Kronika Wydarzeń Bieżących

The Memory of Meanings. The Images of Jewish-Catholic Relations in Interwar Lublin in Oral Histories

Na stronie od 2023-06-28

01/06/2023 r.

The Memory of Meanings. The Images of Jewish-Catholic Relations in Interwar Lublin in Oral Histories

Magdalena Dziaczkowska, /member of the Polish Council of Christians and Jews/
DOCTORAL DISSERTATION.
This work explores narratives of Jewish-Catholic relations in interwar Lublin, as recalled by its Jewish and Catholic inhabitants by the end of their lives. Thus, it concerns both memory and intergroup relations and seeks to understand the attitudes towards the religious Other. The main body of sources for this qualitative study is a collection of oral histories from the Grodzka Gate – NN Theatre Centre in Lublin, which were analyzed thematically focusing on the memory of everyday interactions between Jews and Catholics.

Na stronie od 2023-06-28

02/06/2023 r.

Memory and Otherness. Jewish-Christian Relations in the Age of Reconciliation

Lund University symposium
Inspired by Levinasian’s ethic of responsibility in encounters with the Other, the main idea of the symposium is to bring together scholars from the field of theology, religious studies, memory studies and Jewish studies to discuss various aspects of memory in relation to Otherness.

Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2023-06-28

27/06/2023 r.

Idolatry - A Contemporary Jewish Conversation

Elijah Releases New Book
Following earlier work, that examined the status of other religions as idolatry, the present volume explores if and what continuing relevance the category of idolatry, Avoda Zarah, holds. If other religions are cleared of the charge of Avoda Zara, does the term idolatry still hold any meaning for us today?

Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim - webinarium

Na stronie od 2023-06-27

28/06/2023 r.

„Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim”

Webinarium „Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim” z udziałem prof. Dariusza Libionki, głównego historyka ds. badań nad Zagładą Żydów w Państwowym Muzeum na Majdanku. Spotkanie odbędzie się w środę 28 czerwca o godz. 18:00 na platformie Zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/93567690061.

prof. Marcin Wodziński

Na stronie od 2023-06-26

25/06/2023 r.

Spojrzenie na żydowskich sąsiadów. Studia „dla ludzi z pasją”

Adam Szostkiewicz, POLITYKA: O Katedrze Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, która obchodzi 30-lecie, opowiada jej szef prof. Marcin Wodziński.
Zainteresowanie kulturami mniejszościowymi. W Świdnicy, z jej czeskimi, austriackimi, pruskimi i żydowskimi zabytkami, było to dość oczywiste. Od lat 70., a szczególnie w latach 80., zainteresowanie kulturami mniejszości było często rodzajem opozycji wobec kultury dominującej, próbą innego i szerszego rozumienia polskości. Dlatego ciekawiły nas kultury żydowska, niemiecka, romska, ukraińska, białoruska. I kultury regionalne, jak śląska czy kaszubska. Wciąż byli też ludzie, którzy pamiętali kulturę zamordowaną z czasów, gdy jeszcze żyła. Tacy jak mój mistrz językoznawca i mediewista prof. Jerzy Woronczak.

Spalić pikło - bunty w obozach zagłady

Na stronie od 2023-06-26

26/06/2023 r.

Spalić piekło

Bunt, opór, próby ucieczek pokazują, że wśród więźniów Auschwitz-Birkenau wciąż tliły się nadzieja i wiara w przetrwanie. To właśnie tej ludzkiej sile i nadzwyczajnej determinacji starają się oddać głos autorzy podcastu "Spalić piekło". Masowe obozy zagłady, krwawe fabryki śmierci, stały się symbolami barbarzyństwa, upodlenia i zezwierzęcenia, ale otaczające je ciężkie mury były też świadkami niezwykłej odwagi. Bo choć każdy przejaw buntu wśród więźniów był brutalnie tłumiony, nie brakowało aktów heroizmu i ducha walki o godność. O nich jest ta opowieść.

Rodzina Ulmów - swiadectwo i testament

Na stronie od 2023-06-25

28/06/2023 r.

Konferencja „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Nocą 24 marca 1944 r. do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
Konferencja odbędzie się 28 czerwca (środa) o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19)
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na adres rlaczny@ekai.pl.

Kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince

Na stronie od 2023-06-25

24/06/2023 r.

Kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince

Treblinka, w ostatnią sobotę...
Dziś kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince. Dziś byli z nami przybysze z Warszawy, Ostrówka, Płocka, Wołomina, Oświęcimia, Chotomowa. Znów odczytaliśmy apel Haliny Birenbaum. Imiona zamordowanych. Psalmy, El male rachamim i Modlitwa nad grobami przyjaciół. Niesamowite spotkanie z przybyła z daleka rodziną z małymi dziećmi. Przyjedziemy tu znów niebawem. Ale przedtem jeszcze modlitwa na Stacji Radegast, wyprawa do Jedwabnego i Marsz Pamięci w Warszawie.

77. rocznica pogromu kieleckiego

Na stronie od 2023-06-25

04/07/2023 r.

77. rocznica pogromu kieleckiego

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 na cmentarzu żydowskim w Kielcach. Przy grobie ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku odbędzie się międzyreligijna modlitwa w intencji zamordowanych, oraz o pokój w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.
O godz. 17.00 wyruszy Marsz Pamięci spod pomnika Menora przy alei IX Wieków Kielc, który zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9 – miejscu zbrodni.
4 lipca 1946 roku wzburzony tłum, podżegany insynuacjami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów - front

Na stronie od 2023-06-22

22/06/2023 r.

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych. Wojna splotła ich losy tak, że – jak pisze Autorka- stali się syjamskimi braćmi, zrośniętymi nie ciałem tylko groźbą śmierci. Wydawałoby się – na zawsze. Ale czy tak było? Czy wybawiony stawał się wybawcą, kiedy po wojnie ich losy się odwróciły?

"Więź" - Logo

Na stronie od 2023-06-22

22/06/2023 r.

Osoba, podmiotowość, solidarność

Podejście personalistyczne jest odpowiedzią na depersonalizujące tendencje w życiu społecznym, prowadzące do braku podmiotowości jednostek i zaniku solidarności międzyludzkiej.

Conference of European Churches logo

Na stronie od 2023-06-20

20/06/2023 r.

Zgromadzenie Ogólne Konferencji Kościołów Europejskich w Tallinie: "Z Bożym błogosławieństwem – kształtując przyszłość”

14 do 20 czerwca 2023
- Cztery główne wystąpienia: białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej, niemieckiego socjologa prof. Hartmuta Rosy, byłego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa (Kościół Anglikański) oraz patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I (Kościół Prawosławny).
- dwie dyskusje panelowe związane z tematem wojny w Ukrainie.