kamińska (UJK) "Wrażliwość etyczna wobec dehumanizacji czasów Zagłady.
  • Czyn Janusza Korczaka widziany przez pryzmat idei Emmanuela Levinasa". [nadesłał Żydowski Instytut Historyczny]
 • Wtorek 12 maja 2009
  Polska Rada Chrześcijan i Żydów - jako jeden ze współorganizatorów - serdecznie zaprasza na obchody pierwszej rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej.
  Zapraszamy do udziału w uroczystościach na Starych Powązkach w Warszawie przy grobie Pani Ireny. Zbiórka o godz. 16.45 pod bramą IV na Starych Powązkach.
  Wspomnienie rocznicy zakończy Msza święta o godz. 17.30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.
  Organizatorzy: Fundacja Sendlerowej - Muzeum Historii Żydów Polskich - Warsztaty Analiz Socjologicznych Współorganizatorzy:
  • Beit Warszawa Postępowa Społeczność Żydowska w Polsce,
  • Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Dom Spotkań z Historią,
  • Forum Żydzi - Chrześcijanie - Muzułmanie,
  • Fundacja Dziecięce Marzenia,
  • Fundacja Edukacji i Twórczości,
  • Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego,
  • Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK,
  • Instytut Tertio Millennio,
  • Laboratorium Więzi,
  • Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie,
  • Krytyka Polityczna,
  • Muzeum Historii Polski,
  • Ośrodek Karta,
  • Otwarta Rzeczpospolita,
  • Polska Rada Chrześcijan i Żydów,
  • Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka,
  • Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata,
  • Projekt Polska, Razem89,
  • ResPublica Nowa,
  • Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej,
  • Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich,
  • Żydowski Związek Stowarzyszeń Humanitarnych
  • B'nei B'rith Polska.
  • Patronat honorowy: Prezydent Rzeczyspospolitej Polskiej Lech Kaczyński
 • 12 maja 2009
  O. Nowak: "Benedykt XVI za kontynuacją dialogu międzyreligijnego w duchu Soboru"
 • 11 maja 2009
  Benedykt XVI przybył w poniedziałek rano do Tel Awiwu rozpoczynając drugi, być może najważniejszy etap swej podróży po Ziemi Świętej. Benedykt XVI wylądował o godzinie 11 na lotnisku Ben Guriona.
  W imieniu Państwa Izraela Benedykta XVI powitał prezydent Shimon Peres: Życzył papieżowi "błogosławieństwa Pokoju". Po łacinie powiedział: "Bądz pozdrowiony, Benedykcie, pierwszy pośród wiernych, który nawiedzasz dziś Świętą Ziemię".
  Prezydent Peres uznał wizytę papieża za "duchową misję o najwyższej randze - misję pokoju, siania ziaren tolerancji i wykorzeniania chwastów fanatyzmu". Zapewnił, że Izrael gwarantuje wolność religijną i wolny dostęp do miejsc świętych. Mówiąc o swoim kraju, prezydent powiedział, że Izrael "jest ubogi w złoża naturalne, ale bogaty w wiarę". Benedykt XVI wygłosił przemówienie.
 • Rabini witają Benedykta XVI w Izraelu
  Prawie 200 rabinów i innych przywódców żydowskich wystosowało bezprecedensowy list otwarty do papieża Benedykta XVI, w którym witają go na Ziemi Świętej Izraela oraz wyrażają swoje zaangażowanie na rzecz kontynuowania dialogu międzyreligijnego oraz umacniania więzi katolicko-żydowskich.
 • 09 maja 2009
  Starożytna tradycja pielgrzymowania do miejsc świętych przypomina nam o nierozerwalnej więzi łączącej Kościół i naród żydowski - powiedział 9 maja Benedykt XVI na górze Nebo w Jordanii.
 • 08-05-2009 Benedykt XVI wyruszył dziś rano w podróż do Ziemi Świętej.
