Kronika Wydarzeń Bieżących

flaga Izraela

Na stronie od 2023-10-29

29/10/2023 r.

Oświadczenie w sprawie ataków terrorystycznych w Izraelu

Z przerażeniem obserwujemy doniesienia z Izraela, który w dzień szabatu i wielkiego święta stał się obiektem zmasowanego ataku terrorystycznego. Nie istnieje żadna polityczna racja, która usprawiedliwiałaby zbrodnie, jakich 7 października dopuścili się bojownicy Hamasu, mordując na ulicach żydowskiego państwa bezbronnych cywilów, w tym kobiety i dzieci
W niedzielę, 29 października, o godz. 13.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta stanie stół, otoczony pustymi krzesłami, w ilości odpowiadającej liczbie żydowskich zakładników wziętych do niewoli przez terrorystów z Hamasu. Stół ten jest symbolem nadziei i oczekiwania na ich szczęśliwy powrót. Twarze tych ludzi pojawią się na fotografiach.

95 tez Marcina Lutra - Ferdinand Pauwels. Źródło: Wikimedia Commons

Na stronie od 2023-10-29

29/10/2023 r.

21. Niedziela po Trójcy Świętej Pamiątka Reformacji

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie
Ps 46, 2-12 5 Mż 6, 4-9 Mt 5, 1-2
Kaz.: Rz 3, 21-28
Prowadzący: ks. Michał Jabłoński
na organach gra Michał Markuszewski

Machloket L'shem Shemayim - the power of constructive conflict

Na stronie od 2023-10-26

26/10/2023 r.

Israel at War – There is No Justification. But…?

Thoughtful debate elevates us all. Donniel Hartman, Yossi Klein Halevi, and Elana Stein Hain revive the Jewish art of constructive discussion on topics related to political and social trends in Israel, Israel-Diaspora relations, and the collective consciousness of being Jewish.
The podcast draws its name from the concept of machloket l’shem shemayim, “disagreeing for the sake of heaven” and is part of the Institute’s iEngage Project.

Opowiedz się po stronie pokoju

Na stronie od 2023-10-26

27/10/2023 r.

Kraków: dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje

W obliczu tragicznych wiadomości z ostatnich tygodni, w poczuciu bezradności wobec przemocy, chcemy – jako wierzący – prosić Jedynego Boga o dar pokoju: na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje.
W Krakowie zapraszamy na ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które rozpocznie się o godz. 16.45 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty przy ul. Augustiańskiej 7. W intencji pokoju zostanie również odprawione tego dnia nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.

Yossi Klein Halevi

Na stronie od 2023-10-25

25/10/2023 r.

Yossi Klein Halevi: Why is Israel being blamed for the Hamas massacre?

History imposes on Jews the responsibility to confront the moral consequences of power. But October 7 wasn’t a response to the abuses of Jewish power; it was a reminder of the necessity of Jewish power. In a world in which genocidal enemies persist, powerlessness for the Jewish people is a sin.

A webinar with Dov Weissglas

Na stronie od 2023-10-24

25/10/2023 r.

Israel at War: What Comes Next

A webinar with Dov Weissglas, Chair of the Executive Committee at University of Haifa and former Director-General of the Prime Minister’s Office under Ariel Sharon

Na stronie od 2023-10-24

27/10/2023 r.

Opowiedz się po stronie pokoju

"Postanowiłem ogłosić piątek 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty. Zapraszam do włączenia się weń – w sposób, jaki uznają za stosowny – siostry i braci różnych wyznań chrześcijańskich, osoby należące do różnych religii i tych, którym leży na sercu sprawa pokoju w świecie” – powiedział papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.
W odpowiedzi na apel papieża Polska Rada Chrześcijan i Żydów – wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów – zapraszają na międzyreligijne spotkanie modlitewne.

W tej chwili sytuacja wydaje się bez rozwiązania.

Na stronie od 2023-10-24

24/10/2023 r.

Kulura Liberalna: Do jakiego odwetu ma prawo Izrael?

Yascha Mounk, Konstanty Gebert, Jarosław Kociszewski. W tej chwili sytuacja wydaje się bez rozwiązania. Izraelska młodzież, która ginęła podczas koncertu niedaleko granicy ze Strefą Gazy, jest ofiarą napaści Hamasu, a palestyńskie dzieci są ofiarami bombardowań Izraela. Państwo izraelskie ma prawo odpowiedzieć na barbarzyńską przemoc, aby osłabić terrorystów, ale palestyńskie nastolatki mają takie samo prawo do życia, jak te, które zginęły podczas koncertu w Izraelu. Jednocześnie konflikt jest tak gwałtowny, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie, że Żydzi porównują działania Hamasu i tych, którzy stają w obronie Palestyńczyków, do Holokaustu, a Hamas zapowiada akcje odwetowe na żydowskie instytucje czy organizacje w Europie.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Kobiety w Torze“

Na stronie od 2023-10-24

24/10/2023 r.

„Miłość czy przemoc. Ojcowie i córki w Torze”

Tym razem będziemy mówić o królu Dawidzie i jego córce Tamar. Chociaż był jej ojcem, nie stanął w jej obronie, nie udzielił jej nawet duchowego wsparcia po straszliwej traumie, jaką przeżyła. Jego postawę możemy porównać do całkowitego milczenia Jakuba, ojca Diny.

Alex Danzig with one of his granddaughters, Aviv, at the time aged two

Na stronie od 2023-10-22

19/10/2023 r.

Alex Danzig: Fears grow for much-loved historian kidnapped by Hamas

The killing of at least 1,400 people in Israel by Palestinian Hamas militants from Gaza and the taking of more than 100 hostages have reverberated around the world, notably in central and eastern Europe, with its strong Jewish connections and memories of the Holocaust.

Sztetl Mszana Dolna - wydarzenie, baner

Na stronie od 2023-10-20

20/10/2023 r.

Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej

Spotkamy się w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, by podsumować projekt edukacyjny o cmentarzu żydowskim. Czeka nas wernisaż wystawy fotograficznej - pokłosia warsztatów z Agnieszką Traczewską, jej opowieść o świecie żydowskiej ortodoksji, promocja 2. edycji monografii o cmentarzu żydowskim, poprawionej i poszerzonej o dodatkowe rozdziały - uczestnicy dostaną bezpłatne egzemplarze oraz folder wystawy, zapraszamy!