Kronika Wydarzeń Bieżących

Pokwitowania odbioru zapomóg Rady Pomocy Żydom "Żegota" przez ukrywających się Żydów. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na stronie od 2021-12-05

04/12/2021 r.

79. rocznica powołania Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Władysław Bartoszewski, członek "Żegoty", pisał: "Była to pierwsza organizacja, w której w konspiracji przeciw Niemcom siedzieli razem przy jednym stole i działali syjoniści, bundowcy, katolicy, polscy demokraci, polscy socjaliści, ludowcy – i Żydzi, i Polacy".

EHRI - logo

Na stronie od 2021-12-05

07/12/2021 r.

Zaproszenie dla naukowców i archiwistów do udziału w grupach eksperckich EHRI

EHRI (European Holocaust Research Infrastructure, tłum. Europejska Infrastruktura Badań nad Zagładą) to jedno z najważniejszych przedsięwzięć badawczych historii Żydów podczas II wojny światowej, w których bierze udział Żydowski Instytut Historyczny. Zapraszamy do udziału w grupach eksperckich projektu. Projekt jest prowadzony w języku angielskim. 24 November, 2021

Jewish-christian Relations  - logo

Na stronie od 2021-12-02

01/12/2021 r.

Jewish and Christian Leaders reflect on COP 26

COP 26 has renewed discussion around Climate Change, what the future holds, and most importantly a means of mitigating its impact. Leaders around the world are speaking up about their hopes and fears for the conference and for the environment. For your ease, we have collected together a number of reflections on the conference from religious and interfaith leaders. Below you can find reflections from some of CCJ's Presidents and other leaders.

Zbigniew Nosowski nagroda POLIN

Na stronie od 2021-12-01

30/11/2021 r.

Zbigniew Nosowski laureatem Nagrody Specjalnej Muzeum POLIN!

"Muzeum POLIN honoruje ludzi, których zasługi w ochronie pamięci o historii polskich Żydów są tak wielkie, że nie sposób ująć je w pewne ramy, opowiedzieć, nominować do corocznej Nagrody POLIN." - z wystąpienia dyrektora Muzeum Zygmunta Stępińskiego.

Nagroda POLIN - finał

Na stronie od 2021-12-01

30/11/2021 r.

Dariusz Popiela laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021!

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu.

Chanukija

Na stronie od 2021-11-30

28/11/2021 r.

Wesołej Chanuki!

Abyśmy zawsze dodawali sobie światła w życiu,
cieszyli się Chanuką i oczekiwali cudów!
Jeżeli jest jakaś wartość, nigdy nie rezygnowali walcząc o nią!

Miesięcznik Memoria-50

Na stronie od 2021-11-30

30/11/2021 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 50

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Dyskusja organizowana w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”. Baner projektu.

Na stronie od 2021-11-29

29/11/2021 r.

Dyskusja: Pomiędzy nami. Strachy polskie – obraz w mediach i kulturze

Lęk przed nieznanym, lęk przed zburzeniem mitów, na których budujemy swoją tożsamość, lęk przed konfrontacją z niewygodną, trudną prawdą, lęk przed ujawnieniem wstydliwych faktów z przeszłości, lęk przed krytyką uderzającą w budowany z wysiłkiem pozytywny wizerunek… Lęki te funkcjonują zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Wpływają one na nasze reakcje, relacje z innymi, na naszą opowieść o sobie. Jakie są zatem polskie lęki związane z mniejszościami i przemianami we współczesnym świecie

Papież Franciszek podczas Kongresu Eucharystycznego 12 września 2021 r. w Budapeszcie. Fot. Magyar Kurír / katolikus.hu

Na stronie od 2021-11-29

28/11/2021 r.

Franciszek do migrantów: Jestem blisko was

Niech zrozumienie i dialog w końcu wezmą górę nad instrumentalizacją i ukierunkują wysiłki władz na rozwiązania, które uszanują człowieczeństwo migrantów – apelował wczoraj papież Franciszek.

Chanukija

Na stronie od 2021-11-29

28/11/2021 r.

Happy Chanukka and Joyful Advent

The ICCJ wishes its Jewish and Christian members and friends "Chanukka Sameach" and "Joyful Advent". As a contribution to this year's Chanukkah and Christmas celebrations all around the world the ICCJ Vice-Presidents Shmuel Szteinhendler (Chile) and Michael Trainor (Australia) offer video messages.
On behalf of the Executive Board, ICCJ's General Secretary, and the staff at the Martin-Buber-House in Heppenheim we wish a blessed and joyous time - Chanukka Sameach and Merry Christmas!

Chanukija

Na stronie od 2021-11-29

09/12/2020 r.

Chanuka może pomóc chrześcijanom pogłębić refleksję i nieść światło

Dialog, rozmowa z żydowskimi przyjaciółmi w czasie gdy oni obchodzą Chanukę, a my przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, może stanowić dobrą okazję do pogłębienia naszej refleksji, do bycia uczniami i naśladowcami Jezusa, tak by nasze postępowanie przynosiło światło w naszych domach i społeczeństwie – mówi w rozmowie z KAI s. Katarzyna Kowalska NDS, teolożka i religioznawczyni od lat zaangażowana w dialog chrześcijańsko-żydowski.

Ks. Waldemar Chrostowski

Na stronie od 2021-11-29

29/11/2021 r.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: „Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej”

„Coraz częściej normą katolickiej wiary oraz teologii i moralności nie jest Biblia i długa tradycja Kościoła, zapoczątkowana przez autorów Nowego Testamentu, Ojców Kościoła, pisarzy i teologów, lecz psychologia, socjologia, „wsłuchiwanie się”, „rozeznawanie”, analiza słupków popularności" – mówi znany polski biblista a obecnie tłumacz nowego biblijnego przekładu z hebrajskiego „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi” ks. prof. Waldemar Chrostowski.