
Na stronie od 2025-05-30
30/05/2025 r.
Najmniejsza Parafia Świata, Ks. Piotr Żelazko
Mało kto się tu zapuszcza. Wszystko, co trzeba zobaczyć w Ziemi Świętej, znajduje się daleko na północ. W środku pustyni żyje katolicka parafia.
Na stronie od 2025-05-30
30/05/2025 r.
Mało kto się tu zapuszcza. Wszystko, co trzeba zobaczyć w Ziemi Świętej, znajduje się daleko na północ. W środku pustyni żyje katolicka parafia.
Na stronie od 2025-05-29
05/11/2021 r.
Autor: Karolina Przewrocka-Aderet - ur. w 1987 r. w Krakowie. Dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela, redaktorka naczelna polskojęzycznego kwartalnika społeczno-kulturalnego w Izraelu „Kalejdoskop”. Autorka książki „Polanim. Z Polski do Izraela”, współautorka antologii „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” oraz – wraz z ks. Adamem Bonieckim – książki „W Ziemi Świętej”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej w 2015 r. Studiowała w Krakowie, Berlinie i Tel Awiwie. W Izraelu mieszka od 2014 r.
Na stronie od 2025-05-29
10/08/2025 r.
Call for Papers: Confronting Holocaust Distortion Online
Program GEOP finansuje międzynarodowe, interdyscyplinarne konferencje naukowe i warsztaty, szkoły letnie, webinary, wykłady otwarte i publikacje. Program jest skierowany do naukowców w różnych stadiach kariery oraz przedstawicieli różnych dziedzin, w tym historii, nauk politycznych, literatury, historii sztuki, muzykologii, teatrologii, filozofii, religii, socjologii, antropologii i prawa.
Na stronie od 2025-05-29
06/02/2025 r.
Chcemy promować sztukę, wiedzę historyczną wolną od ideologii, wspierać działania lokalne i społeczne. Organizować koncerty, wystawy, wydawać publikacje książkowe i płytowe. Od strony artystycznej bliski jest nam undergroundowy etos, poszukiwanie własnych ścieżek, niezależność, stronimy od showbiznesu. Chcemy edukować i konfrontować z nowymi wymiarami sztuki. Jednocześnie bliska jest nam historia lokalna, chcemy mówić o jej zapomnianych kartach, przedstawiać dotąd nieznane fakty, pomagać w docieraniu do korzeni dzięki kwerendom genealogicznym.
Miejcie oczy szeroko otwarte na nasze działania i wspierajcie nas, jeśli podoba Wam się to, co robimy. Do zobaczenia w Płocku!
Na stronie od 2025-05-25
25/05/2025 r.
Autorowi udało się rozrysować drzewo genealogiczne swojej rodziny sięgające 200 lat wstecz, którego – jak się okazało – obie gałęzie (ze strony i matki, i ojca) wyrastają z jednego pnia, jakim był Abraham Buchner.
Na stronie od 2025-05-23
12/07/2025 r.
Wczorajsze zajście zostało zainspirowane między innymi przez partię Razem na czele z Panią Magdaleną Madzią – członkinią Rady Krajowej Razem. Partia Razem w mediach społecznościowych nawoływała: „opór mieszkańców_nek ma siłę i do tego namawiamy”. Jest to dziwne, mając na uwadze wniosek partii po dewastacji naszego cmentarza w 2021 roku o wprowadzenie w szkołach zajęć z lokalnej historii. Ale jest również konsekwentne w działaniach partii Razem przeciwko kulturze. Do wcześniejszej negacji aplikacji miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury czy planów budowy nowego teatru Banialuka i biblioteki, doszedł teraz atak w mediach społecznościowych bielskiej Kubiszówki oraz naszej Gminy.
Na stronie od 2025-05-22
23/05/2025 r.
Sztetl Mszana Dolna: T jak Tora. Spotkanie z s. dr K.Kowalską, współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Na stronie od 2025-05-22
13/05/2025 r.
Il rabbino capo di Roma, Riccardo Di Segni, ha ricevuto il messaggio personale da Papa Leone XIV, con cui è stato informato della sua elezione a nuovo Pontefice
Na stronie od 2025-05-22
08/05/2025 r.
