Kronika Wydarzeń Bieżących

Opowiedz się po stronie pokoju

Na stronie od 2023-10-26

27/10/2023 r.

Kraków: dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje

W obliczu tragicznych wiadomości z ostatnich tygodni, w poczuciu bezradności wobec przemocy, chcemy – jako wierzący – prosić Jedynego Boga o dar pokoju: na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje.
W Krakowie zapraszamy na ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które rozpocznie się o godz. 16.45 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty przy ul. Augustiańskiej 7. W intencji pokoju zostanie również odprawione tego dnia nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.

Yossi Klein Halevi

Na stronie od 2023-10-25

25/10/2023 r.

Yossi Klein Halevi: Why is Israel being blamed for the Hamas massacre?

History imposes on Jews the responsibility to confront the moral consequences of power. But October 7 wasn’t a response to the abuses of Jewish power; it was a reminder of the necessity of Jewish power. In a world in which genocidal enemies persist, powerlessness for the Jewish people is a sin.

A webinar with Dov Weissglas

Na stronie od 2023-10-24

25/10/2023 r.

Israel at War: What Comes Next

A webinar with Dov Weissglas, Chair of the Executive Committee at University of Haifa and former Director-General of the Prime Minister’s Office under Ariel Sharon

Na stronie od 2023-10-24

27/10/2023 r.

Opowiedz się po stronie pokoju

"Postanowiłem ogłosić piątek 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty. Zapraszam do włączenia się weń – w sposób, jaki uznają za stosowny – siostry i braci różnych wyznań chrześcijańskich, osoby należące do różnych religii i tych, którym leży na sercu sprawa pokoju w świecie” – powiedział papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.
W odpowiedzi na apel papieża Polska Rada Chrześcijan i Żydów – wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów – zapraszają na międzyreligijne spotkanie modlitewne.

W tej chwili sytuacja wydaje się bez rozwiązania.

Na stronie od 2023-10-24

24/10/2023 r.

Kulura Liberalna: Do jakiego odwetu ma prawo Izrael?

Yascha Mounk, Konstanty Gebert, Jarosław Kociszewski. W tej chwili sytuacja wydaje się bez rozwiązania. Izraelska młodzież, która ginęła podczas koncertu niedaleko granicy ze Strefą Gazy, jest ofiarą napaści Hamasu, a palestyńskie dzieci są ofiarami bombardowań Izraela. Państwo izraelskie ma prawo odpowiedzieć na barbarzyńską przemoc, aby osłabić terrorystów, ale palestyńskie nastolatki mają takie samo prawo do życia, jak te, które zginęły podczas koncertu w Izraelu. Jednocześnie konflikt jest tak gwałtowny, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie, że Żydzi porównują działania Hamasu i tych, którzy stają w obronie Palestyńczyków, do Holokaustu, a Hamas zapowiada akcje odwetowe na żydowskie instytucje czy organizacje w Europie.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Kobiety w Torze“

Na stronie od 2023-10-24

24/10/2023 r.

„Miłość czy przemoc. Ojcowie i córki w Torze”

Tym razem będziemy mówić o królu Dawidzie i jego córce Tamar. Chociaż był jej ojcem, nie stanął w jej obronie, nie udzielił jej nawet duchowego wsparcia po straszliwej traumie, jaką przeżyła. Jego postawę możemy porównać do całkowitego milczenia Jakuba, ojca Diny.

Alex Danzig with one of his granddaughters, Aviv, at the time aged two

Na stronie od 2023-10-22

19/10/2023 r.

Alex Danzig: Fears grow for much-loved historian kidnapped by Hamas

The killing of at least 1,400 people in Israel by Palestinian Hamas militants from Gaza and the taking of more than 100 hostages have reverberated around the world, notably in central and eastern Europe, with its strong Jewish connections and memories of the Holocaust.

Sztetl Mszana Dolna - wydarzenie, baner

Na stronie od 2023-10-20

20/10/2023 r.

Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej

Spotkamy się w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, by podsumować projekt edukacyjny o cmentarzu żydowskim. Czeka nas wernisaż wystawy fotograficznej - pokłosia warsztatów z Agnieszką Traczewską, jej opowieść o świecie żydowskiej ortodoksji, promocja 2. edycji monografii o cmentarzu żydowskim, poprawionej i poszerzonej o dodatkowe rozdziały - uczestnicy dostaną bezpłatne egzemplarze oraz folder wystawy, zapraszamy!

Le pape François lors d'une audience avec Ronald Lauder, président du Congrès juif mondial, au Vatican, le 19 octobre 2023. (Crédit : Handout/Vatican Media/AFP)

Na stronie od 2023-10-19

19/10/2023 r.

Otages du Hamas : le Congrès juif mondial demande au pape d’agir

Le président du Congrès juif mondial (CJM) a appelé jeudi le pape François à agir pour aider à libérer les otages aux mains du Hamas dans la bande de Gaza, a annoncé l’organisation.
Au cours d’une audience au Vatican, Ronald Lauder a exhorté le pape à recourir à « son autorité morale pour demander le retour en toute sécurité des otages », a déclaré le CJM dans un communiqué.

Stoimy za Izraelem - baner

Na stronie od 2023-10-19

22/10/2023 r.

Solidarni z Izraelem. Wiec. Fundacja Pojednanie zaprasza

Jest to jednak taki moment w historii kiedy nasze wsparcie dla Izraela nie może pozostać w sferze prywatności. Niech nasz głos sprawiedliwości wybrzmi w sferze publicznej! Okażmy naszą solidarność z Izraelem w tych bardzo trudnych dla nich dniach.
Zapraszamy Was do Warszawy w dniu 22 października 2023. Pokojowy Wiec Solidarności z Izraelem odbędzie się o godz. 12.00 przed ambasadą Izraela w Polsce. Zbieramy się od godz. 11.30