Pamięć (kronika)

Marsz pomięci z okazji 82.rocznicy likwidacji getta krakowskiwego

06/03/2025

Marsz pomięci z okazji 82. rocznicy likwidacji getta krakowskiwego

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku.
9 marca 2025. plac Bohaterów Getta, 30-547 Kraków, Polska

"1945. Nie koniec, nie początek"

06/03/2025

"1945. Nie koniec, nie początek"

W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej zaprezentujemy wystawę o ludziach, którzy na zgliszczach starego świata próbowali zbudować swoje życie na nowo. Pozbawieni niemal wszystkiego – bliskich, społeczności, domu, stawali przed dramatycznym wyborem: zostać czy wyjechać? Było ich już niewielu – dziewięćdziesiąt procent polskich Żydów i Żydówek zginęło w Zagładzie. Na wystawie "1945. Nie koniec, nie początek" zobaczymy powojenną rzeczywistość oczami tych, którzy ocaleli.<./p>

Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w polskiej i żydowskiej literaturze

01/03/2025

Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w polskiej i żydowskiej literaturze

Tytułowa kategoria służy równoległej analizie literackich zapisów żydowskiego i chłopskiego doświadczenia przemieszczenia w powojennej Polsce, dla których wspólny jest gest rewidowania znaczeń miejsca urodzenia, pochodzenia i zadomowienia. Pozwalają one prześledzić różne warianty scenariuszy tożsamościowych, które diagnozują „poruszoną” kondycję polskiego społeczeństwa po Zagładzie i wojnie, a w szerszym ujęciu – egzemplifikują nowoczesny dylemat nie-zakorzenienia.

Miesięcznik "Memoria" Nr 89 (02/2025)

28/02/2025

Miesięcznik "Memoria" Nr 89 (02/2025)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Zeew Szewach, pochodzący z Białegostoku,

28/02/2025

Konferencja "Nie koniec, nie początek. Odbudowa życia żydowskiego w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej"

Na konferencji chcemy przyjrzeć się fenomenowi odrodzonego życia żydowskiego w Polsce, porównując podobne i odmienne zjawiska w innych krajach regionu w latach 1945–1955. Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja społeczności żydowskich w krajach, które stały się częścią bloku sowieckiego, a także w Niemczech, gdzie w obozach dla dipisów również rozwijało się społeczne i polityczne życie żydowskie.

Summer School with POLIN Museum for Early Career Scholars

28/02/2025

Summer School with POLIN Museum for Early Career Scholars

POLIN Museum is organizing a week-long program aimed at early-career scholars – doctoral students & post-docs – working in Jewish Studies or any other related field such as Jewish history, culture, literature, art, and so on.

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

23/02/2025

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

Dołączcie do akcji Żonkile i wspólnie upamiętnijmy 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim! Zgłoście swoją szkołę, bibliotekę lub instytucję kultury, skorzystajcie z bezpłatnych materiałów edukacyjnych i weźcie udział w kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum POLIN.

20/02/2025

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy Rektor UJ.
Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach:
1. za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej,
2. za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kandydatem do Nagrody może być osoba indywidualna lub podmiot zbiorowy.

Marian Turski. fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

18/02/2025

Odszedł bł. pamięci Marian Turski

Autorytet o światowym znaczeniu, rzecznik porozumienia polsko-żydowskiego, publicysta, historyk. Polski Żyd.
Autor poruszającej i pełnej ponadczasowych przestróg mowy, jaką wygłosił przed pięcioma laty z okazji 75. rocznicy wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Baruch Dayan HaEmet.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę, 23 lutego o godz. 12:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej 49/51.