Pamięć (kronika)

Magazyn "Memoria" nr 83

01/09/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 83 (08/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Brama do getta w Krakowie (Autor: nieznany)

30/08/2024

Akcja „Reinhardt” w dystrykcie krakowskim

Dystrykt krakowski był trzecim po dystrykcie lubelskim i „Galicja”, w którym Niemcy przeprowadzili akcję „Reinhardt”. Jej przebieg był bardzo podobny, jak w innych częściach Generalnego Gubernatorstwa (GG). Rezultat był zatrważający. Minimum 202 500 Żydów z dystryktu krakowskiego zostało zabitych podczas tej akcji.

V FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

29/08/2024

V FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim rozpocznie się 22 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia. Tematem tegorocznej edycji jest Pieśń (Lid) oraz dziedzictwo sefardyjskich Żydów. Wydarzenia odbywać się będą w formie stacjonarnej oraz część z transmisjami online. W części wydarzeń obowiązują zapisy. Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura.

XII Płockie Dni Żydowskie

26/08/2024

XII Płockie Dni Żydowskie

Muzeum Żydów Mazowieckich: Zgodnie z obietnicą prezentujemy program dwunastej edycji Płockich Dni Żydowskich w Muzeum Żydów Mazowieckich. Zaplanowaliśmy ją na 3, 4 i 5 września br. – z nadzieją na Wasz pozytywny odzew i obecność. Z góry dziękujemy i do zobaczenia.

Łódź, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

25/08/2024

Międzynarodowa konferencja "Metropolia z przypadku? Żydowska Łódź od XIX wieku do współczesności"

Historia Łodzi jest nierozerwalnie związana z historią społeczności żydowskiej, która była jedną z najważniejszych w Europie Wschodniej przed II wojną światową.
25-27 sierpnia 2024 (niedziela-wtorek), Muzeum POLIN w Warszawie Wykład specjalny Natalii Aleksiun (Uniwersytet Florydy) "Między sztetlem a metropolią: Pisanie żydowskiej historii miejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej"

Obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto

23/08/2024

Obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto

Uroczystości na Cmentarzu Żydowskim i Stacji Radegast z udziałem Ocalałych i ich krewnych, przedstawicieli władz i ambasad, spotkania ze świadkami historii, koncerty, spacery, wykłady, pokazy filmowe, dyskusje, wystawy, artystyczne działania upamiętniające – to wydarzenia, które znalazły się w programie obchodów 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto i na które serdecznie zapraszamy!

Lubliner Festywal - logo

16/08/2024

Lubliner Festival

Zaproszenie Lubliner festiwalu
W tym roku obchodzimy ważny, bo pierwszy jubileusz – gramy dla Was już piąty rok!
Z tej okazji zaprosiliśmy najlepszych polskich i światowych muzyków, aktorów i mistrzów sztuk i rzemiosł. Znowu będzie klezmersko, jazzowo, folkowo, ale i orientalnie, nowocześnie, sentymentalnie i nastrojowo.
W tym roku zagoszczą u nas Yaakov Lemmer, jeden z najlepszych kantorów świata wraz z genialnym aranżerem i wirtuozem pianina Menachemem Bristowskim. Na scenie towarzyszyć im będzie niezwykle energetyczny kwartet Oliwiera Andruszczenki.

Fragment logo witryny poświęconej pamięci żydowskich mieszkańców Otwocka: Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock

14/08/2024

Akcja Reinhardt i zagłada gett. Pamięć 2024

Plan całkowitej eksterminacji Żydów został opracowany 20 stycznia 1942 roku podczas konferencji w Wannsee pod Berlinem. Tam również zapadła decyzja o przemysłowym ich ludobójstwie.
Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu. W akcji uczestniczyli SS-mani oraz oddziały pomocnicze składające się z jeńców radzieckich z obozu szkoleniowego w Trawnikach. Stanowili oni też obsługę obozów zagłady.

Forum Dialogu - logo

13/08/2024

Forum Dialogu zaprasza

W sierpniu mija 80. rocznica zagłady getta łódzkiego – drugiego największego getta w okupowanej Europie, które wyróżniało się niespotykanym gdzie indziej stopniem izolacji. Łączna liczba osób przetrzymywanych w łódzkim getcie sięgała około 200 000 osób.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 20 sierpnia o godzinie 19.00 na platformie Zoom. Zapraszamy do rejestracji:

Konferencja Zagłada Żydów w Mszanie olnej i regionie - plakat

11/08/2024

82. Rocznicy Zagłady w Mszanie Dolnej

W Mszanie Dolnej ginęli Żydzi z całej okolicy, z kolei mszańskie ofiary zabijane były w wielu sąsiednich miejscowościach. Zespół Sztetl Mszana Dolna opowie zatem o tragicznych wydarzeniach w naszym mieście, z uwzględnieniem Ofiar z całej gminy, także ze Skrzydlną i Dobrą, które należały niegdyś do tzw. żydowskiej gminy powiatowej, obejmującą nadto Mszanę Dolną I (miasto) i Mszanę Dolną II (gminę z jej wieloma miejscowościami).