Kronika Wydarzeń Bieżących

Żbigniew Nosowski

Na stronie od 2022-11-24

24/11/2022 r.

Dziś Zbigniew Nosowski odbiera Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera

Bez upartej wiary Zbyszka, bez jego troski o rzetelność myślenia i pluralizm, bylibyśmy świadkami wewnątrzkościelnej „wojny wszystkich ze wszystkimi”. A tak, dzięki Bogu, nie jesteśmy – pisze Wojciech Bonowicz we wstępie do zbioru publicystyki Zbigniewa Nosowskiego „Szukanie nadziei”, wydanego z okazji 20-lecia kierowania przez niego „Więzią”.

Antysemityzm

Na stronie od 2022-11-23

19/05/2020 r.

Korzenie Holokaustu: wykłady dr. Macieja Kozłowskiego

Dr Maciej Kozłowski opowiada:
- o dwóch ideach, które naziści wykorzystali jako uzasadnienie Zagłady. Pierwsza z nich to antysemityzm, a druga eugenika;
- jak ukształtowała się dyktatura Hitlera w Niemczech;
- jak kształtowała się antyżydowska polityka NSDAP w latach 1933-1939;
- gdyby nie wojna wywołana przez Hitlera, masowa eksterminacja Żydów nie byłaby możliwa;
- kiedy zaczęła się Zagłada;
- o przebiegu ostatniej fazy Zagłady, w trakcie której Niemcy w zorganizowany sposób wymordowali większość europejskich Żydów.

Niedziela Wieczności

Na stronie od 2022-11-20

20/11/2022 r.

U protestantów Niedziela Wieczności

W ostatnią niedzielę roku kościelnego, Kościoły ewangelickie różnych tradycji w Polsce i na świecie obchodzą Niedzielę Wieczności.

First Things logo

Na stronie od 2022-11-17

17/11/2022 r.

THE G20 GETS RELIGION

This month in Bali, Indonesia, the G20 Summit held its first annual Religion Forum, the “R20.” On November 2 and 3, over four hundred Hindu, Buddhist, Shinto, Jewish, Christian, and Muslim leaders and scholars gathered to discuss how religion can function as a source of global solutions, rather than problems, in the twenty-first century. The G20's decision to acknowledge the role of religion in geopolitical deliberations was refreshing, as international policy discussions tend to focus on how the world's religions cause division rather than on how they can contribute to healthy societies.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Na stronie od 2022-11-17

16/11/2022 r.

Inny - nie znaczy gorszy! Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Społeczność Szkoły Podstawowej w Daleszynie obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji odbył się krótki apel, następnie uczniowie przeszli przez wieś, niosąc transparenty z hasłami, wyjaśniającymi czym jest tolerancja i jak zachowuje się człowiek tolerancyjny.

The Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2022-11-16

13/09/2024 r.

Praying Together in Jerusalem: Holy Time

Praying Together in Jerusalem is taking place this Thursday November 17 at 5:00 pm Jerusalem time and you are hereby invited to join us.

  • We will be meeting in-person at St George's College, location link and also online via Zoom.
  • We will learn from scholars about the Hindu and Sikh Holy Days.
  • Local leaders will then lead us in prayers for peace from Judaism, Christianity, and Islam.
  • Uchodźcy u wybrzeży Włoch. Fot. Irish Defence Forces

    Na stronie od 2022-11-16

    16/11/2022 r.

    Nie potrzebujemy murów, nacjonalizmów i egoizmów

    Po wybuchu wojny w Ukrainie kraje Europy przyjęły u siebie 6,5 mln Ukraińców. Tak samo należałoby postąpić wobec wszystkich imigrantów, którzy zwracają się o ochronę międzynarodową – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Giancarlo Perego, przewodniczący komisji episkopatu Włoch ds. imigrantów. "Więź".

    Forum Dialogu. Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką. Plakat.

    Na stronie od 2022-11-15

    15/11/2022 r.

    Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką

    Spotkanie, rozmawa o tym, jak przedstawianie judaizmu wygląda na lekcjach katechezy w polskich szkołach i jaki obraz Żydów kształtują podręczniki.
    Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

    Ks. Manfred Deselaers

    Na stronie od 2022-11-15

    15/11/2022 r.

    Auschwitz – Was war das? Wofür steht es symbolisch? Wo war Gott?

    Dr. Manfred Deselaers versucht in sieben Gesprächen mit Robert Rauhut u.a. auf folgende Fragen zu antworten: Wo war Gott in Auschwitz? Und wo war der Mensch an diesem Ort des Schreckens? Aus welcher Perspektive schauen Polen, Deutsche und Juden auf Auschwitz? Und was zeichnet einen authentischen Dialog in Wahrheit und Liebe heute aus? Wie ist Vergebung möglich? Die Heiligen Maximilian Kolbe und Edith Stein dienen dabei als Wegweiser für uns.
    7 Folgen = 7 Wochen. Jede Sendung wird innerhalb der Woche wiederholt: Mo 20.15, Di 10 Uhr, Mi 17 Uhr, Sa 19.30 Uhr - und anschließend in der Mediathek.

    Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich - fragment okładki

    Na stronie od 2022-11-15

    15/11/2022 r.

    „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”

    Zdążymy i na Chanukę, i na Boże Narodzenie! Już 6 grudnia ukaże się „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”, praca zbiorowa pod redakcją Edyty Gawron i Michała Galasa z Instytutu Judaistyki UJ – tysiąc lat koegzystencji i osobności na ponad sześciuset stronach.

    Synagoga w Orli

    Na stronie od 2022-11-15

    15/11/2022 r.

    Synagoga w Orli – miejsce spotkania

    Jak przekształcić zapomniane miejsce kultu z podlaskiej wsi w ośrodek, którego artystyczny program przybliża różnorodne tradycje religijne – od judaizmu, przez wschodnie chrześcijaństwo, po buddyzm?

    Wystawa - „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918" - plakat

    Na stronie od 2022-11-13

    17/11/2022 r.

    „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918"

    Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.