Kronika Wydarzeń Bieżących

Chanukija

Na stronie od 2021-11-30

28/11/2021 r.

Wesołej Chanuki!

Abyśmy zawsze dodawali sobie światła w życiu,
cieszyli się Chanuką i oczekiwali cudów!
Jeżeli jest jakaś wartość, nigdy nie rezygnowali walcząc o nią!

Miesięcznik Memoria-50

Na stronie od 2021-11-30

30/11/2021 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 50

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Dyskusja organizowana w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”. Baner projektu.

Na stronie od 2021-11-29

29/11/2021 r.

Dyskusja: Pomiędzy nami. Strachy polskie – obraz w mediach i kulturze

Lęk przed nieznanym, lęk przed zburzeniem mitów, na których budujemy swoją tożsamość, lęk przed konfrontacją z niewygodną, trudną prawdą, lęk przed ujawnieniem wstydliwych faktów z przeszłości, lęk przed krytyką uderzającą w budowany z wysiłkiem pozytywny wizerunek… Lęki te funkcjonują zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Wpływają one na nasze reakcje, relacje z innymi, na naszą opowieść o sobie. Jakie są zatem polskie lęki związane z mniejszościami i przemianami we współczesnym świecie

Papież Franciszek podczas Kongresu Eucharystycznego 12 września 2021 r. w Budapeszcie. Fot. Magyar Kurír / katolikus.hu

Na stronie od 2021-11-29

28/11/2021 r.

Franciszek do migrantów: Jestem blisko was

Niech zrozumienie i dialog w końcu wezmą górę nad instrumentalizacją i ukierunkują wysiłki władz na rozwiązania, które uszanują człowieczeństwo migrantów – apelował wczoraj papież Franciszek.

Chanukija

Na stronie od 2021-11-29

28/11/2021 r.

Happy Chanukka and Joyful Advent

The ICCJ wishes its Jewish and Christian members and friends "Chanukka Sameach" and "Joyful Advent". As a contribution to this year's Chanukkah and Christmas celebrations all around the world the ICCJ Vice-Presidents Shmuel Szteinhendler (Chile) and Michael Trainor (Australia) offer video messages.
On behalf of the Executive Board, ICCJ's General Secretary, and the staff at the Martin-Buber-House in Heppenheim we wish a blessed and joyous time - Chanukka Sameach and Merry Christmas!

Chanukija

Na stronie od 2021-11-29

09/12/2020 r.

Chanuka może pomóc chrześcijanom pogłębić refleksję i nieść światło

Dialog, rozmowa z żydowskimi przyjaciółmi w czasie gdy oni obchodzą Chanukę, a my przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, może stanowić dobrą okazję do pogłębienia naszej refleksji, do bycia uczniami i naśladowcami Jezusa, tak by nasze postępowanie przynosiło światło w naszych domach i społeczeństwie – mówi w rozmowie z KAI s. Katarzyna Kowalska NDS, teolożka i religioznawczyni od lat zaangażowana w dialog chrześcijańsko-żydowski.

Ks. Waldemar Chrostowski

Na stronie od 2021-11-29

29/11/2021 r.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: „Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej”

„Coraz częściej normą katolickiej wiary oraz teologii i moralności nie jest Biblia i długa tradycja Kościoła, zapoczątkowana przez autorów Nowego Testamentu, Ojców Kościoła, pisarzy i teologów, lecz psychologia, socjologia, „wsłuchiwanie się”, „rozeznawanie”, analiza słupków popularności" – mówi znany polski biblista a obecnie tłumacz nowego biblijnego przekładu z hebrajskiego „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi” ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Rabin Michael Schudrich

Na stronie od 2021-11-28

28/11/2021 r.

Rabin Michael Schudrich: Chanuka to święto cudów i wolności religijnej

„W święto Chanuka uświadamiamy sobie, że nigdy nie powinno się rezygnować. Jeżeli jest jakaś wartość, trzeba o nią walczyć” – mówi w rozmowie z KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Wyjaśnia genezę święta i opowiada o zwyczajach towarzyszących jego celebrowaniu. W tym roku święto Chanuka przypada 28 listopada.

Zapalenie świecy chanukowej, 28.11.2021

Na stronie od 2021-11-28

22/06/2024 r.

Chanukowe światło daje siłę

Uroczystość zorganizowano 28 listopada pod Muzeum Polin. Rabin Michael Schudrich zapalił pierwszą świecę, opowiadając dzieciom o święcie Chanuki. Na scenie wystąpił chór Szkoły Lauder-Morasha.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2021-11-28

28/11/2021 r.

Adwent i Post Filipowy

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz u większości chrześcijan zaczyna się Adwent, a w Kościołach wschodnich, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu - Post Filipowy.
Podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

Wacław Oszajca SJ. Fot. Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Na stronie od 2021-11-25

25/11/2021 r.

Niemy głos mizara w Bohonikach

Księża z kościoła św. Brygidy w Gdańsku zorganizowali mszę „w intencji obrońców naszych granic”, i obawiam się, że nie są wyjątkiem. Naprawdę powinniśmy odpychać od siebie migrantów? A co z sumieniem?

JCC Warszawa

Na stronie od 2021-11-25

25/11/2021 r.

Żydowskie ABC: Fenomen JCC, na świecie i w Polsce

Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Center – JCC) to instytucja, która narodziła się w USA w połowie XIX wieku. Dzisiaj to sieć setek ośrodków rozsianych po całym świecie angażujących i integrujących szeroko rozumianą społeczność żydowską oraz jej nieżydowskie rodziny i przyjaciół.