  Pierwszym etapem jego 12. zagranicznej pielgrzymki będzie Jordania. Następnie papież odwiedzi Izrael i Autonomię Palestyńską. W Jordanii papież przebywać będzie do 11 maja, kiedy to rozpocznie się jego bardzo oczekiwana wizyta w Izraelu, w czasie której spotka się z prezydentem Szimonem Peresem i premierem Benjaminem Netanjahu, odda hołd ofiarom Holokaustu w Instytucie Pamięci Yad Vashem.
  W Jerozolimie papież odwiedzi święte miejsca chrześcijaństwa i przeprowadzi serię rozmów z przedstawicielami rabinatu, a także z przywódcami muzułmańskimi.
  W środę 13 maja Benedykt XVI będzie gościć w Autonomii Palestyńskiej. W Betlejem na Placu Żłóbka odprawi mszę, w której mają uczestniczyć również chrześcijanie ze Strefy Gazy. Pojedzie także do obozu palestyńskich uchodzców i spotka się z prezydentem Autonomii Mahmudem Abbasem.
  Do Rzymu papież powróci 15 maja. (Za Onetem i Forum Żydzi Chrześnicjanie Muzułmanie)
 • 23 kwietnia 2009:
  Oświadczenie izraelskich przedstawicieli AJC, rabina Rosena i E Lermana, krytykujące wypowiedz rabiana Melameda:
  April 23, 2009
  H.E. Agnieszka Magdziak – Miszewska Ambassador of Poland to Israel 16, Soutine St. 64684 Tel-Aviv
  Your Excellency,
  On behalf of the American Jewish Committee we wish to convey to you our distress and anger over the disreputable comments by Rabbi Zalman Melamed (echoing the deplorable comments made some months ago by Rabbi Shlomo Aviner) that insult Poland and are an embarrassment to the Jewish People and the State of Israel. While the pain of past historical experience is profound and requires an extra measure of tolerance,  the defamation of the Polish people as a whole, especially today, is totally intolerable and unacceptable.
  Aside from Poland's admirable modern democratic civil society, we are grateful for its close relationship with the State of Israel and especially appreciative of the principled stand Poland took a few days ago in the wake of the outrageous hijack of the Durban II conference.
  We assure you that the views of Melamed and Aviner do not represent the vast majority of Israelis let alone of the Jewish People, and we reiterate our desire to continue to advance the new and excellent relationships between our peoples.
  Sincerely,
  Rabbi David Rosen Dr
  Eran Lerman
 • 22 kwietnia 2009
  Odbyły się wybory do Zarządu i Komisji Rewizyjnej Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
  • Współprzewodniczącymi Rady zostali Stanisław Krajewski , dotychczas pełniący tę funkcję oraz o. Wiesław Dawidowski, augustianin.
  • Członkami Zarządu Rady zostali Zbigniew Nosowski (dotychczasowy współprzewodniczący), o. Marek Nowak OP , Miriam Gonczarska, Marta Titaniec oraz Maria Tajchman.
   • Stanisław Krajewskijest profesorem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcję współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od chwili jej powstania w 1989 r. W latach 1992-1998 był członkiem komitetu wykonawczego Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ). Od roku 1997 do 2006 był w zarządzie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Do 2006 r. był także członkiem Międzynarodowej Rady przy Muzeum Oświęcimskim. Obecnie jest ponadto polskim konsultantem Amerykańskiego Komitetu Żydów (AJC) oraz autorem książek i artykułów m.in. na temat judaizmu, historii Żydów i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
   • o. Wiesław Dawidowski OSA- augustianin, studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej. Był proboszczem parafii św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. Od 1992 r. pracuje jako duszpasterz anglojęzycznego duszpasterstwa w Warszawie. Obecnie jest rektorem Ośrodka Duszpasterskiego dla cudzoziemców na prawach parafii personalnej. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". Prowadzi też na żywo audycje w telewizji Religia.tv. Jest członkiem Zespołu Centrum Kultury i Dialogu oraz Polskiego Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych.
 • MARSZ ŻYWYCH 2009
  Około siedmiu tysięcy osób z różnych krajów świata, głównie młodych Żydów, i około tysiąca Polaków wzięło udział w tegorocznym Marszu Żywych, który 21 kwietnia przeszedł Drogą Śmierci z KL Auschwitz I do KL Auschwitz II - Birkenau, aby uczcić pamięć ofiar Holokaustu.
