Kronika Wydarzeń Bieżących

The Elijah Interfaith Institute logo

Na stronie od 2023-12-05

07/12/2023 r.

Praying Together in Jerusalem

This Thursday night, 7th December, the Jewish festival of Chanukah begins. It is the Festival of Lights and so our international interfaith panel will discuss the pertinent topic: "Bringing Light into Darkness."
Join us in-person at the Conservative Centre, on Agron Street, or join us on Zoom.

Szczęśliwej Chanuki

Na stronie od 2023-12-04

07/12/2023 r.

U Żydów Chanuka - początek o zmierzchu 7 XII 2023, do zmierzchu 15 XII

Nadchodzące święto: Chanuka - 24 Kislew - 2 Tewet 5783 (07-15.12.2023).
Czy Chanuka zdarzyła się wiele lat temu? Czy może dzieje się teraz? Czy był kiedyś czas żeby się nie działa? Opowieść o małej świeczce odganiającej potwora przeraźliwej ciemności jest ciągle żywa wewnątrz każdego z nas, i w świecie otaczającym nas.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Kobiety w Torze“ - baner

Na stronie od 2023-12-04

05/12/2023 r.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Kobiety w Torze“

Ostatnie już spotkanie z cyklu Ojcowie i córki” poświęcimy Córze Syjon (Bat Syjon), która stanowi personifikację Jerozolimy, Syjonu czy Judei. Jak żadna z córek, dysponuje głosem – w księgach prorockich, Psalmach czy Lamentacjach. W odróżnieniu od Izraela, jako „żony Boga” , przywoływanej jako „wiarołomna”, Córa Syjon nie budzi gniewu, lecz współczucie. Jest opuszczona, podobnie jak Tamar, córka Dawida.

The Elijah Interfaith Institute logo

Na stronie od 2023-12-03

03/12/2023 r.

Peta Pellach and Rabbi Alon Goshen-Gottstein: Present Situation in Israel/Gaza

Both Peta and Alon have contributed to reflections on the war through their respective blogs on Times of Israel. As promised during our most recent weekly meeting, here are relevant links.
Written shortly after the breakout of war, this post considers what possible spiritual meaning the events of October 7th might have and how to approach them in line with classical Jewish approaches to theodicy.

The Elijah interfaith Institute logo

Na stronie od 2023-12-03

03/12/2023 r.

The Elijah Interfaith Institute: Wisdom Newsletter November

Jewish-Hindu Dialogue with Swami Sarvapriyananda
Covenant and World Religions finalist of Sacks Book Prize
Blog Posts Relating to Present Situation in Israel/Gaza
Praying Together in Jerusalem: The Dignity of the Human Person

Nagroda im. Ks. Tischnera - Dymna i Gebert

Na stronie od 2023-12-01

30/11/2023 r.

Anna Dymna i Konstanty Gebert zostali w czwartek w Krakowie laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera

W czwartek w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Od 2022 roku wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: "za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera" oraz "za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego 'myślenia według wartości'".

Miesięcznik Memoria 74 (11.30.2023)

Na stronie od 2023-11-30

30/11/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 74 (11/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, których nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2023-11-28

03/12/2023 r.

Oczekujemy Mesjasza - Żydzi i chrześcijanie. U chrześcijan obrządków wschodnich trwa Post Filipowy a 3. grudnia rzymscy katolicy i protestanci wchodzą w Adwent

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz w Kościołach obrządków wschodnich trwa już Post Filipowy, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu i grekokatolików. Rozpoczęty w różnych terminach, coraz częściej, a w Ukrainie od bieżącego roku powszechnie, od 15 października, żeby obchodzić Boże Narodzenie po 40 dniach 25 grudnia razem z katolikami i protestantami. Ci zaś zaczynają za kilka dni Adwent, w tym roku 3 grudnia w niedzielę, jako pierwszą z czterech przed tym świętem.
, U ktolików podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

Dialog - obrazek

Na stronie od 2023-11-24

24/11/2023 r.

Słuchanie bez uprzedzeń. Polska polityka jak synodalność

I właśnie dlatego fundamentalnie myli się arcybiskup Stanisław Gądecki, gdy mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej, że dyskusje podczas niedawnego synodu w Rzymie „nie były okazją do autentycznej rozmowy”, bo wymagały „słuchania rozmówcy bez uprzedzeń” i „niewdawania się w polemikę”, co „nie służy dialogowi”.
Jest dokładnie na odwrót – dialog to nie polemika, z której ktoś wychodzi zwycięzcą.
Bartosz Bartosik, redaktor naczelny portalu Więź.pl

prof. dr nauk Andrej Kurajew

Na stronie od 2023-11-23

23/11/2023 r.

Paweł Przeciszewski - wywiad z protodiakonem prof. dr nauk Andrejem Kurajewem, teologiem, duchownym-dysydentem

Wywiad z protodiakonem prof. dr nauk Andrejem Kurajewem, teologiem, duchownym-dysydentem, usuniętym ze stanu duchownego przez patriarchę moskiewskiego Cyryla. Zwrócił się on z prośbą o przyjęcie przez patriarchę ekumenicznego Bartłomieja do jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.
Na wiosnę bieżącego roku emigrował i zamieszkał w Pradze, gdzie prowadzi wykłady m.in. na miejscowym Uniwersytecie im. króla Karola IV.

Wycinanka Moniki Krajewskiej

Na stronie od 2023-11-23

17/12/2023 r.

Spotkanie z artystką Moniką Krajewską na pokazie prac "Płonące"

"Archiwum tego, co przetrwało, a miało nie przetrwać. Ślady ocalałe przypadkowo, wyrywkowo, bez planu i respektu dla hierarchii ich ważności. Rzeczy pogubione, porzucone w ucieczce. Wyzute ze swej roli, biografii, kontekstu. Świadkowie czasów, gdy przez żydowskie dzielnice i miasteczka przetaczały się fronty, pogromy, pożogi, a wreszcie – Zagłada. Powojenny los ocalałych z niej okruchów – los rzeczy najbardziej niczyich. Niektóre krętą drogą trafiły do naszego dziś". (Monika Krajewska)

UJ - logo

Na stronie od 2023-11-22

15/11/2023 r.

W Collegium Novum nagrodzono najlepsze książki o tematyce żydowskiej

Dr Ewa Koźmińska-Frejlak, dr Agnieszka Witkowska-Krych oraz dr Tomasz M. Jankowski zostali tegorocznymi laureatami 6. edycji Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce za rok 2022. Zwycięzców wyłoniła kapituła, której przewodniczy prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego UJ.

Elijah Interfaith Institute - logo

Na stronie od 2023-11-20

23/11/2023 r.

Elijah Interfaith Institute - weekly on-line gatherings in a time of crisis

Join us on Zoom on Thursday 23rd November at 5:00 pm Jerusalem time for Professor Timothy Gianotti, Author and Professor of Islamic Studies, in conversation with Peta Jones Pellach.
Followed by a meditation led by Sr Maureen Goodman, of the Brahma Kumaris, and prayers by Christian, Muslim and Jewish participants. With a special Thanksgiving prayer by Father Russ McDougall, from the USA.

Niewielkie resztki z Solnej. Promocja katalogu wystawy czasowe

Na stronie od 2023-11-19

23/11/2023 r.

Niewielkie resztki z Solnej. Promocja katalogu wystawy czasowej

Katalog wystawy „Niewielkie resztki z Solnej". Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady jest poświęcony powojennym pracom malarza i grafika Izaaka Celnikiera (1923–2011), w których artysta mierzył się z traumą Zagłady i doświadczeń wojennych.