Sposób, w jaki traktujemy przebywających w Polsce uchodźców i migrantów, jest testem autentyczności naszej chrześcijańskiej postawy. W znajdujących schronienie w naszym kraju uchodźcach z Ukrainy i innych krajów odkrywamy ewangeliczną figurę pobitego i znękanego człowieka, wobec którego mamy obowiązek stać się miłosiernymi Samarytanami. Apelujemy o wzmacnianie wrażliwości serc na ich problemy oraz odrzucanie populistycznych prób antagonizowania Polaków i Ukraińców.
Na stronie od 2025-05-19
19/05/2025 r.
Pragnę skierować szczególne pozdrowienie do braci i sióstr wyznania mojżeszowego i muzułmańskiego. Ze względu na żydowskie korzenie chrześcijaństwa, wszyscy chrześcijanie pozostają w szczególnej relacji z judaizmem. Soborowa Deklaracja Nostra aetate (por. n. 4) podkreśla wielkość duchowego dziedzictwa wspólnego chrześcijanom i Żydom, zachęcając do wzajemnego poznania i szacunku. Dialog teologiczny między chrześcijanami a Żydami pozostaje zawsze ważny i bardzo leży mi na sercu. Również w tych trudnych czasach, naznaczonych konfliktami i nieprozumieniami, konieczne jest kontynuowanie z zapałem, tego, tak cennego, naszego dialogu.
Na stronie od 2025-05-11
14/05/2025 r.
Lecture by Eli Rubin based on his recent book, Kabbalah and the Rupture of Modernity. a comprehensive intellectual and institutional history of Chabad Hasidism through the Kabbalistic concept of ṣimṣum. The onset of modernity, Eli Rubin argues, was heralded by this startling idea: existence itself is predicated on a self-inflicted "rupture" in the infinite assertion of divinity.
Na stronie od 2025-05-08
08/05/2025 r.
Wybór imienia jest znaczący; był biskupem niejako stworzonym przez Franciszka; to ktoś, kto potrafi słuchać. I się nie boi. Redaktorzy „Więzi” komentują na gorąco wybór nowego papieża.
Zbigniew Nosowski: Najbardziej znaczącym momentem ogłoszenia wyboru nowego papieża okazała się dla mnie decyzja kard. Roberta Prevosta o wyborze imienia.
Jego poprzednik, Franciszek I, wielokrotnie powtarzał, że przeżywamy obecnie nie tylko epokę zmiany, lecz zmianę epoki. I Kościół, i świat przechodzą przez liczne kryzysy. Trzeba więc w tej chwili nowej wizji – i nowego humanizmu, i odnowionego rozumienia chrześcijaństwa. Wybierając imię Leona XIV, nowy biskup Rzymu – pierwszy, który urodził się już po II wojnie światowej, a w momencie rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego miał zaledwie 7 lat – zdaje się wskazywać właśnie na potrzebę takiej nowej wizji.
Na stronie od 2025-05-08
10/05/2025 r.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR, Muzeum Regionalne, Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute i Oszpicyn Muzeum Żydowskim jesteśmy partnerami projektu.
Na stronie od 2025-05-08
07/05/2025 r.
Rozmowa rzeka z jedną z ostatnich ocalałych z warszawskiego getta została uhonorowana Nagrodą Historyczną „Polityki” im. Mariana Turskiego w kategorii pamiętników i wspomnień.
Wczoraj podczas uroczystej gali odbywającej się w siedzibie tygodnika „Polityka” przyznano Nagrody Historyczne im. Mariana Turskiego za rok 2024. Wśród nagrodzonych znalazła się wydana przez Wydawnictwo Więź książka „Ocalałam” – wywiad rzeka z Krystyną Budnicką, jedną z ostatnich ocalałych z getta warszawskiego, przeprowadzony przez ks. Grzegorza Michalczyka i Rafała Kotomskiego.
Na stronie od 2025-05-07
07/05/2025 r.
Online lecture by Markus Nesselrodt in association with UCL Institute of Jewish Studies
Wednesday 7th May 2025 6:00 PM - 7:00 PM BST
ONLINE via ZOOM
The lecture will use Samuel Fraenkel as an example to illustrate the migration movement from Prussia to the Polish capital and discuss what role his origins played in his life in Warsaw. It will be shown that Polish history in the early 19th century cannot be understood without its Prussian-Jewish components.