Pamięć (kronika)

Łódzki Dzień Judaizmu 2023 - plakat

13/01/2023

Łódzki Dzień Judaizmu

Dziś wychodzicie (Wj 13, 4) to hasło kolejnego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, który będziemy obchodzić 16 stycznia o godz. 19.15 w specjalnie przygotowanym namiocie postawionym na miejscu synagogi przy ul. Wolborskiej. Wcześniej, o godz. 17.00 w Teatrze Nowym w Łodzi (ul. Zachodnia 93) odbędzie się dyskusja na temat trudnej pamięci chrześcijan i Żydów wokół książki abp. Grzegorza Rysia Chrześcijanie wobec Żydów, na którą również zapraszamy.

Dzień Judaizm u Dominikanów w Łodzi - plakat

13/01/2023

DZIEŃ JUDAIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 2023 „NA ZIELONEJ”

19 stycznia 2023.
- Słowo i wspólna modlitwa: Dawid Gurfinkiel z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi i Maciej Biskup OP przeor klasztoru dominikanów w Łodzi
- Kilka słów o nieistniejącej synagodze Ezras Izrael na ul. Wółczańskiej 6 w Łodzi: Dawid Gurfinkiel
- Promocja książki Zbigniewa Komorowskiego OPs „SZTETL KOLUSZKI” – prowadzenie: Maciej Biskup OP

Zoom na Forum - Spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz - Lidią Maksymowicz

10/01/2023

Spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz - Lidią Maksymowicz

Lidia Maksymowicz urodziła się w 1940 roku w okolicach Lwowa. W wieku zaledwie trzech lat, w grudniu 1943 roku trafiła do KL Auschwitz, gdzie umieszczono ją w baraku dziecięcym. Oprócz obozowej gehenny, głodu, chłodu i szykan przeżyła także pseudomedyczne eksperymenty doktora Mengele.

Dzielnica Pólnocna Warszawa

08/01/2023

Warszawa lat 30. na nieznanych zdjęciach francuskiego fotografa amatora

Podczas podróży z delegacją kombatantów odwiedził typowo turystyczne miejsca. Fotografował Starówkę, stołeczne pałace, pomniki słynnych Polaków i miejskie ogrody. Przewodnicy zabrali go także na spacer po Dzielnicy Północnej, uchodzącej w oczach nie-Żydów za miejsce egzotyczne i osobliwe.

Każdy pyta "Co z nami będzie" - okładka książki

06/01/2023

Książka dr Marii Ferenc «Każdy pyta, co z nami będzie» wyróżniona w konkursie The Yad Vashem International Book Prize for Holocaust Research 2022

Ile wiedzieli‚ zamknięci w getcie warszawskim‚ Żydzi o tym‚ co dzieje się poza murami? Jakie znaczenie miały dla nich informacje o przebiegu wojny? Jak zdobywali wiadomości o eksterminacji Żydów‚ jakie pogłoski do nich docierały i jak na nie reagowali? Kiedy zrozumieli‚ że wszyscy Żydzi zostali skazani na śmierć?

Miesięcznik "Memoria" Nr.63

31/12/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 63 (12/2022)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.