13/10/2024
DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie
W niedzielę 13.10 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Buchnerem autorem książki „DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie”
13/10/2024
W niedzielę 13.10 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Buchnerem autorem książki „DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie”
09/10/2024
13 November 2024, 7 pm, Foyle Suite, British Library, Euston Road
Solomon Dubno, best known as contributor to Moses Mendelssohn’s German translation of and commentary on the Hebrew Pentateuch, represents the Jewish Enlightenment in an east European key: Born in today’s Belarus, Dubno excelled as a grammarian and author and advocated Hebrew literacy and a rejuvenation of Hebrew belleslettres for the educated Jewish reading public. In contrast to Mendelssohn, the rapprochement between Jews and non-Jews was of less relevance.
02/10/2024
Wśród finalistów są członkowie Rady Ewa Teleżyńska i Paweł Sawicki. Wykonują ogromną pracę na rzecz Pamięć Treblinki - Memory of Treblinka i stworzyli doskonałą aplikację.
01/10/2024
"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.
29/09/2024
Podczas głównej egzekucji Niemcy, wraz Ukraińcami z Ukraińskiej Policji Pomocniczej, zamordowali 33,771 Żydów. W późniejszych dniach i tygodniach zostało zamordowanych, w sumie, 100,000-150,000 osób: Żydów, sowieckich jeńców wojennych oraz Romów.
17/09/2024
Program uroczystości obejmuje przemówienia organizatorów, Apel Pamięci (odczytanie nazwisk ustrońskich ofiar Holocaustu), wspólne modlitwy duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Chrześcijańskiej Wspólnoty Życie i Misja oraz przedstawicieli Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
08/09/2024
Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku i przez stulecia przyczyniali się do rozwoju regionu. Przed wybuchem II wojny światowej w Baligrodzie żyło około 1000 Żydów. Niemal wszyscy zostali wymordowani w latach Zagłady. Ich pamięć jest błogosławieństwem" - czytamy na monumencie, który powstał z kamienia mającego kilka tysięcy lat, a wydobytego z okolic Jasionki pod Rzeszowem i został odsłonięty we wtorek 3 września.
06/09/2024
Ojciec Augustyn przedstawia Musiała w sposób wielokrotnie żartobliwy, przybliżając anegdoty dotyczące nieszablonowego zachowania Musiała w różnych okolicznościach. W serii podcastów o Ojcu Musiale będziemy poruszać kwestie związane z jego: * -dzieciństwem i młodością; * -formacją duchową i światopoglądową; * -studiach; * -wyjazdach międzynarodowych; * -podejściem do spraw ważnych.
05/09/2024
Stowarzyszenie Rajsze zostało powołane w 2022 roku. Jego celem jest upamiętnienie dawnych mieszkańców Rzeszowa pochodzenia żydowskiego. Stowarzyszenie organizuje szereg akcji i spotkań, prowadzi także badania historyczne, które mają zwrócić uwagę m.in. na konkretne osoby, szczególne miejsca, kulturę, sztukę, przedsiębiorczość i religię zamieszkujących Rzeszów Żydów. To mi.n. marsze pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta, porządkowanie cmentarzy żydowskich, organizowanie spacerów historycznych, spotkań z badaczami przeszłości, a także związanych z żydowską tradycją kulinarną.
05/09/2024
27 sierpnia, na Rynku Górnym w Wieliczce, odbyły się uroczystości upamiętniające mord wielickich Żydów.
Uroczystość poprowadził Rówiński Lucjan - Zastepca Burmistrza ds. Społecznych.
Po części oficjalnej i złożeniu kwiatów przy pamiątkowej tablicy, uczestnicy uroczystości udali się wspólnie na wielicki kirkut, w celu zapalenia zniczy, przy obelisku upamiętniającym mord na ludności żydowskiej.