 • 19 kwietnia 2009 - godz. 16.00, niedziela:
  Marsz Modlitwy Szlakiem Pomnikow Getta Warszawskiego, w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie. Psalmy, którymi modliliśmy się. (sprawozdanie) A Report on the March of Prayer along the Route of the Warsaw Ghetto Monuments Priere organisée par le Conseil des Juifs et des Chrétiens a l’occasion du 66eme anniversaire de l'Insurrection du ghetto de Varsovie
  Program:
  • Przy Pomniku Bohaterów Getta - rozpoczęcie Modlitwy za zmarłych: żydowska i chrześcijańska. Wspólne odmówienie Psalmu 44.
  • Przy Drzewie Sprawiedliwych Modlitwa "Ojcze Nasz". Wspólne odmówienie Psalmu 140.
  • Przy Pomniku - Kamieniu Pamięci Szmula Zygielbojma. Wspólne odmówienie Psalmu 74
  • Przy Pomniku - Bunkrze przy Miłej 18. Żydowska modlitwa za zmarłych. Wspólne odmówienie Psalmu 94.
  • Kamień pamięci Janusza Korczaka. Fragment pamiętnika Janusza Korczaka.
  • Przy pomniku Umschlagplatz - zakończenie. Modlitwy za zmarłych: żydowska i chrześcijańska. Wspólne odmówienie Psalmów 88 i 70. Modlitwa Jana Pawła II za naród żydowski.
   Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie dziękuje wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu.
   Oseh shalom beem'roh'mahv, hu ya'aseh szalom aleynu v'al kohl yisrael v'eemru: Amein.
   Ten, który sprawia pokój na wysokościach, oby zesłał pokój i dla nas, i dla całego Izraela.
   Mówcie: Amen. _
 • 18/19 kwietnia 2009
  Wielkanoc w Kościele prawosławnym
 • 11/12 kwietnia 2009
  Wielkanoc w Kościele rzymskokatolickim
  Papież do Żydów (2008): Łączą nas Pesach i Pascha
 • 8.IV.2009 - Pesach 5769.
  W tym roku święto Pesach rozpocznie się w środę 8 kwietnia wieczorem. "Pesach jest głównym świętem naszego narodu. Wspominamy wtedy wyjście z Egiptu, zdarzenie, które wykroczyło poza swój historyczny kontekst. Wyjście - Exodus - trwa w psychice każdego Żyda: przykazano nam, abyśmy zawsze pamiętali, że to my byliśmy niewolnikami w Egipcie i że to my zostaliśmy zbawieni."
 • Birkat Hachama - (Błogosławieństwo Słońca):
  8.30 na parkingu koło Synagogi. Ceremonia ta odbywa się raz na 28 lat - "w tym roku będzie bardzo wyjątkowa, bo przypada w Erew Pesach (ostatni było tak w 1925 roku, a jeszcze wcześniej w 1309).
  W tym roku, 14. dnia miesiąca nisan 5769, w Erew Pesach, w środę 8 kwietnia 2009, będziemy mieli okazję obserwować wydarzenie bardzo rzadkie, które pojawia się w kalendarzu żydowskim tylko raz na 28 lat, a dokładnie - raz na 10227 dni. Co 28 lat kończy się wielki cykl słońca - i wtedy słońce wraca dokładnie do kosmicznej pozycji we wszechświecie, jaką zajmowało w momencie swojego powstania, czyli czwartego dnia Kreacji (Talmud, Berachot 59b)
  Tego dnia, o wschodzie słońca, gdy tarcza jego wynurza się ponad horyzont, zostanie wypowiedziane błogosławieństwo Birkat Hachama: "Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król świata, który czyni dzieło Kreacji" Niezbędna jest obecność minjanu.
