Pamięć (kronika)

Jozef and Wiktoria Ulma

13/09/2023

Jozef and Wiktoria Ulma

While indifference and hostility to the Jews’ fate was common, some Poles chose to help their former Jewish neighbors, even though hiding Jews was punishable by death. The murder of the Ulma family – an entire family that was killed together with the Jews they were hiding – has become a symbol of Polish sacrifice and martyrdom during the German occupation. It stands in stark contradiction to the conduct of the villagers of Jedwabne, who murdered their Jewish neighbors in July 1941, and who have become to represent Polish complicity in the murder of the Jews. Yad Vashem.

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - plakat

11/09/2023

Spotkania z młodzieżą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

W kontekście beatyfikacji istnieje bezapelacyjna potrzeba szerszego propagowania historii i chrześcijańskiej postawy tej polskiej rodziny. Wierzymy, że taka forma przekazywania historycznej wiedzy na trudne i newralgiczne tematy polsko-żydowskie będzie atrakcyjniejsza i łatwiejsza do przyswojenia dla młodych.

Ikona rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia. Fot. Mateusz Środoń

10/09/2023

Homilia kard. Marcello Semeraro podczas beatyfikacji rodziny Ulmów

" ...Niech wstawiennictwo nowych Błogosławionych i ich świadectwo ewangelicznej miłości zachęcą wszystkich ludzi dobrej woli, aby stali się tymi, którzy «wprowadzają pokój» (Mt 5, 9), otwierając drzwi i angażując się na rzecz bliźniego, przybywającego ze swoim cierpieniem fizycznym i moralnym, podejmując trud pomocy w jego oddaleniu od własnego domu i bliskich..."

Dzieci Ulmów. Fot. ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów / www.ulmowie.pl

10/09/2023

Wyrwać Ulmów z pułapki polityki pamięci

Narracja, w której Ulmowie mają być „antidotum na Jedwabne”, zmierza do wykazania, że bohaterstwo było wśród Polaków normą. Podejście takie w istocie odbiera bohaterom bohaterstwo, usiłując przedstawiać ich postawę jako powszechną.

Ikona rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia. Fot. Mateusz Środoń

08/09/2023

Mateusz Środoń: Dobrze, że byli Ulmowie

Patrząc na nich, modlę się, żebyśmy sami w godzinie próby potrafili zdać egzamin – mówi autor ikony przedstawiającej rodzinę Ulmów wraz z żydowskimi rodzinami Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów, które ukrywali w swoim domu.

Mateusz Środoń - Ulmowie

08/09/2023

O Ulmach nigdy dosyć

Zatem nigdy dosyć powtarzania, że Ulmom chodziło nie o polską rację stanu, lecz o uratowanie żydowskich sąsiadów. Złu rasistowskiej hitlerowskiej ideologii przeciwstawili bezbronną bezinteresowność chrześcijańskiej postawy wobec drugiego człowieka. Byli bohaterami, a to – niejako ex definitione – znaczy, że byli w mniejszości.

Miesięcznik "Memoria" Nr 71 (08/2023)

31/08/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 71 (08/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.