Pamięć (kronika)

Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

09/12/2022

Franciszek wspomina Zagładę Żydów. „Historia się powtarza. Widzimy, co dzieje się w Ukrainie”

To nie pierwszy raz, gdy Franciszek dostrzega historyczne analogie w wojnie Rosji z Ukrainą. Kilka tygodni temu, 23 listopada, zestawił rosyjską agresję z Wielkim Głodem z lat 1932-33. – Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za tak wielu Ukraińców – dzieci, kobiety, ludzi starszych, młodzież – którzy dziś cierpią w wyniku męczeństwa agresji – apelował wówczas.

Abp Grzegorz Ryś, Chrześcijanie wobec Żydów - okładka

08/12/2022

Abp Grzegorz Ryś, Chrześcijanie wobec Żydów

Najnowsza książka abp. Grzegorza Rysia, historyka mediewisty, to niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsamości zarówno Kościoła, jak i judaizmu rabinicznego. Wspólne relacje wyznawców obu religii od początku naznaczone były napięciem, które z biegiem lat pogłębiało się i obejmowało kolejne dziedziny życia.

Konferencja „Żydowscy obywatele polskich miast” i wydarzenia towarzyszące - plakat

04/12/2022

Konferencja „Żydowscy obywatele polskich miast” i wydarzenia towarzyszące

Konferencja zorganizowana została przez Stowarzyszenia im. Jana Karskiego dla upamiętnienia 80. rocznicy zagłady getta kieleckiego oraz 160. rocznicy osadnictwa żydowskiego w Kielcach. Współorganizatorami konferencji jest Muzeum Narodowe w Kielcach i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Forum Dialogu - 75 lat konferencji w Seelisbergu. Zmiany teologii po Zagładzie

02/12/2022

Zmiany teologii po Zagładzie

Minęło 75 lat od konferencji w Seelisbergu – przełomowego spotkania europejskich chrześcijan, którzy w 1947 roku zebrali się, by rozmawiać o tym, co w dziedzictwie chrześcijaństwa umożliwiło antysemityzm i Zagładę
13 XII, 19:00 na Zoomie w j. angielskim, tłumaczenie symultaniczne na polski, Forum Dialogu

Miesięcznik "Memoria" Nr 62 (11/2022)

30/11/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 62 (11/2022)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Niemiecki afisz z marca 1944 roku informujący o skazaniu na karę śmierci m.in. Michała Stasiuka, za pomoc Żydom określonym jako 'elementy wrogie Rzeszy'.  Fot. Archiwum Akt Nowych

29/11/2022

Żydzi z "Bunkra" żyli pod rynkiem. Michał Stasiuk zginął, bo im pomagał

Kiedy w czasie Holokaustu Żydzi szukali schronienia w labiryncie piwnic rzeszowskiego rynku, jego dom stał się miejscem kontaktu i przerzutu do "Bunkra". Był opiekunem ukrywających się ludzi. - Okazało się, że rodzinna legenda znalazła potwierdzenie w dokumentach - mówi nam Kamil Kopera, odkrywca tej historii. We wtorek w Rzeszowie Instytut Pileckiego upamiętnił Michała Stasiuka, zamordowanego za pomoc kilkudziesięciorgu Żydom.