  Halachicznie błogosławieństwo można wypowiadać przez pierwsze trzy godziny od wschodu słońca. Będzie to zakończenie dwieście szóstego cyklu od tradycyjnie obliczanego momentu Kreacji (fakt, że 28 pomnożone przez 206 daje w rezultacie 5768, wynika z faktu, że nie było roku zerowego). Ostatni raz błogosławieństwo to było wypowiadane w takich okolicznościach w roku 5741 (1981), następny raz zostanie wypowiedziane w 5797 (2037)." Zródło: Stowarzyszenie 614. Przykazania
 • 2 kwietnia 2009 Papież Benedykt XVI i Żydzi:
  Niedawne polemiki wokół zdjęcia ekskomuniki z Richarda Williamsona i trzech innych biskupów z Bractwa Św. Piusa X wywołały wrażenie, jakoby Watykan zrobił krok wstecz, gdy chodzi o relacje katolicko-żydowskie i walkę z antysemityzmem. Wrażenie to jednak zupełnie mija się z prawdą - pisze rabin David Rosen.
 • 14.3.2009
  Relacje katolicko-żydowskie umocniły się jeszcze bardziej po wczorajszym spotkaniu Benedykta XVI z delegacją Wielkiego Rabinatu Izraela, a sprawę biskupa negacjonisty Williamsona można uważać za zamkniętą. Taką opinię wyrazili wczoraj na konferencji prasowej izraelscy rabini, którzy wzięli udział w papieskiej audiencji.
  Główny rabin Hajfy Szear Jaszuw Kohen (Shear Yashuv Cohen) - uczestnik ubiegłorocznego Synodu Biskupów - poinformował dziennikarzy o podjętych wczoraj tematach. Jak stwierdził, zaproponował on Papieżowi wprowadzenie we wszystkich katolickich szkołach jako obowiązkowego przedmiotu historii zagłady Żydów. Zapobiegałoby to negowaniu Holokaustu.
  Rabin Kohen wyraził się z uznaniem o ogłoszonym wczoraj papieskim liście do biskupów całego świata, poruszającym także sprawę relacji katolicko-żydowskich. Z wdzięcznością odebrano słowa o "żydowskich przyjaciołach" zabiegających o zażegnanie kryzysu. Duże zadowolenie z audiencji okazał rabin Dawid Rosen, który również w niej uczestniczył. Inny postulat wyrażony wczoraj Papieżowi przez delegację z Izraela dotyczył stanowiska Stolicy Apostolskiej na oenzetowskiej konferencji "Durban II" o rasizmie - powiedział rabin Kohen. Dokument na to spotkanie, które ma się odbyć pod koniec kwietnia w Genewie, zawiera zdaniem Izraelczyków treści antysemickie.
  Potwierdzeniem poprawy relacji katolicko-żydowskich jest też zapowiedz odwiedzin przez Benedykta XVI rzymskiej synagogi, podana wczoraj przez przewodniczącego tutejszej gminy żydowskiej, Riccardo Pacifici. Jesienną wizytę potwierdził watykański rzecznik prasowy. Ks. Federico Lombardi SJ powiedział jednak, że dokładny termin nie jest jeszcze ustalony. Jak poinformował z kolei burmistrz Wiecznego Miasta, Papież, w czasie swej wizyty w siedzibie władz miejskich na Kapitolu 9 marca, odbył długą i serdeczną, całkiem "nieprotokolarną" rozmowę z przewodniczącym gminy żydowskiej i z głównym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim. ak/ rv, zenit, ansa, agi, asca, afp, efe
 • 6.3.2009
  "Dialog katolicko-żydowski: droga za nami, droga przed nami. Stanisław Musiał SJ in memoriam": Konferencja w 5 rocznicę śmierci ks. S. MUSIAŁA, orędownika dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, autora znamiennego tekstu "Czarne jest czarne" wzywającego Kościół do jednoznacznego nazywania antysemityzmu grzechem.
  Udział wzięli także m.in.
