Kronika Wydarzeń Bieżących

Zdjęcie: Mordechaj Tenenbaum, 1934 r. Zbiory Ghetto Fighters House

Na stronie od 2022-02-13

15/02/2022 r.

Podziemne Archiwum Getta Białostockiego oczami jego założyciela

15 lutego, godz. 11:00. Żydowski Instytut Historyczny.
Podziemne Archiwum Getta Białostockiego oczami jego założyciela Mordechaja Tenenbauma, młodego Żyda z Warszawy, syjonisty z organizacji Dror He-chaluc, którego dzienniki stały się częścią omawianego zbioru.
Seminarium naukowe online, podczas którego dr Weronika Romanik opowie o podziemnym archiwum getta w Białymstoku.

ALIVE AND DESTROYED: A MEDITATION ON THE HOLOCAUST IN TIME

Na stronie od 2022-02-12

23/02/2022 r.

"ALIVE AND DESTROYED: A MEDITATION ON THE HOLOCAUST IN TIME"

„Alive and Destroyed” to rozważania nad długotrwałymi następstwami największej zbrodni XX wieku, oparte o współczesny stan badań naukowych oraz skupione na rozproszonych i odległych miejscach w rozległej geografii Holokaustu.
Spotkanie z Jasonem Francisco, autorem książki. Jest artystą i eseistą dokumentującym pamięć i nowe kierunki sztuki jako świadectwa.

Kard. Jean Claude Hollerich. Fot. cathol.lu

Na stronie od 2022-02-12

12/02/2022 r.

Cmentarze na granicach

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej przypomina, że „nie można przeżywać chrześcijaństwa bez miłości bliźniego, a to oznacza, że wszystkich ludzi należy traktować tak, jak wymaga tego ich godność”.

Żydzi we Wrocławiu w XX wieku

Na stronie od 2022-02-11

10/02/2022 r.

Żydzi we Wrocławiu w XX wieku

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu serdecznie zaprasza do udziału w drugim z serii wykładów o wrocławskich Żydach, który będzie poświęcony burzliwym losom wrocławskich Żydów w XX wieku.

Projekt  Wszystkie odcienie historii - witryna

Na stronie od 2022-02-10

13/02/2022 r.

Wszystkie odcienie historii: edycja online

Od listopada do marca, w każdą drugą niedzielę miesiąca cykl webinarów, prowadzonych przez przewodniczki i przewodników Muzeum POLIN.

Plac Żydowski (obecnie plac Bohaterów Getta), grafika pochodzi ze zbiorów portalu Poloniae Amici – polska-org.pl

Na stronie od 2022-02-10

10/02/2022 r.

Żydowski Wrocław

Żydowski Wrocław to projekt, który ma upamiętnić i podkreślić dorobek żydowskich mieszkańców miasta i ich wpływ na jego rozwój. W codziennym pośpiechu być może nie dostrzegamy, jak wiele miejsc czy instytucji zrodziło się właśnie z ich inicjatywy. Historia nie była jednak dla nich łaskawa. Jej znaczna część została celowo wymazana, a to, co nie zostało wymazane, podległo rozmyciu lub zapomnieniu.

Papież - Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Na stronie od 2022-02-06

04/02/2022 r.

"Albo będziemy braćmi, albo runie wszystko" - powiedział papież

W trzecią rocznicę podpisania dokumentu w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podczas historycznej wizyty papieża podkreślił on w orędziu opublikowanym przez Watykan: "W tych latach szliśmy razem jako bracia w świadomości, że szanując nasze kultury i tradycje jesteśmy powołani do budowania braterstwa jako bariery przeciwko nienawiści, przemocy i niesprawiedliwości".

ŚCIANA W GALERII „POWOJNIE” NA WYSTAWIE STAŁEJ MUZEUM POLIN, ZŁOŻONA Z CERAMICZNYCH PŁYTEK, NAŚLADUJĄCYCH KARTY ZGŁOSZENIOWE ZAGINIONYCH. FOT. M. STAROWIEYSKA, D. GOLIK/MUZEUM HISTORII ŻYDÓW

Na stronie od 2022-02-05

11/02/2022 r.

POLIN - Jak mówić o trudnej historii?

Zagłada i relacje polsko żydowskie w codziennej pracy przewodnickiej.
Warsztaty online, podczas których będziemy zastanawiać się nad tym, jak rozmawiać z turystami o budzących kontrowersje i emocje wydarzeniach historycznych. W oparciu o przykłady zaczerpnięte z przewodnickiej praktyki, przyjrzymy się trudnym sytuacjom, spotykającym nas w trakcie pracy z grupami, a wynikającym z braku zrozumienia naszych gości/ klientów dla różnic kulturowych bądź ich niechęci do ludzi traktowanych jako "obcy".

pomoc na granicy

Na stronie od 2022-02-04

17/02/2022 r.

Żydowskie ABC: Kochać bliźniego. Każdego?

Do rozmowy zaproszono polskich liderów-duchownych judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, sygnatariuszy listu do Prezydenta RP w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Wyjaśnią, dlaczego ten apel jest dla nich ważny, i co zrobić żeby zmienić postrzeganie "Obcego" w Polsce. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć - spotkanie

Na stronie od 2022-02-04

10/02/2022 r.

Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć - spotkanie

Kim są Żydzi bałkańscy? Kim są Sefardyjczycy? Czym jest język ladino? Jak wygląda dyskusja o odpowiedzialności za Zagładę Żydów na Bałkanach? Jak dziś traktowane jest dziedzictwo żydowskie w regionie?
Spotkanie online w ramach cyklu Czwartki na Tłomackiem. Prof. Jolanta Sujecka, dr Katarzyna Taczyńska i dr Agnieszka August-Zarębska porozmawiają o kulturze, języku i losach Żydów na Bałkanach. Początek wydarzenia 10 lutego o 18:00.

Gaon Wileński i jego Wilno – między faktami a legendami - wykład online

Na stronie od 2022-02-04

09/02/2022 r.

Gaon Wileński i jego Wilno – między faktami a legendami - wykład online

Wykład prof. dr Jurgity Šiaučiūnaitė-Verbickienė z wydziału historii Uniwersytetu Wileńskiego, która przedstawi legendy dotyczące Gaona z Wilna i społeczność Żydów litewskich, wśród której żył. Początek wydarzenia online 9 lutego o 18:00.
Wykład poruszy kwestie wcześniej w historiografii niewyjaśniane: kim byli sąsiedzi Gaona Wileńskiego? Gdzie i w jakim środowisku żył? Czy najbardziej znane legendy o Gaonie dokładnie oddają rzeczywistość, w której żył?