Pamięć (kronika)

„Zdane tylko na siebie”. Warszawa, schronisko dla uchodźców z Żuromina, kwiecień 1940 roku. Zdjęcie wywołane w warszawskim zakładzie „Foto-Forbert”, zbiory Yad Vashem.

20/06/2022

Historia Żydów z Żuromina. Światowy Dzień Uchodźcy

Ludzi rozebranych do naga zmusza się do tańczenia lub pędzi się ich przez ulice, a kiedy kończy się już ten akt męki, każe się wszystkim, przy akompaniamencie bicia, wsiąść na specjalnie przygotowane wozy. Odbywa się to przy wtórze krzyku i płaczu dzieci, kobiet i mężczyzn z jednej strony i gry orkiestry zagłuszającej krzyki z drugiej strony. Strzelają w górę, wznosząc jednocześnie triumfalne okrzyki – koniec z Żydami – i każą jechać do najbliższego miasteczka, do Sierpca, do pociągu.

Anna Bikont

19/06/2022

31. FKŻ: CENA MILCZENIA

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

"Zapisz jako..." - program zapisywania pamiątek życia żydowskiego na ziemiach polskich

19/06/2022

Program "Zapisz jako..." Żydowskiego Instytutu Historycznego

Żydowski Instytut Historyczny: Często jedynie stare fotografie przypominają, że w danym mieście lub miasteczku żyła społeczność żydowska. Zapraszamy do udziału w programie „Zapisz jako…” Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, w ramach którego poszukujemy zdjęć, dokumentów, pocztówek będących śladami żydowskiej przeszłości.

O Korczaku inaczej - seminarium on-line - plakat

19/06/2022

O Korczaku inaczej

spotkanie z dr hab. Martą Rakoczy, która opowie o Januszu Korczaku jako filozofie kultury. Początek wydarzenia online 22 czerwca o 19:00.

Jacek Leociak

19/06/2022

31. FKŻ: ZAPIS DOŚWIADCZENIA ZAGŁADY I „PERSPEKTYWA JUTRA” (PL/EN)

W tym kontekście rozważam pewne fragmenty wybranych świadectw Zagłady pisanych tam i wtedy. Szukam w tych zapisach czegoś, co można określić „perspektywą jutra”. Zastanawiam się, jak w czasie wyniszczenia Żydów, ogołoconym z przeszłości i przyszłości, zatopionym w otchłani ekstremalnego teraz, objawić się może horyzont „jutra”, rozumianego zarówno dosłownie — jako dzień następny, jak i metaforycznie — jako dalsza lub bliższa przyszłość. Jacek Leociak.

Powojenne poszukiwanie sprawiedliwości - świadectwa w relacjach i Księgach pamięci - seminarium, plakat

19/06/2022

Powojenne poszukiwanie sprawiedliwości - świadectwa w relacjach i Księgach pamięci

Wykład zaprezentuje pierwsze wyniki kwerendy powojennych świadectw, dotyczących pozasądowego poszukiwania sprawiedliwości przez ocalałych z Zagłady. Relacje te pokazują, jak wojenna narracja dotycząca dążenia do zemsty kontynuowana była w pierwszych latach powojennych i jakie możliwości dochodzenia sprawiedliwości mieli ocalali Żydzi.

Forum Dialogu - logo

16/06/2022

Religijne znaczenie pamięci o Auschwitz

Spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem, niemieckim księdzem i wiceprezesem Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Porozmawiamy roli dialogu w jego w wieloletniej pracy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie religijne znaczenie pamięci o Auschwitz.
Spotkanie odbędzie się 21 czerwca (wtorek) o godzinie 19.00 na platformie Zoom.

Jewish Heritage Europe - logo

14/06/2022

Jewish Heritage Europe: Anniversary of Anniversaries: Bratislava

The year 2022 marks the 10th anniversary of Jewish Heritage Europe, and we will be celebrating it throughout the year with special content.
The theme of JHE’s 10th birthday celebrations is the “Anniversary of Anniversaries” — that is, using JHE’s own anniversary to feature other significant or symbolic anniversaries related to Jewish heritage that also take place this year.
In this post, we mark the anniversaries of two Jewish heritage sites in Bratislava — the 20th anniversary of the Chatam Sofer Memorial compound, and the 10th anniversary of the city’s Jewish Community Museum.

Forum Dialogu  - logo

10/06/2022

Zbliża się VIII Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu!

"Po dwóch latach przerwy spotkamy się znów w licznym gronie aktywistów i aktywistek, ekspertów i ekspertek, naukowców i naukowczyń oraz członków i członkiń zespołu Forum. Będzie to także okazja do poznania osób, które niedawno dołączyły do sieci Liderów Dialogu. Czeka nas seria rozmów, paneli dyskusyjnych, wykładów eksperckich i warsztatów."