  • Rabin David Rosen, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Kontaktów Międzyreligijnych,
  • ks. prof. Tomás Halík, Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej i
  • rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. Ignatianum - Kraków - ul. Kopernika 26. "Ze wstydem dostrzegamy, że pomimo jednoznacznego nauczania ostatnich papieży na temat właściwego stosunku katolików do Żydów, nie wszyscy wśród nas potrafili przezwyciężyć w sobie uprzedzenia, zadawnione urazy i szkodliwe stereotypy" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w przemówieniu podczas konferencji /za:tygodnik.onet.pl/
   Panel: Perspektywy dialogu katolicko-żydowskiego
  • Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski,
  • Rabin David Rosen, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Kontaktów Międzyreligijnych
   Kardynał Dziwisz i Rabin Rosen w dialogu z mediami: Ks. Stanisław Musiał - polski pionier dialogu
  • ks. prof. Ludwik Grzebień SJ, Rektor Ignatianum,
  • ks. Wojciech Ziółek SJ, Prowincjał Jezuitów Polski Południowej;
  • ks. dr Janusz Salamon SJ, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu, Ignatianum;
  • ks. prof. John Pawlikowski, Em. Prezydent Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów;
  • prof. Lucia Faltin, University of Cambridge, Center for the Study of Jewish-Christian Relations;
  • ks. prof. Tomás Halík, Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.
   Ceremonia wręczenia Nagrody im. ks. S. Musiała
  • prof. Karol Musioł, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, fundator Nagrody;
  • prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa, fundator Nagrody;
  • prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, Przewodniczący Zarządu Klubu "Przymierze", inicjującego Nagrodę;
  • rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski;
  • Tadeusz Jakubowicz, Prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie. za: Centrum Kultury i Dialogu
 • 10-02-2009 Profesor Jan Błoński nie żyje
  W 1987 roku profesor Błoński opublikował esej "Biedni Polacy patrzą na getto", który zainicjował dyskusję nad problemem polskiej odpowiedzialności moralnej w obliczu Holokaustu. Esej ten, w którym autor wzywa Polaków do rachunku sumienia, do dziś uchodzi za jeden z najważniejszych głosów dotyczących wspólnej historii Polaków i Żydów.
  "...w "Tygodniku Powszechnym" Błoński pisał: Myślę, że w naszym stosunku do żydowsko-polskiej przeszłości winniśmy przestać się bronić, usprawiedliwiać, targować. Podkreślać, czego nie mogliśmy zrobić za okupacji czy dawniej. Zrzucać winę na uwarunkowania polityczne, społeczne, ekonomiczne. Powiedzieć najpierw: tak, jesteśmy winni. Przyjęliśmy Żydów do naszego domu, ale kazaliśmy im mieszkać w piwnicy. Kiedy chcieli wejść na pokoje, obiecywaliśmy, że wpuścimy, jeśli przestaną być Żydami, jeśli się "ucywilizują", jak mawiano w XIX wieku, nie tylko w Polsce, rzecz jasna. "
 • 05-02-2009
  Zbigniew Nosowski: Dobra i zła wiadomość dla Kościoła. "Benedykt XVI chciał skłonić lefebrystów do większego umiarkowania, tymczasem - w dużej mierze na skutek watykańskich zaniedbań - świat zobaczył w tej decyzji gotowość bezwarunkowego ich przygarnięcia." Rzeczpospolita
 • 29.01.2009
  List przewodniczącej ICCJ Debory Weissman do Benedykta XVI w związku z ostatnimi wydarzeniami w dialogu chrześcijansko - żydowskim.
 • 27 01 2009
  Bishop Bernard Fellay apologizes for statements made by Bishop Richard Williamson, a member of the Society of St. Pius X, in which he denied the extent of the Holocaust
 • 27 stycznia 2009 (wtorek) g. 18:00.
  Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Pomnik Bohaterów Getta (róg ulic Zamenhofa i Anielewicza). Głównym elementem obchodów będzie rozmieszczona na placu wystawa fotograficzna przedstawiająca potomków osób, które zostały ocalone z Holocaustu.
  Autorem wystawy jest młody fotografik - Karol Tomaszewski. Podczas uroczystości kantor Shmuel Barzilai z Wiednia wykona utwór "Kol Nidre", fragmenty wspomnień o Holocauście odczytają Małgorzata Zajączkowska i Daniel Olbrychski, na skrzypcach zagra Michał Urbaniak.
  Przewidziana jest również modlitwa ekumeniczna prowadzona przez przedstawicieli Judaizmu, Katolicyzmu, Prawosławia, Protestantyzmu i Islamu oraz przemówienia przedstawiciela Prezydenta RP oraz Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz.
