Kronika Wydarzeń Bieżących

Forum Dialogu - 75 lat konferencji w Seelisbergu. Zmiany teologii po Zagładzie

Na stronie od 2022-12-02

13/12/2022 r.

Zmiany teologii po Zagładzie

Minęło 75 lat od konferencji w Seelisbergu – przełomowego spotkania europejskich chrześcijan, którzy w 1947 roku zebrali się, by rozmawiać o tym, co w dziedzictwie chrześcijaństwa umożliwiło antysemityzm i Zagładę
13 XII, 19:00 na Zoomie w j. angielskim, tłumaczenie symultaniczne na polski, Forum Dialogu

Miesięcznik "Memoria" Nr 62 (11/2022)

Na stronie od 2022-11-30

30/11/2022 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 62 (11/2022)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Niemiecki afisz z marca 1944 roku informujący o skazaniu na karę śmierci m.in. Michała Stasiuka, za pomoc Żydom określonym jako 'elementy wrogie Rzeszy'.  Fot. Archiwum Akt Nowych

Na stronie od 2022-11-29

29/11/2022 r.

Żydzi z "Bunkra" żyli pod rynkiem. Michał Stasiuk zginął, bo im pomagał

Kiedy w czasie Holokaustu Żydzi szukali schronienia w labiryncie piwnic rzeszowskiego rynku, jego dom stał się miejscem kontaktu i przerzutu do "Bunkra". Był opiekunem ukrywających się ludzi. - Okazało się, że rodzinna legenda znalazła potwierdzenie w dokumentach - mówi nam Kamil Kopera, odkrywca tej historii. We wtorek w Rzeszowie Instytut Pileckiego upamiętnił Michała Stasiuka, zamordowanego za pomoc kilkudziesięciorgu Żydom.
Konstanty Gebert

Na stronie od 2022-11-27

16/11/2022 r.

Konstanty Gebert Laureatem. Wręczenie Nagrody im. Beaty Pawlak 2022

Konstanty Gebert, Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło
Z nominowanymi do Nagrody rozmawialiśmy o tym, jak rozumieją swoją rolę w opisywaniu pogrążającego się w przemocy świata. Skąd czerpią do niej siły? Jak znajdują tematy? Czy próba nawiązania dialogu i zrozumienia Innego są elementem dziennikarskiego warsztatu również wtedy, gdy zmierzyć się przychodzi z przemocą, wojną czy czystką etniczną? Czy ich książki są wyrazem nadziei czy formą buntu? Fundacja im. Sefana Batorego.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2022-11-27

27/11/2022 r.

Patrzę na Syjon i zastanawiam się: czyżby Izajasz dramatycznie się pomylił?

Patrzę właśnie na „górę świątyni Pana”. W miejscu, gdzie wznosiła się świątynia jerozolimska, od trzynastu stuleci znajduje się jeden z najsłynniejszych muzułmańskich meczetów. Jak to się ma do wspaniałej przepowiedni proroka Izajasza?
Ks. Grzegorz Michalczyk, komentarz do czytań

Wielki Wybuch

Na stronie od 2022-11-27

29/11/2022 r.

O matematycznym modelu Boga w ujeciu Bubera, o modelach, o imieniu Boga, o wdzięczności...

Dr Samuel Zinner (Aulla, Toskania, Włochy) przeprowadza wywiad ze Stanisławem Krajewskim, profesorem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i czołowym działaczem wśród polskich społeczności żydowskich (po angielsku).
Topics of discussion include Edwin Abbott's Flatlanders novel, the possibility of Artificial Intelligence, whether physicists as such are competent to pronounce upon the question of whether or not there was a God behind the big bang, a theological argument for the non-existence of God (by extending Maimonides' radical non-analogical theory), and an argument from gratitude for the existence of God.

Ekumeniczna modlitwa pamięci za ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie

Na stronie od 2022-11-27

25/11/2022 r.

Ekumeniczna modlitwa pamięci za ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie

Po modlitwie głos zabrał ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz:
"Pamiętam łzy mojej babci, gdy zapytałem ją o Wielki Głód. Straciła wówczas trzy siostry, w tym jedną, która miała zaledwie miesiąc i zmarła w łóżeczku, bo rodzice nie mogli jej dać niczego do jedzenia. Żołnierze radzieccy zabrali wówczas wszystko, co do ziarenka".

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2022-11-27

27/11/2022 r.

Adwent i Post Filipowy 2022

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz u większości chrześcijan zaczyna się Adwent, a w Kościołach wschodnich, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu - Post Filipowy.
Podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

Katolicyzm po rozpadzie, spotkanie wokół jesienego numeru "Więzi"

Na stronie od 2022-11-25

27/11/2022 r.

Katolicyzm po rozpadzie. Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”

Tematem religijnym jesiennej „Więzi” uczyniliśmy odgruzowywanie chrześcijaństwa. Nad czym warto myśleć przy sprzątaniu gruzów instytucjonalnych form kościelności po rozpadzie religii ukształtowanej jako cywilizacja czy światopogląd? Marek Kita nazywa ten projekt „rewitalizacją” Kościoła. Zachęca, byśmy byli jak „pogorzelcy spod znaku nadziei” – którzy „pod popiołem atrap wyczuwają Fundament i bijące z niego źródło”.

Żbigniew Nosowski

Na stronie od 2022-11-24

24/11/2022 r.

Dziś Zbigniew Nosowski odbiera Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera

Bez upartej wiary Zbyszka, bez jego troski o rzetelność myślenia i pluralizm, bylibyśmy świadkami wewnątrzkościelnej „wojny wszystkich ze wszystkimi”. A tak, dzięki Bogu, nie jesteśmy – pisze Wojciech Bonowicz we wstępie do zbioru publicystyki Zbigniewa Nosowskiego „Szukanie nadziei”, wydanego z okazji 20-lecia kierowania przez niego „Więzią”.

Antysemityzm

Na stronie od 2022-11-23

19/05/2020 r.

Korzenie Holokaustu: wykłady dr. Macieja Kozłowskiego

Dr Maciej Kozłowski opowiada:
- o dwóch ideach, które naziści wykorzystali jako uzasadnienie Zagłady. Pierwsza z nich to antysemityzm, a druga eugenika;
- jak ukształtowała się dyktatura Hitlera w Niemczech;
- jak kształtowała się antyżydowska polityka NSDAP w latach 1933-1939;
- gdyby nie wojna wywołana przez Hitlera, masowa eksterminacja Żydów nie byłaby możliwa;
- kiedy zaczęła się Zagłada;
- o przebiegu ostatniej fazy Zagłady, w trakcie której Niemcy w zorganizowany sposób wymordowali większość europejskich Żydów.