Kronika Wydarzeń Bieżących

Fot.: źródło Muzeum Krakowa

Na stronie od 2023-05-12

22/05/2023 r.

Witold Cęckiewicz. Postscriptum

22 maja w poniedziałek, o godz. 18:00, zapraszamy na rozmowę o dorobku profesora Witolda Cęckiewicza, z dr. Wojciechem Szymańskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Profesor Witold Cęckiewicz, zmarły w lutym tego roku, zaprojektował Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie byłego KL Plaszow i był jednym z najwybitniejszych polskich architektów po II wojnie światowej.

Czyżew. Zdjęcie z archiwum rodzinnego przekazał Israel Cukier – projekt Polskie Korzenie w Izraelu / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Na stronie od 2023-05-10

10/05/2023 r.

TVP 3: SZLAKIEM LUBELSKICH SZTETLI

- SZLAKIEM LUBELSKICH SZTETLI: 10 MAJA 2023 i kalendarium od 2022 roku
- POLACY NA RATUNEK ŻYDOM: 6 MAJA 2023 i kalendarium od 2018 roku

Tel-awiv

Na stronie od 2023-05-05

09/05/2023 r.

„MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM, A MOŻE POZA?” – DYSKUSJA NA 75. ROCZNICĘ POWSTANIA PAŃSTWA IZRAEL

Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tych zmianach, próbując sportretować państwo żydowskie, współczesnych Izraelczyków, ich podejście do demokracji i narodowości, a także ewolucję syjonizmu od abstrakcyjnego marzenia, po ideę, na której oparte jest nowoczesne państwo. Jakim wyzwaniom udało się sprostać, a jakie jeszcze stoją przez Izraelem? O tym opowiedzą dr hab. Joanna Dyduch, Konstanty Gebert i dr Artur Skorek.

Tora

Na stronie od 2023-05-04

04/05/2023 r.

What Is the Septuagint?

It once happened that five elders wrote the Torah for King Ptolemy in Greek, and that day was as ominous for Israel as the day on which the Golden Calf was made, since the Torah could not be accurately translated.(1)

The 19th Research Student Conference of the The Mandel Institute of Jewish Studies

Na stronie od 2023-05-02

02/05/2023 r.

The 19th Research Student Conference of the The Mandel Institute of Jewish Studies

The conference displayed original research in many fields of Jewish Studies, and invited for the second time participants from different universities. The two-day conference included a large number of lectures in diverse fields: Bible and the Ancient East, Rabbinic Literature, Talmud, Jewish Philosophy, The History of the Jewish People, Literature and Folklore, Zohar and Kabbalah, Arts and Languages.

rabin Harold S. Kushner

Na stronie od 2023-05-02

01/05/2023 r.

Zmarł rabin Harold Kushner – czołowy współczesny autorytet duchowy i moralny

W wieku 88 lat zmarł 27 kwietna w mieście Canton w stanie Massachusetts światowej sławy rabin Harold Kushner – autor książek i wykładów dotyczących zwłaszcza problemu ludzkiego cierpienia.
„o wiele prościej jest potraktować Boga poważnie, jako źródło wartości moralnych i dlatego nie sądzić, że jest On odpowiedzialny za wszystkie niesprawiedliwe rzeczy, które dzieją się na świecie… Nie wiem, dlaczego niektórzy ludzie zapadają na jakąś śmiertelną chorobę, a inni nie. Myślę, że wchodzą tu w grę jakieś prawa przyrody, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Nie mogę jednak uwierzyć w to, że Bóg «zsyła» na kogoś chorobę”

Jewish-Christian Relations

Na stronie od 2023-05-01

01/05/2023 r.

JCRelations.net: May edition online

Highlights: - English - Pavol Bargár: The Religious (Jewish) Other in Christianity: Some Theological Considerations. Article
- English - John E. Phelan: The Cruelty of Supersessionism: The Case of Dietrich Bonhoeffer. Article
- German - Pavol Bargár: Der religiöse (jüdische) Andere im Christentum: Einige theologische Überlegungen. Artikel
- German - Wilhelm Schwendemann: Elie Wiesel "Die Nacht" in neuer Übersetzung.. Rezension
- French - Conférence des évêques catholiques australiens (ACBC): Marcher ensemble: Catholiques et Juifs en contexte australien. Déclarations
- Spanish - CCJR: Un examen de conciencia nacional: Un llamamiento a las Iglesias de los Estados Unidos para enfrentar la crisis del antisemitismo.. Declaraciones
- Russian - - Галина Зеленина: О ноцрим. Статьи

Miesięcznik "Memoria" Nr 67 (04/2023)

Na stronie od 2023-04-30

30/04/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 67 (04/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Barbara Engelking

Na stronie od 2023-04-28

26/04/2023 r.

Oświadczenie dyrekcji Muzeum POLIN i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Pani profesor opowiedziała również o zawodzie i rozczarowaniu. O uczuciach Żydów, które są faktem – pojawiają się w niemal każdej relacji tych, którzy przetrwali Zagładę, jak i tych, którzy zdołali spisać swoje losy, ale nie doczekali ocalenia. Odczucia te znajdziemy w licznych pamiętnikach, relacjach świadków, a nawet poezji. Były zjawiskiem powszechnym. Profesor Engelking jako jeden z nielicznych polskich autorytetów stara się spojrzeć na Zagładę oczami żydowskich ofiar. Jakże potrzebne były jej słowa w dniu 80. rocznicy powstania w getcie.