 • 25 stycznia 2009:
  W wieku 78 lat w swoim domu w Monroe Township w amerykańskim stanie New Jersey zmarł rabin Leon Klenicki, kawaler papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, niezwykle zasłużony propagator dialogu katolicko-żydowskiego. /KAI/
 • 17 stycznia 2009
 • XII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. ".....więz z judaizmem należy do istoty Kościoła. Odkrywamy ją wgłębiając się we własną tajemnicę.
  Religia żydowska nie jest dla nas "zewnętrzna", lecz w pewien sposób "wewnętrzna", mamy z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jan Paweł II wielokrotnie powracał do tego tematu nazywając Żydów "naszymi starszymi braćmi w wierze".
  Dzień Judaizmu obchodzony corocznie w Kościele nie jest więc, przede wszystkim, elementem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, lecz jest związany z odkrywaniem przez nas, chrześcijan, korzeni naszej wiary, żydowskich korzeni Kościoła."
 • January 15, 2009 Statement by the International Council of Christians and Jews
  We, the members of the Executive Board of the International Council of Christians and Jews, are deeply distressed and saddened by the current round of violence in the Middle East.
  We have always affirmed our commitment to the survival and security of the State of Israel. At the same time, we grieve for the loss of innocent lives on both sides.
  Despite the political and ideological questions that may divide us, we re- affirm our common commitments to the sanctity of human life, the pursuit of peace as a religious imperative, and the importance of inter-religious and inter-group dialogue.
  Of particular concern to us is the outbreak of antisemitic incidents, some violent, in different parts of the world, seemingly in response to the current difficult situation. There have also been incidents of discrimination against innocent Muslims living outside the region. We deplore this tendency to import the conflict into other regions.
  We pray that the fighting will end as soon as possible and that Palestinians and Israelis will be able once again to sit together and resolve their conflict through negotiations based on mutual acceptance.
  Dr Deborah Weissman President
  /from 2009 International Council of Christians and Jews/
 • 14 stycznia 2009
 • "Prezentujemy Państwu pierwszą publikację Laboratorium WIĘZI. Książkę Pamięć, która łączy Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem (The Bond of Memory. Polish Christians in Dialogue with Jews and Judaizm) wydaliśmy dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, z okazji polsko-izraelskiej konferencji Wobec nowej rzeczywistości: Kościół katolicki w Polsce, Żydzi, Izrael, która odbyła się w listopadzie 2008 r. w Jerozolimie w ramach obchodów Roku Polskiego w Izraelu. Publikacja ta przedstawia pozytywne przykłady zaangażowania polskich chrześcijan na rzecz pamięci o polskich Żydach i pogłębiania duchowych więzi z judaizmem."
 • 11 stycznia 2009
  Dziś nad ranem przyszła widomość o śmierci rabina Michaela Signera. Laudacja wygłoszona w 2005 roku przez ks. Romana Indrzejczyka z okazji nadania przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów rabinowi Michaelowi Signerowi tytułu CZŁOWIEKA POJEDNANIA,
 • 4 stycznia 2009
 • Fundacja Kultury Chrześcijanskiej Znak, Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Miesiecznik Znak, SIW Znak, Tygodnik Powszechny oraz Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera zapraszają na uroczystości 85-lecia urodzin Pana Stefana Wilkanowicza
 • 1 stycznia 2009
  zmarł nagle Henryk Halkowski historyk, tłumacz, eseista, znawca żydowskiego Krakowa. Był pierwszym w Polsce systematycznym znawcą myśli Abrahama Joshuy Heschela, przetłumaczył jego fundamentalne dzieło, poświęcone duchowości środkowoeuropejskich Żydów "The Earth Is the Lord's: The Inner World of the Jew in Eastern Europe" ("Pańska jest ziemia", Warszawa 1996 oraz "Szabat", Gdańsk 1994). Od lat pracował nad nowym, polemicznym wobec dotychczasowych opracowaniem opowieści rabina Nachmana z Bracławia.

Zobacz więcej w Kronice: