Kronika Wydarzeń Bieżących

Zgaszona chanukija

Na stronie od 2023-12-14

13/12/2023 r.

Zgaszona chanukija i krzyż na śmietniku

Wczorajszy wyczyn Grzegorza Brauna to coś więcej niż farsa i skandal. To otwarta próba unieważnienia całej wizji dziejów (nie tylko polskich), jaką opowiadamy sobie od setek lat.
Francuski filozof Jean Chevalier napisał w słynnym „Słowniku symboli”: „Żyjemy w świecie symboli, a świat symboli żyje w nas”. Wczorajszy czyn Grzegorza Brauna – zgaszenie przy użyciu gaśnicy chanukowego świecznika w Sejmie – może wydawać się tragikomiczną farsą, czynem z kategorii tych, które wzbudzają uczucie żenady i politowania. Jednocześnie jednak gest ten dotknął czegoś ważnego u podszewki naszego politycznego ładu: zrozumienia (lub jego radykalnego braku) dla obecności i znaczenia wielkich symboli w przestrzeni fundującej nasze wspólnotowe życie.

Żydowski Instytut Historyczny

Na stronie od 2023-12-13

13/12/2023 r.

Oświadczenie ws. antysemickiego zachowania posła Grzegorza Brauna

12 grudnia 2023 roku poseł Grzegorz Braun z Konfederacji w czasie debaty nad powołaniem nowego polskiego rządu zaatakował symbol radosnego żydowskiego święta – Chanuki. Ten haniebny atak nie jest pierwszym incydentem z udziałem tego polityka, który nie ukrywa antysemickich poglądów. Nie przeszkodziły mu one jednak w uzyskaniu mandatu w wolnych i demokratycznych wyborach.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów - logo

Na stronie od 2023-12-12

12/12/2023 r.

Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie antysemickiego ataku w polskim Sejmie 12. grudnia 2023

Jako chrześcijańscy członkowie Rady odczuwamy wstyd, że chanukowe świętowanie naszych żydowskich sióstr i braci zostało zaburzone w tym roku w tak karygodny sposób. Jednocześnie przekazujemy im wyrazy solidarności i wsparcia. Jako Rada doceniamy także liczne głosy jednoznacznie potępiające ten akt agresji, jakie pojawiają się w debacie publicznej.

Statement of the Polish Council of Christians and Jews on the antisemitic attack in the Polish Sejm 12 December 2023

Grzegorz Braun na tle zgaszonej przez siebie menory w Sejmie RP 12 grudnia 2023 r. Fot. Patryk Michalski/Twitter. Jakość zdjęcia została poprawiona AI Photo Enhancer

Na stronie od 2023-12-12

12/12/2023 r.

Braun gaśnicą zgasił w Sejmie świecznik chanukowy. Nie może być dla tego obrony

Tomasz Terlikowski: Ten, kto odrzuca judaizm i żydowską kulturę, w istocie odrzuca Jezusa, a kto robi to po Holokauście, wpisuje się w paradygmat Hitlera.
Poseł Grzegorz Braun zgasił dziś gaśnicą świecznik chanukowy w Sejmie. To niebywały skandal. Trzeba powiedzieć zupełnie jasno, że nie ma to nic wspólnego z chrześcijaństwem, z religią i religijnością, ani z konserwatyzmem. To obrzydliwy akt antysemityzmu i antyjudaizmu Brauna.

Narodzenie Chrystusa, Andriej Rublow, ikona XV w.

Na stronie od 2023-12-12

27/12/2023 r.

U chrześcijan Święta Bożego Narodzenia. U większości od 25. grudnia, u części 13 dni później, a u Żydów Chanuka (wieczór 7. do wieczora 15. grudnia)

Chrześcijanie świętujący Boże Narodzenie i Żydzi obchodzący od 7. do 15. grudnia wieczorem Chanukę składają sobie wzajemnie życzenia świąteczne. Robimy to również my uczestnicy dialogu chrześcijańsko-żydowskiego należący do Polskiej i Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów.

Jezus narodzony w Betlejemskiej Grocie zmienia całe nasze myślenie.
W Kościele rzymsko-katolickim od 17. grudnia w liturgii bezpośrednie przygotowania do Bożego Narodzenia

Tajemnica Wcielenia - fragmenty książki "Credo" będącej międzywyznaniowym komentarzem do Nicejsko-konstantynopolitańskiego wyznania wiary (ks. Wacław Hryniewicz, Karol Karski, ks. Henryk Paprocki. Źródło: OPOKA)

Seminarium naukowe | Nędza i bezgraniczne przygnębienie. Żydzi polscy wobec wielkiego kryzysu

Na stronie od 2023-12-12

09/01/2024 r.

Seminarium naukowe | Nędza i bezgraniczne przygnębienie. Żydzi polscy wobec wielkiego kryzysu

... młode pokolenie może dorastać bez nadziei na przyszłość. W swoim wystąpieniu pokażę, jak dzieci i młodzież doświadczały kryzysu, opisywały go w dokumentach osobistych i jak postrzegały swoją przyszłość. A także jak żydowscy działacze starali się mobilizować społeczność żydowską do pomocy w imię zapewnienia „przyszłości narodu”.

Muzeum Getta Warszawskiego

Na stronie od 2023-12-12

12/12/2023 r.

Muzeum Getta Warszawskiego

MISJA
Upowszechnianie wiedzy na temat życia, walki i Zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim i innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski.
WIZJA
Stworzenie wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego w zrewitalizowanym budynku dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów, gromadzenie archiwaliów, artefaktów i świadectw pamięci oraz czerpanie z dorobku, doświadczeń i zasobów polskich i zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką getta.

The Elijah Interfaith Institte

Na stronie od 2023-12-11

14/12/2023 r.

The Friends Across Faiths Initiative and Praying Together in Jerusalem

Swami belongs to the Ramakrishna order and is the head of the Vedanta Society of New York. He is one of the most popular online teachers, with millions of views online of his teachings in the spirit of Vedanta and the vision of the Ramakrishna order.

fot. Gidon Pico/Pixabay

Na stronie od 2023-12-08

07/12/2023 r.

Oświadczenie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”

Grudniowy czas, kiedy Żydzi rozpoczynają świętowanie Chanuki, a chrześcijanie poprzez Adwent przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, to dobry moment, by z jednej strony wyrazić wsparcie dla tych spośród nas, którzy spotykają się z jakąkolwiek formą agresji, a z drugiej – by samemu dokonać rachunku sumienia, czy nie przyłożyliśmy do tego ręki.

JCRelations

Na stronie od 2023-12-07

05/12/2023 r.

JCRelations.net: December edition online

This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.
Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations.

Zoom na Forum: Powojenne emigracje

Na stronie od 2023-12-07

07/12/2023 r.

Zoom na Forum: Powojenne emigracje polskich Żydów do Izraela

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Zoom na Forum” przyjrzymy się zagadnieniu powojennych emigracji polskich Żydów do Izraela. Jak była charakterystyka, skala i główne powody ich wyjazdów? Jakie trudności napotykali w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych? Którędy wiodła droga z Polski do Izraela i na jaką pomoc mogli liczyć polscy Żydzi? Na te oraz wiele innych pytań odpowie nasza gościni dr Ewa Węgrzyn z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalistka z zakresu historii Żydów polskich po 1945 roku.

MARIUSZ SOKOŁOWSKI. FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Na stronie od 2023-12-07

09/12/2023 r.

Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Autor publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Współtwórca Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i nauczyciel angażujący uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości. Od ponad 10 lat członek sieci Forum Dialogu i uczestnik programu "Ambasadorzy Muzeum POLIN".