Pamięć (kronika)

Paweł Sawicki, Ewa Teleżyńska-Sawicka, fot. Maciej Jaźwiecki

02/10/2024

Nagroda POLIN

Wśród finalistów są członkowie Rady Ewa Teleżyńska i Paweł Sawicki. Wykonują ogromną pracę na rzecz Pamięć Treblinki - Memory of Treblinka i stworzyli doskonałą aplikację.

Magazyn "Memoria" nr 84

01/10/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 84 (09/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Babij Jar. Holocaust-Drama über den Massenmord an ukrainischen Juden im Jahr 1941

29/09/2024

Babi Jar, 29-30 września 1941 (Jom Kipur 5702)

Podczas głównej egzekucji Niemcy, wraz Ukraińcami z Ukraińskiej Policji Pomocniczej, zamordowali 33,771 Żydów. W późniejszych dniach i tygodniach zostało zamordowanych, w sumie, 100,000-150,000 osób: Żydów, sowieckich jeńców wojennych oraz Romów.

Uroczystości związane z 85. rocznicą spalenia Synagogi w Ustroniu - zaproszenie

17/09/2024

85. ROCZNICA SPALENIA SYNAGOGI W USTRONIU

Program uroczystości obejmuje przemówienia organizatorów, Apel Pamięci (odczytanie nazwisk ustrońskich ofiar Holocaustu), wspólne modlitwy duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Chrześcijańskiej Wspólnoty Życie i Misja oraz przedstawicieli Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Odsłonięcie pomnika w Baligrodzie. Rabin Michael Schudrich. Fot. Anna Gorczyca

08/09/2024

Kamienny pomnik upamiętniający Żydów, którzy mieszkali w Baligrodzie do 1942 roku, został odsłonięty we wtorek 3 września.

Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku i przez stulecia przyczyniali się do rozwoju regionu. Przed wybuchem II wojny światowej w Baligrodzie żyło około 1000 Żydów. Niemal wszyscy zostali wymordowani w latach Zagłady. Ich pamięć jest błogosławieństwem" - czytamy na monumencie, który powstał z kamienia mającego kilka tysięcy lat, a wydobytego z okolic Jasionki pod Rzeszowem i został odsłonięty we wtorek 3 września.

Ojciec Stanisław Musiał

06/09/2024

Życie i dzieło Ojca S. Musiała SJ, cz. I i II (Podcast „O Kulturze i Dialogu”)

Ojciec Augustyn przedstawia Musiała w sposób wielokrotnie żartobliwy, przybliżając anegdoty dotyczące nieszablonowego zachowania Musiała w różnych okolicznościach. W serii podcastów o Ojcu Musiale będziemy poruszać kwestie związane z jego: * -dzieciństwem i młodością; * -formacją duchową i światopoglądową; * -studiach; * -wyjazdach międzynarodowych; * -podejściem do spraw ważnych.

Rzeszów

05/09/2024

רײַשע Rajsze Historia rzeszowskich Żydów

Stowarzyszenie Rajsze zostało powołane w 2022 roku. Jego celem jest upamiętnienie dawnych mieszkańców Rzeszowa pochodzenia żydowskiego. Stowarzyszenie organizuje szereg akcji i spotkań, prowadzi także badania historyczne, które mają zwrócić uwagę m.in. na konkretne osoby, szczególne miejsca, kulturę, sztukę, przedsiębiorczość i religię zamieszkujących Rzeszów Żydów. To mi.n. marsze pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta, porządkowanie cmentarzy żydowskich, organizowanie spacerów historycznych, spotkań z badaczami przeszłości, a także związanych z żydowską tradycją kulinarną.

Wieliczka pamięć

05/09/2024

Uroczystości upamiętniające Zagładę Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

27 sierpnia, na Rynku Górnym w Wieliczce, odbyły się uroczystości upamiętniające mord wielickich Żydów.
Uroczystość poprowadził Rówiński Lucjan - Zastepca Burmistrza ds. Społecznych.
Po części oficjalnej i złożeniu kwiatów przy pamiątkowej tablicy, uczestnicy uroczystości udali się wspólnie na wielicki kirkut, w celu zapalenia zniczy, przy obelisku upamiętniającym mord na ludności żydowskiej.

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich- logo, fragment

05/09/2024

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich

Sabina Bober prof. KUL: Witam się z Wami w ten piękny majowy dzień❤️. Kilka dni temu zadzwonił do mnie dziennikarz z pytaniem w związku z upamiętnieniem społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Pytał min. o tablice ku czci pomordowanych Żydów z naszego województwa, które wręczyliśmy 65 Samorządowcom, a te od ponad 2 miesięcy są uroczyście odsłaniane. Te tablice mają nam, mieszkańcom przypominać, że przed wojną żyli obok nas żydowscy Sąsiedzi i zostali niemal wszyscy przez Niemców zamordowani. Stąd tak ważne jest, by widniały w miejscach najbardziej reprezentatywnych czyli na budynkach urzędów miast, gmin. Niestety, są tacy Samorządowcy, którzy najlepiej by te tablice ukryli głęboko w krzakach. Idealnym dla nich miejscem są cmentarze żydowskie, gdzie nikt tam nie zagląda.

Słupskie spotkania z kulturą żydowską

04/09/2024

Słupskie spotkania z kulturą żydowską

Już jutro (5 września) rozpoczynają się 22. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. W tym roku odbywają się one pod honorowym patronatem Forum Dialogu. Wydarzenie potrwa do 11 września.