20/07/2023
Obchody 81. rocznicy Zagłady kieleckiego getta
Z inicjatywy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego uczczono ofiary Zagłady kieleckiego getta w sierpniu 1942 roku. Główna uroczystość odbyła się 20 lipca przy pomniku „Menora”.
20/07/2023
Z inicjatywy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego uczczono ofiary Zagłady kieleckiego getta w sierpniu 1942 roku. Główna uroczystość odbyła się 20 lipca przy pomniku „Menora”.
18/07/2023
Strona powstała w 2005 r. i stanowi próbę dokumentacji cmentarzy żydowskich w Polsce. Autorzy mają nadzieję, że niniejszy przewodnik zwróci uwagę na znikające z naszego krajobrazu ślady po przedwojennych społecznościach żydowskich i zainspiruje do działań na rzecz ich ochrony.
18/07/2023
Wspólnie z Fundacją Nobiscum w ramach cyklu warsztatów i spotkań z historią płockich Żydów ACHAWA 19 lipca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Bielawskim oraz wykład pt. “Co warto wiedzieć o cmentarzach żydowskich i zwyczajach pogrzebowych?”.
17/07/2023
Podyplomowe studia polsko-żydowskie zostały utworzone w 2015 roku. Głównym celem programu jest stworzenie zainteresowanym możliwości zapoznania się z wybranymi aspektami kultury i historii, w których nastąpiło spotkanie i wzajemne przenikanie się elementów żydowskich i polskich. Z założenia interdyscyplinarny, program studiów polsko-żydowskich wpisuje się w ten sposób zarówno w ramy studiów żydowskich, jak i studiów nad kulturą polską. Instytut Badań Literackich PAN
14/07/2023
W 2023 roku, kiedy obchodzimy dwudziestopięciolecie działalności Forum, dokonaliśmy ważnej zmiany: trzonem wszystkich podejmowanych przez nas działań uczyniliśmy Sieć Forum Dialogu, która zrzesza osoby działające na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich w Polsce i za granicą. Co ważne, odtąd także program dla aktywistek i aktywistów realizujemy w ramach Sieci Forum Dialogu, nie posługując się już szyldem „Liderzy Dialogu”.
14/07/2023
„Zawołani po imieniu” to Polacy, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady. Ich losy przez lata nie miały szansy wybrzmieć w pamięci zbiorowej, rzadko wspominano o nich w polskich i międzynarodowych dyskusjach o historii. Dokumenty i świadectwa pozostawały nieznane i rozproszone w archiwach, ślady materialne stopniowo ulegały zniszczeniu. Dziś dopiero pamięć o bohaterach, utrwalona w przekazach rodzin i wspólnot lokalnych, dociera do wszystkich i staje się naszą wspólną sprawą.
13/07/2023
2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem, i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości w 80. rocznicę tego wydarzenia.
13/07/2023
Ta książka jest też dla mnie bardzo osobista. Jest jakoś o mnie, bo jest o ludziach, pośród których się wychowywałam, porusza sprawy dla nich i dla mnie ważne. Niełatwo mi było znaleźć właściwy język, by ją napisać – zależało mi bowiem, żeby było jasne, że temat mnie jakoś dotyczy, ale to też miała być książka naukowa, spełniająca właściwe rygory – a zatem napisana z dystansem. Ta książka dojrzewała we mnie i ja dojrzewałam wraz z nią…
12/07/2023
Obchody tragicznej rocznicy przypominały w swym sztafażu tamtą zbrodnię – w fundamentach stodoły bezbronni ludzie, a wokół niej: wtedy rozjuszona hałastra, a dziś kontrmanifestanci zakłócający upamiętnienie ofiar.
11/07/2023
Obchody 82. rocznicy mordu w poniedziałek (10 lipca) zorganizowano tradycyjnie pod jedwabieńskim pomnikiem upamiętniającym ofiary tej zbrodni. Nie było oficjalnych przemówień, a pamięć pomordowanych uczczono modlitwą. Na obchody zapraszali naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Przy pomniku rabin Schudrich wspomniał tylko krótko: - Nie jesteśmy tutaj na dyskusjach historycznych, jesteśmy tutaj, aby modlić się i żałować razem.